KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку до теми: “Срібне століття” російської поезії.

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література >>Зарубіжна література: «Срібна доба» російської поезії, розмаїття літературних напрямів, течій та шкіл у поезії


План-конспект уроку з курсу «Зарубіжна література 11 клас» з теми «“Срібне століття” російської поезії».




Т е м а.     “СРІБНЕ  СТОЛІТТЯ”  РОСІЙСЬКОЇ  ПОЕЗІЇ


Мета:    ознайомити  учнів із  феноменом  “срібного  століття”  у  російській поезії,    допомогти  їм зрозуміти  причини   його   виникнення, розглянути розмаїття  літературних  напрямів   та   течій  у   російській  поезії    на    межі    ХІХ  -  ХХ   ст.;  дати   розуміння  понять  символізм, акмеїзм, футуризм, розкрити   трагізм  долі  митців  “срібного  століття”; розвивати    розуміння   поетичної   творчості   у   будь-яких   її  проявах; виховувати  поетичні  смаки  учнів.

Обладнання:  портрети  митців  “срібної  доби”;  репродукції  картин  П.Пікассо, Врубеля, К.Брюллова, С.Далі, К.Малевича;  опорні  схеми,  музичний твір Моцарта “Реквієм”  .

Тип  уроку  :  вивчення  нового  матеріалу.

                                                                           Хід уроку.

  1  Оголошення теми і мети уроку.

  2   Слово  вчителя.

Початок  ХХ  століття...
●  Який  поетичний  образ  світу, що  народжувався?
●  В  яких  вимірах


          10-11-2.jpg

Відчуття  тієї  доби  бринить  у  словах В.Соловйова:  “Історія  закінчена, історична  драма  створена, залишився  ще  один  епілог”, але  Георгій  Плеханов, російський  філософ  та  письменник, сприймав  той  самий  час  як  “вступ  до  історії”.  Хто  мав  слушність?

Таблиця 1.

10-11-3.jpg

Сьогодні  ми  з  вами  спробуємо  дати  відповідь  на  ці  запитання.

І замислимось, чому  саме  цей  час  ознаменувався  високим   злетом   творчої думки   і     став    “срібним    століттям”    російської      поезії ?

Але  спочатку  давайте  ознайомимося  із  історією  виразів  “золоте” та “срібне”  століття.


3.  Робота з інформаційною карткою. Історія  виразу  “срібне  століття”

Картка 2

10-11-4.jpg

У  поезії  подібне  позначення  епох  зводиться  до  появи  1829  року  вірша  Петра  Вяземського  “Три  століття поетів”, у  якому  йдеться  про  те, що  “золоте  століття”  пішло  безповоротно.

10-11-5.jpg

              
Словосполучення “срібне століття” – стала історико-культурна метафора, яка виникла в колі російських письменників-емігрантів.

Спочатку під явищем срібного століття малась на увазі художня практика не всіх, а лише деяких літературних течій 1890-1910-х років:

•    по- перше, тих, у яких основним руслом творчості була поезія;
•    по-друге, тих, що послідовно вступали в плідний діалог з традицією і вважали себе органічною часткою російської культури.


Саме тому культурна еліта російського зарубіжжя вважала символістів та акмеїстів митцями, які безумовно належать до срібного століття, виносячи за рамки цього поняття авангардну практику футуристів. З часом термінологічна метафора стала використовуватись розширено:   

                                       ключове поняття


   10-11-6.jpg
                                                                       хронологічно “переступили” часові
                                                                       межі епохи (1890-1917)

 4    Бесіда за змістом інформаційної картки.


1)    Звідки беруть початок вирази “золоте” та “срібне” століття?
2)    До чого зводиться подібне позначення епох у поезії?
      Що у сучасній історико-літературній традиції заведено іменувати “золотим” та “срібним” століттям? 
3)    Які літературні течії спочатку розглядались під явищем срібного століття? Які зміни відбулись пізніше?

 5    Слово вчителя.

10-11-7.jpg
 
так  і  поезію  “срібного  століття”  неможливо  уявити  поза  історичним  контекстом.

Тому, під  могутні  акорди  “Реквієму”  В.А.Моцарта, я  пропоную  вам  подумки  здійснити  невелику  подорож  по  загадковій  дорозі  історії.
                                                                 /В супроводі “Реквієму” Моцарта вчитель розповідає про
                                                                  трагічні сторінки російської історії/
Чому  саме  “Реквієм”?    
Реквієм…

10-11-8.jpg

10-11-9.jpg

Реквієм  -  це  пам’ять.

Пам’ять  -  нескінчена  книга, в  якій  записано  все:  і  життя  людини, і  життя  країни.  Багато  сторінок  написано  КРИВАВИМ  і  ЧОРНИМ.  Читаєш  і  подумки  здригаєшся  від  жаху. Особливо  вражають  сторінки, де  смертним  шрифтом  викарбовано  слова  про  людські  жертви.

Злам  ХІХ-ХХ  ст.  припадає  на  час  правління  (1894 – 1917)  Миколи  ІІ. Цей  період  правління  останнього  російського  імператора  назвали  “кривавим”, адже  саме  цей  час  позначився  багатьма  кривавими  подіями.

Перша  з них  трапилась  відразу  після  його  коронації.

Згідно  ритуалу, коронація  нового  царя  відмічалась  народним  гулянням, на  якому  безкоштовно  роздавали  їжу, солодощі, сувеніри. Під  ногами  збожеволівшого  натовпу тоді  загинуло  понад  півтори  тисячі  людей. Багато  хто  був  ранений  і  скалічений.

Ця  трагедія  отримала  назву  Ходинки.

Нешвидкий поступ перетворився на шалену гонитву:

10-11-10.jpg

10-11-11.jpg

10-11-12.jpg

Судіть  самі : не  вспіла  вщухнути  Перша  світова  війна, як  по  країні  прокотилась  хвиля  Лютневої  і  Жовтневої  революцій…
(Продовження таблиці4)
     
     1)    Перша світова війна – загинуло близько 4 млн. людей.
     2)    Лютнева і Жовтнева революції – вбито і поранено близько 2 тис. людей.
     3)    1918 р. – розстріл царської сім’ї.
     4)   Голодомор 30-х років – внаслідок повного виснаження організму від голоду померло 12 млн. людей.
     5)  Репресії період, коли “батько народів” вирубував не тільки дерева, а й поріст навколо: сім’ю, близьких, друзів. У 37-му ця рубка перетворилась у цілодобовий лісоповал.
      6)   ІІ Світова війна, жертвами якої стали вже десятки мільйонів життів.
В  свій  час  російський  поет  і  філософ  В.Соловйов  сказав: “Я  втомився  від  століття  двадцятого, від  його  закривавлених  рік…”

Вражає  те, що  смертельні  жнива  ніхто  й  не  думав    припиняти.
Чи  могло  стояти  осторонь  цих  кривавих  подій  мистецтво?
Звичайно  ж, ні!

Навколо  долі  Росії точилися   гострі  дискусії. Це  зумовило  утворення   в  літературі численних  угрупувань, які  сперечалися  про


10-11-13.jpg
 
                                               Загальна характеристика модернізму в Росії.


Світ змінювався, і література не могла залишитися такою, якою вона була до цього часу. Тому, наприкінці  ХІХ  ст.  у  російській  літературі  поряд  із


10-11-14.jpg
                                                                      художників!


Як  ви  вважаєте, в  чому  ця  відмінність?
/Відповіді учнів/
1 картина (“Загибель Помпеї”) -  катастрофа  природна;
2 картина (“Герніка”) -  катастрофа, спричинена  злим  генієм  людини.

                                                                 Р О З Ч А Р У В А Н Н Я     


10-11-15.jpg 
 

Отже, модернізм  -  це соціальне бунтарство, що  спонукає  до  виступу  проти:
■ жорстокостей  соціальної  дійсності;
■ гноблення  людини  в  будь-якому  прояві;
■  духовного  збіднення  людей.

10-11-16.jpg

10-11-17.jpg

Ця    книга    стала    П Р О Г Р А М О Ю    російського    модернізму.

Серед  бурхливого  моря   російського  модернізму  наймогутнішою  течією  став
 
                             С И М В О Л І З М.


10-11-18.jpg

10-11-19.jpg

На  основі  художніх  відкриттів  цих  поетів  символізм  набуває  значення  напряму  в  поезії.


6  Робота із схемою 5.
Отже, на думку французького поета Ж. Мореаса митець-символіст ...

10-11-20.jpg

Яскравим  прикладом  символізму  у  живописі  є картина  “Демон” Врубеля, який зумів виразити трагічний дух роздвоєного світу.

10-11-21.jpg

Символісти також вважають, що в світі зла і жорстокості важко знайти відраду для душі, тому (силою поетичного слова) вони переносять читача у світ туманної містики, марень й світлої мрії

10-11-22.jpg

             “Всё, кружась, исчезает  во  мгле,
             Неподвижно  лишь  Солнце  любви…”


З΄являється    о б р а з    “Вічної   Жіночності”, який  пізніше  у  О.Блока  стає  знаменитим образом  “Прекрасної  Дами”.

10-11-23.jpg

“Про символізм можна говорити лише вивчаючи твір”. Ці слова належать В. Іванову, тому давайте послухаємо вірші видатних символістів В. Соловйова та В. Іванова.

7   Читання  уривків віршів з коротким коментарем вчителя

                                                       “Милый  друг, иль  ты  не  видишь…”  В .Соловйова
                                                       “Мысли  о  символизме” В.Іванова

 8   Опрацювання таблиці 6 на основі прочитаних віршів.


10-11-24.jpg

10-11-25.jpg

 9   Робота  з  правилом-схемою  “Символізм”

10-11-26.jpg

10-11-27.jpg

10-11-28.jpg

10   Слово  вчителя.


В Україні символісти об’єднуються навколо журналу “Українська хата” /Київ/ та групи “Молода муза” /Львів/.
Як літературна течія символізм на початку ХХ ст. занепадає.

10-11-29.jpg

Криза  символізму:    1910 – 1911  рр.
На  зміну  символізму  приходить  новий  напрям  - 

         А К М Е Ї З М.


11  Самостійне опрацювання учнями схеми 9.


Схема 9

10-11-30.jpg

12  Бесіда за самостійно опрацьованим матеріалом.

1)    Що в перекладі з грецької мови означає слово “аkme”?
2)    Що заперечували і на що звертали посилену увагу представники  акмеїзму?
3)    До чого прагнули, що оспівували акмеїсти?

Теоретик і практик акмеїзму М. Гумільов найбільш повно розкриває цей напрям у трьох його іпостасях:
Схема 10

10-11-31.jpg

 13  Слово вчителя.

10-11-32.jpg

10-11-33.jpg
Отже, акмеїсти    ПРАГНУЛИ     повернути      ПОЕЗІЮ

до  них приєднуються  А.Ахматова, О.Мандельштам.

                
Назва гуртка вказувала на відношення учасників до поезії як до суто професійної сфери діяльності.

Детально розробленої філософсько-естетичної програми акмеїзм не репрезентував.

10-11-34.jpg

Акмеїзм з’являється на літературній арені як заперечення символізму.
Оскільки митець не може пізнати непізнане, то слід відмовитись від подібних нереальних прагнень і звернутись до конкретної краси реального світу.
Так, акмеїзм ранньої творчості Ахматової – яскраво і точно живописати світ речей. ЇЇ поезію називають жіночою поезією, адже її вірш – це : вірш-сповідь, вірш-щоденник.

14  Читання  віршу:  “Сжала  руки  под  тёмной  вуалью…”


Особливістю віршів ранньої Ахматової є:
поєднання ліричної та драматичної стихії,
перетворення буденних деталей в поезію,
філософське осмислення земного життя: 


                                   Я научилась просто, мудро жить,
                                   Смотреть на небо и молиться Богу,
                                   И долго перед вечером бродить,
                                   Чтоб утомить ненужную тревогу…
                                   (1912 )
роль підтексту.


15  Читання  віршу:  “Я живу, как кукушка в часах…” (1911)

Пристальна увага акмеїстів до матеріального світу не означала їх відмову від духовних пошуків. З часом, особливо після початку Першої світової війни, утвердження найвищих духовних цінностей стало основою творчості колишніх акмеїстів. Наполегливо зазвучали  мотиви
10-11-35.jpg

10-11-36.jpg

З цим пов’язане й особливе відношення до категорії пам’яті. В епоху футуристичного бунту проти традицій акмеїзм виступив за збереження культурних цінностей.

10-11-37.jpg 

16  Поетична мозаїка. Читання уривків поезій акмеїстів з коротким коментарем вчителя.                                                                                 

17  Опрацювання схеми 11. 


10-11-38.jpg

Акмеїстична програма ненадовго об’єднала визначних поетів цієї течії. З початком Першої світової війни рамки єдиної поетичної школи виявились для них затісними, і кожен з акмеїстів пішов своїм шляхом.


                                               Ф У Т У Р И З М
18 Слово вчителя.
             
 Про  майстрів  початку  ХХ  століття  часто  говорять:   “ Художник  створив  “свій”  світ”.

Світ   ●  П.Пікассо                  ● В.Маяковського
           ● К.Малевича              ● В.Хлєбнікова
                                              ● І.Севєряніна    і  ін.

10-11-39.jpg

Митці  хотіли  створити  щось  НЕБУВАЛЕ, те, чого  ще  не  було.

10-11-40.jpg

Життя ускладнилось і прискорилось.
Як передати рух, динаміку, прискорений  перебіг  подій  початку  ХХ  ст.?

19   Презентація  картини  К.Малевича  “Точильщик”.

10-11-41.jpg

Яскравим  прикладом  прояву  такої  свободи  стало  відоме  творіння  Олександра  Кручених.

20   Читання  вірша  Олександра  Кручених “Дир, бул, щил”.

Додаток 12.
                                   * * *
                                   дир, бул, щил,
                                   убещур
                                   скум
                                   ви со бу
                                   р л ез

Необхідною умовою існування футуризму стала атмосфера літературного скандалу. Зухвало оформлювались публічні виступи футуристів: початок і кінець виступів відмічались ударами гонга, К. Малевич з’являвся з дерев’яною  ложкою в петлиці, В. Маяковський – в “жіночій” (за критеріями того часу) жовтій сорочці,  О. Кручених носив на мотузці через шию диванну подушку і т. п.

Скандально відомою є картина К. Малевича “Чорний супрематичний квадрат”. Поет-футурист Е. Мартов створив свій шедевр, написаний у вигляді ромба.

21   Презентація картини Малевича і вірша Мартова (Додаток 13).

Головним технічним принципом праці художника-футуриста – є принцип “зрушення”, канон “зсуненої конструкції”. Цей принцип був перенесений в літературу з сучасної футуристам живописної практики авангарду.

22   Презентація картини Малевича “Будетлянский силач” та сторінки з “Першого журналу російських футуристів”(Додаток 14).

В літературних текстах принципи “зрушеної конструкції” були розповсюджені на лексику, синтаксис і семантику творів. Слово у футуристів вирвалось з “кайданів недоторканості”, його можна було дробити, переробляти, створювати нові комбінації морфологічних і фонетичних елементів.
Прикладів словотворчості футуристів безліч, починаючи з найулюбленішої самоназви “гілейців” – будетляне.
Нове відношення до слова як до конструктивного матеріалу привело до активного створення неологізмів (напр.., у В. Маяковського, В. Хлєбнікова ).

 23   Читання  вірша  “Закляття  сміхом”.

Продовження додатку 12.
                 О, розсмійтесь, сміхачі!
                 О, засмійтесь, сміхачі!
                 Що сміються сміхами,
                 Що сміянствують сміяльно.
                 О, засмійтесь усміяльно!
                 О, розсмішиш надсміяльних –
                 Сміх усмійних сміхачів!   

Хлебніков сприймає слово як мозаїку із різних частин


24   Самостійне опрацювання учнями схеми 10.

10-11-42.jpg

10-11-43.jpg

1)    Що в перекладі з латинської мови означає слово “futurum”?
2)    Чим відзначився цей літературний напрям?

 “Тільки  ми  -  лице  нашого  часу.
   Минуле  тісне.
   Академія  і  Пушкін  не  зрозуміліші  від  ієрогліфів.
   Скинути  Пушкіна, Достоєвського, Толстого й  інших  з  Пароплава  Сучасності…”

Цей  МАНІФЕСТ   став    передмовою  до  збірки  кубофутуристів  “Ляпас  суспільному  смаку”  (1912)
Його  підписали         ●  О.Кручених
                                 ●  В.Маяковський
                                 ●  В.Хлєбніков

10-11-44.jpg

Лише  в  1913  році  напрям  отримав  назву  ФУТУРИЗМ.
Вірш  “Закляття  сміхом”   10-11-45.jpg     візитна  картка  Велемира  (Віктора) Хлєбнікова.

    У вірші:
● народження  нового  поняття,
● гра  звуків,
● неологізми  10-11-45.jpg  усміяльно, надсміяльно, сміянствують, розсміяно,
● незвичні словотворення.
Експеримент  у  царині  слова  10-11-45.jpg   ключовий  момент  у  поезії  футуристів.
І.Северянін, який  започаткував   егофутуризм  (від  лат.  “я”)
●  створює    ВЛАСНІ         ● неболикий,
                    СЛОВА          ● окрилював,
                                          ● вітропросвист;

                  ДІЄСЛОВА         ●  арфіє  вітер,
            ВІД  ІМЕННИКІВ       ●  даліє  Нарва;
●  один  із  його  НОВОУТВОРЕНЬ  міцно  увійшов  в  наше  життя  - 
                                            ●  бездар.

Егоцентризм    притаманний  поезії  футуристів:

10-11-46.jpg


Я  повсесердно  утверждён!”        кидає  виклик      стверджує
                                                    сучасності           неповторність
                                                                               людського “я”


В. Маяковський в поемі “Облако в штанах” сміливо заявив: “Себе, любимому, посвящает  эти  строки  автор”

Пафос  лірики Маяковського -  конфлікт  поета  і  натовпу.

25  Читання  вірша  “А  вы  могли  бы?”

    У російській поезії склались 4 групи футуристів.

26 Робота із схемою 12.


10-11-47.jpg


По-різному, але  частіше  ТРАГІЧНО  складувалися  долі  поетів  “срібного  століття”.

Судіть самі:
                          ●  у  голодному  Петрограді  загинув  О.Блок,
                          ●  В΄ячеслав  Іванов, що  проголосив :

10-11-48.jpg

10-11-49.jpg
  
                             ●  А.А.Ахматова  пройшла  найтяжчі  випробування:
                               -  розстріл  чоловіка  М.Гумільова;
                               - арешти  і  ув΄язнення  сина  Льва,  спочатку  як  сина  “ворога
                                  народу”, потім  як  учасника  антирадянської  терористичної
                                  групи, якому  присудили  5  років  концтаборів,

                              ●  О.Мандельштам  загинув  у  вирі  сталінських  репресій,

                              ●  В.Маяковський
                                   М.Цвєтаєва                  покінчили  життя
                                   С.Єсенін                           самогубством,

                              ● Микола Клюєв - “новий селянський поет” - розстріляний 1937р.


Під  час  сталінських  репресій  постраждали  всі  народи  Радянського  Союзу.  Не  є  винятком  і  українці.     

10-11-50.jpg                   

І  ми  чим  далі, тим  все  пильніше  вдивляємось  у  їхні  обличчя:
●  ось  Нобелівські  лауреати
-    Іван  Бунін,
-    Борис  Пастернак,

 ● Анна  Ахматова – лауреат  міжнародної  літературної  премії  Етна-Таорміна в

                                          мантії

10-11-51.jpg
                                

 27   Підсумок.

Давайте повернемось до проблемних запитань, поставлених на початку уроку, і спробуємо дати на них відповідь.
Отже,
1)    Хто мав слушність... (див. схема 1)?
2)    Чому саме цей час ознаменувався високим злетом творчої думки і став “срібним століттям” російської поезії?

28    Домашнє  завдання.

1)    Опрацювати схеми уроку.
2)    Дати  письмову  відповідь  на  питання:  чому  “срібне  століття”  називається саме  “срібним”?
3)    Ознайомитись  з  4-5  віршами 
4)    О.Блока  за  власним  вибором.






Надіслано учителем зарубіжної літератури Міжнародного ліцею "Гранд" Машовець М.П.


Планування уроків з зарубіжної літератури онлайн, завдання та відповіді по класам, домашнє завдання з зарубіжної літератури 11 класу скачати

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 11 клас > «Срібна доба» російської поезії > «Срібна доба» російської поезії. Конспект уроку і опорний каркас