KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку до теми «Ліліпутія – Англія крізь зменшуване скло сатири»

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 7 клас>> Зарубіжна література: Ліліпутія – Англія крізь зменшуване скло сатири.


План-конспект уроку з курсу «Зарубіжна література 7 клас» з теми «Сатиричне зображення в романі англійської дійсності. Критика людських вад. Державний устрій, закони та звичаї Ліліпутії в романі Дж. Свіфта»


Мета:
1.    Прокоментувати ІІІ і ІV розділи «Подорожей Гуллівера»;
2.    Розкрити алегорію і сатиру, спрямовану на викриття суспільних недоліків Англії ХVІІІ ст;
3.    Розкрити суть сатиричного змалювання Ліліпутії в романі;
4.    Розвивати навички роботи в групі, вміння аргументовано доводити свою думку, використовуючи цитати;
5.    Виховувати негативне ставлення до насилля, приниження людини, свідоме ставлення до проблем суспільства.

Обладнання: текст твору, слайди, картки з завданнями 

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь та навичок.


Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація знань, вмінь і навичок.

На минулому уроці ми з вами отримали інформацію про новаторство Дж. Свіфта в літературі: викриття недоліків у суспільстві за допомогою фантастики. Сьогодні ми спробуємо з'ясувати, чому роман Свіфта не втратив своєї актуальності і в наш час.

ІІІ. Актуалізація знань, умінь, навичок

Гра «Швидше, швидше, швидше»
•    Головний герой роману Свіфта  (Гуллівер)
•    Смішне в житті та мистецтві (комічне)
•    Насмішка у прихованій формі  (іронія)
•    Різке, осудливе висміювання негативних явищ (сатира)
•    Сатиричний жанр, в якому працював Дж.Свіфт (памфлет)
•    Сучасники називали «свіфтівським миром» політичну угоду між Англією і Францією у війні 1701-1713 рр. Чому?
•    Судно, на кому подорожував Гуллівер і яке розбилося біля берегів Ліліпутії називалося („Ластівка”)

Це цікаво (лінгвістичний словник)
Чи знаєте ви, що слово „ліліпут”-новоутворення Дж.Свіфта? Воно походить від англійського слова  „little”- маленький, і    „ put”-за часів Свіфта мало зневажливе значення, з іспанської –„зіпсований”.
Тобто, слово „ліліпут”-перекладається як „маленька зіпсована людина”

ІV Релакс
„Одного разу Дж.Свіфт спитав свого слугу:
-Що це значить. Що мої чоботи не почищені?
Слуга відповів, що все рівно він піде гуляти і вони стануть брудними.
-Добре,-сказав Свіфт, збирайся зі мною
-Але я ще не їв!
_Нічого, ти все рівно знову зголоднієш.”


VІ . Нова тема
 «Пригоди Гуллівера» - це в першу чергу сатиричний твір, який був задуманий для викриття недоліків сучасної Свіфту Англії. Те, що неможливо було сказати відкрито, автор викривав через алегоричні образи.

Фантастична країна Ліліпутія - чудова нагода розповісти про представників англійської влади, про політичну і релігійну боротьбу. Автор називає свій твір «Зменшувальним склом», через яке можна роздивитися недоліки реальної країни.

Давайте подивимось, які ж закони панували в Ліліпутії.

Робота в мікрогрупах Доповідач повинен  викласти  матеріал, який дібрали члени групи у відповідності із завданням:

Питання  першій  мікрогрупі  про закони Ліліпутії. (мікрогрупі даються запитання, на які діти готують відповіді). Учні знаходять засоби творення смішного в сценах, що аналізуються (гумор, сатира, іронія, сарказм)

Закони Ліліпутії:
•    Як закон ставиться до донощиків та шахрайства?
•    Як карають злочинця і за що нагороджують громадян?(супроводжується історичною довідкою про систему нагород в Англії, зображенням англійських орденів Бані, Підв'язки та Св. Андрія)
•    Який із злочинів важчий: шахрайство чи крадіжка? Чому?
•    Що впливає на отримання державної посади? (супроводжується ілюстраціями до роману)
•    Про що свідчить ритуал присяги Гуллівера?
•    Яку атмосферу у суспільстві створюють закони?


Доповідь другої групи про значення образу імператора.

Доповідач знайомить з дібраним матеріалом про панування у суспільстві однієї особи - імператора, роль маніфесту як сатиричного засобу викриття пихатості й самозакоханості.

Доповідь супроводжується ілюстраціями до роману, виразним читанням маніфесту. Класу пропонується відповісти на запитання: Через які деталі звучить авторська іронія?


Слово вчителя. Епоха, у якій створено роман, називається Просвітництвом, а діячі культури були просвітителями. Свою головну мету вони бачили в тому, щоб навчати людей, через знання навчити їх керувати суспільством. Тому питання освіти займає неабияке місце у творі.

Доповідь третьої мікрогрупи про систему освіти в Ліліпутії базується на завданні знайти відповідь на запитання. (Доповідь групи відбувається у формі інтерв'ю журналіста з представниками влади, керівником дитячого будинку та мешканцем столиці Ліліпутії).

•    Коли батьки віддають своїх дітей у науку?
•    Чи всі діти мають право отримувати освіту?
•    Опишіть дитячі будинки в Ліліпутії. Чому вони поділяються на певні категорії?
•    Розкажіть про виховання дітей кожної категорії, цитуючи відповідні фрагменти твору.
•    Висловте своє ставлення до підходів у вихованні та навчанні дітей різного походження.
Знайти засоби творення смішного в сценах, що аналізувалися.


Доповідь четвертої групи про політичну боротьбу в Ліліпутії
Доповідач групи знайомить з двома існуючими партіями «гостроконечниками» та «тупоконечниками» та міркуваннями щодо аналізу їх позицій та прототипах - вігі і торі, католиках й протестантах; ролі Гуллівера у війні між Блефуску і Ліліпутією і реакції на це імператора.


VІІ Закріплення.
Попереду у Гуллівера ще багато цікавих подорожей: у країну велетнів, мерзенних істот єху, розумних коней, в яких виявиться бажання автора виправити недоліки суспільства. Для того, щоб виправляти недоліки, треба добре знати болючі місця, що заважають суспільству бути щасливим. Чим  же пояснюється інтерес до цього твору у сучасників? Які власні висновки ви зробили на цьому уроці?

VІІІ. Підведення підсумків уроку

Бесіда за запитаннями:
•    Як ви вважаєте, чи потрібні суспільству закони? Аргументуйте свою думку.
•    З якою метою автор докладно знайомить читачів із законами Ліліпутії?
•    Які закони, на вашу думку, найважливіші для людей?

ІХ. Оцінювання


Х. Домашнє завдання. Підготуватися до характеристики Гуллівера.


Надіслано учителем Міжнародного Ліцею «Гранд» Машовець М.П.

Шкільна бібліотека онлайн, підручники та книги по всім предметам, Зарубіжна література 7 клас скачати

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 7 клас > Ліліпутія – Англія крізь зменшуване скло сатири > Ліліпутія – Англія крізь зменшуване скло сатири. Конспект уроку і опорний каркас