KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку до теми «Прислівник. Тренувальні вправи»

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 7 клас>> Українська мова: Прислівник. Тренувальні вправи


План-конспект уроку з курсу «Українська мова 7 клас» з теми «Прислівник. Тренувальні вправи»



Подорож до країни Прислівниковії
(Прислівник. Тренувальні вправи)

Мета: узагальнити і систематизувати вивчені гімназистами відомості про прислівник, його граматичні й морфологічні ознаки, лексичне значення, правопис, синтаксичну роль; формувати в учнів навички практичного застосування теоретичних знань, правильного використання в усному й писемному мовленні;
          сприяти розвиткові логічного мислення учнів, збагаченню їх лексичного запасу;
          прищеплювати учням сталий інтерес до навчання;
          виховувати в учнів любов до рідної мови, гордість за її милозвучність та багатство

Тип уроку: узагальнення та систематизація вивченого

Форма уроку: урок-подорож (з однією підгрупою дітей)

Обладнання: девіз подорожі, картина-карта подорожі, закодована телефонограма від Прислівника, ком’ютер, презентація, створена у програмі PowerPoint (теоретичний матеріал), картина з морським пейзажем (один із слайдів презентації), емблеми двох команд, “золото”-бали, два різних кросворди “Сходинки”, конверти із різноманітними завданнями, шапка для Прислівника, призи

Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
Мобілізація їхньої уваги
- Доброго дня, діти!
Вже другий рік ми з вами подорожуємо континентом Морфології. Під час цієї подорожі побували у різних країнах – Частинах Мови, зустрічались із їх мешканцями.
А скільки уроків ми вже подорожуємо по чарівній країні Прислівниковії. А скільки уроків ми вже подорожуємо по чарівній країні Прислівниковії. Вона наймолодша з-поміж усіх держав – Частин Мови. Можливо, саме тому така цікава і загадкова.Сьогодні ж ми маємо пройти прикінцевий етап мандрівки. Позаду цікаві й раніше незвідані простори країни, а попереду – зустріч із мудрим і добрим правителем Прислівниковії – Прислівником.


ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
              Мотивація навчальної діяльності.
Проте до дивовижного палацу Морфологічного Розбору, де на нас чекає сюрприз, треба ще дістатися, долаючи значні труднощі та перешкоди. Із них нам треба вийти з честю, не зганьбивши ні себе, ні свого вчителя. Сьогодні на уроці ми повинні узагальнити та систематизувати все, що знаємо про прислівник, і закріпити це в ході виконання практичних вправ.


Девізом нашої подорожі хай будуть такі слова:
Десь, колись давно на світі
           Жили славні диваки –
Громадяни добрі, щирі,
           Як один – прислівники.
Ми у подорож рушаєм
           І пригод собі шукаєм
В дивній тій частині мови –
           У землі Прислівниковій!


Чому ми шукаємо пригод? (Демонструю 1-ий слайд презентації)


Та тому, що нам сьогодні, завтра, щодня, щороку, завжди тут, там весело, радісно, щасливо!
- Діти, кілька хвилин назад я отримала від Прислівника закодовану телефонограму. Ось її зміст:

7 68 1.JPG

- Що ж у Прислівниковій телефонограмі?(Чекаю)
- Отже, Прислівник нас чекає. Тому не барімось, а вирушаймо в дорогу. Але шлях до Прислівникового палацу проліг через море. Подивіться, ось тут цей палац( вказую на картину-карту). Нас багато – на один корабель ми не помістимось. Доведеться подорожувати на двох. Для цього необхідно поділитись на дві команди. А чи є команда без капітана?
(Діти обирають капітанів, чіпають емблеми)

Дитячі емблеми
        І команда “ТУРС – 3-Б”

7 68 2.JPG
        ІІ команда “Вікторія”  

7 68 3.JPG
- Якщо є дві команди, чому ж не позмагатись, хто швидше зустрінеться з Прислівником.
Діти, ми з вами вирушаємо в гості, а в гості без гостинця не ходять. Правда? Давайте позмагаємось, хто більше золота привезе Прислівникові. А золотом будуть слугувати бали, отримані за певні завдання.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
- Та батьки, знайомі нас можуть не відпустити у далеку подорож до чогось невідомого. Тому нам треба їх переконати, що ми давно і добре знайомі з Прислівником та знаємо країну Прислівниковію.
Отже,завдання І – “Прислівник – давній знайомий”
* Одному члену з команди необхідно повторити частину теоретичного матеріалу, навести свої приклади, використовуючи при цьому слайди презентації (2-7 слайд).
Тут ви маєте змогу отримати по 5 кг золота.
7 68 4.JPG
 
(Діти розповідають теоретичний матеріал про прислівник, використовуючи при цьому комп’ютер)
- Молодці. Я думаю, знайомі, товариші, рідні нам повірять, що ми давні друзі Прислівника. Тож вирушаймо!
Та, як я бачу, щось ви почали нудьгувати. Вийти з цієї ситуації нам допоможе цікава розповідь.
Подивіться сюди, який чудовий краєвид розіслався перед нами. (Демонструю 8 слайд презентації із зображенням морського пейзажу)


Завдання ІІ – “Я бачу дивний краєвид”
* Опишіть його, використовуючи різні розряди прислівників. Команда одного корабля виписує використані іншою командою прислівники. При оцінюванні враховується зміст опису, кількість використаних прислівників, а також грамотність.
За опис ви можете отримати до 10 кг золота.
(Учні описують пейзаж  і зачитують його).
- Ось ми й доплили до Прислівниковії. Але ж ми не будемо постійно знаходитись на кораблях. Нам необхідно зійти на берег. Давайте зійдемо такими сходинками. На кожній сходинці можна знайти 1 кг золота. А сходинок є 5. Отже, максимальна вага золота – 5 кг. Хто зійде на берег швидше, той знайде ще 1 кг. Сходимо на берег протягом 2 хвилин.

ІV.Узагальнення і систематизація знань, умінь, навичок.
Завдання І – “Сходинки”                
Команда “Вікторія”                                                                 
7 68 5.JPG                       
1.    Антонім до слова “чорно” (біло)
2.    Антонім до прислівника «рано»  (пізно)
3.    Синонім до слова “неблизько” (далеко)
4.    Прислівник від слова “негайний” (негайно)
5.    Прислівник, який має значення “цього дня” (сьогодні)


Команда “ТУРС – 3-Б”
7 68 5.JPG                          
1.    Антонім до слова “пізно” (рано)
2.    Прислівник, який має значення “кожного дня” (щодня)
3.    Прислівник від слова “низький” (низько)
4.    Синонім до слова “зліва” (ліворуч)
5.    Прислівник, який має значення дії, виконаної “помимо волі” (мимоволі)


- І тільки ми зійшли на берег, відразу отримали конверт із завданням.

Завдання ІІ – “Прохання володаря Прислівниковії”
* Запишіть слова у 3 колонки: разом, окремо, через дефіс. Якщо ви правильно виконаєте завдання, то з перших літер кожного прислівника, який слід писати разом і через дефіс, прочитаєте початок і закінчення афоризму О.Довженка, іншу частину якого треба доповнити.
Цей афоризм  також є і проханням добродія Прислівника.
Зараз має змогу отримати 5 кг золота лише одна команда. Команда, яка швидше справиться із завданням.
На льоту, де-не-де, позаду, одвіку, от-таки, спереду, без угаву, будь-як, під силу, посередині, інколи, на сміх, уві сні, швидкоплинно, один в один, рано-вранці, абияк, по троє, ймовірно,ось-ось, тим часом, тимчасово, в цілому, екстравагантно.
                              Поспішайте   творити   добро!
- Слова О.Довженка беремо до уваги і мандруємо далі. Але, що це? Ми зовсім безсилі, ми голодні. Нам треба поїсти. А ось і яблуні з плодами.

Завдання ІІІ – “Зберіть плоди”
* Вся відповідальність у цьому завданні лягає на одного, адже саме від нього залежить , чи всі члени команди будуть ситими.
Називаєте по черзі прислівники часу і зриваєте яблучко. Одне яблучко – 1 кг золота.
                                                                                                                      
7 68 6.JPG                    7 68 6.JPG
- Ось ми  вже й перекусили, і відпочили. Але час іти далі. Тому перед нами наступне завдання.

Завдання ІV – “Далі...”
* Суть завдання полягає в тому, що ви, почувши словосполучення з прислівником, повинні швидко поставити до нього питання і вказати його розряд за значенням.
Часу на роздуми нема. Якщо ви не знаєте, кажете слово “Далі...” Тоді відповідає наступний гравець.

Наприклад: сміється весело (як?) – якісно-означальний
За це завдання ви маєте змогу отримати по 7 кг золота.

І команда                                                                          ІІ команда
1.Почули тут (де? – місця)                                1.Зустрів учора (коли? – часу)
2.Сказав спересердя (чому? – причин.)           2.Виглядав гарно (як?– як.-означ.)
3.Відвідує щодня (коли? – часу)                     3.Дуже добрий (в якій мірі?)
4.Сказав для сміху (для чого? – мети)           4.Спеціально чекав (як?-спос. дії)
5.Зустрілися вчора (коли? – часу)                   5.Гляньте вниз (куди? – місця)
6.Їдемо верхи (як? – способу дії)                      6.Розрізав навпіл (як? – спос. дії)
7. Розказував цікаво (як? – якісно-озн.)            7.Не знайшов ніде (де? – місця)

- Давайте тепер сядемо і перепочинемо. Ви знаєте, напевне, недаремно добродій Прислівник прислав нам телеграму-прохання: “Поспішайте творити добро”. Подивіться, скільки у мене конвертів (Показую конверти). Мешканці країни просто закидали нас ними. Що ж у них?
Оскільки конвертів багато, кожен із членів команди отримає завдання і заробить для своєї команди золото.
Але, перш ніж ви будете допомагати мешканцям країни, необхідно до кінця повторити теоретичний матеріал. І, знову ж таки, знайти для своєї команди     ще
3 кг золота. В пригоді нам знову стане презентація, створена  на комп’ютері ( 9-12 слайди)
(Діти розповідають теоретичний матеріал про прислівник, використовуючи при цьому комп’ютер)

 7 68 7.JPG


Завдання V – “Добуваю золото сам”
1. “Капітани, вперед!”
                 * Скласти   літературний   портрет  одного  із   однокласників,                                  
                    використовуючи прислівники. Золото отримає команда тоді,
                    коли члени іншої команди відгадають, хто це такий.
Максимальна кількість золота – 10 кг.

2. “Допоможіть друзям дітвори!”
                * Допоможіть Капітошці й Вовченяті утворити
                    ступені порівняння прислівників
                   Ви можете отримати по 3 кг золота.
І команда – голосно, навмання, чітко, погано, красиво.
ІІ команда – гарно, щоденно, охайно, правдиво, старанно.

3. “Відремонтуй слова”
                    * Словотворець  в  паніці.  Мешканці  країни   позносили   йому
                       слова, які потребують ремонту. А часу у нього мало. Якщо він не встигне відремонтувати слова до обіду, вони зникнуть назавжди.
Ви можете отримати по 3 кг золота.
І команда                                                                     ІІ команда
-Н-, -НН-                                                                     -Н-, -НН-
Стара...о, задушев...о, зра...я,                                   Піднесе...о, бездога...о, відмі...о,
сум...о, попідвіко...ю, піз...о,                                      голос...о, навма...я,  попідти...ю,
безпереч...о.                                                              щоде...о.

4. “Відчуй себе вчителем”
                           * У завданні, що виконав Петрик П’яточкін, є помилки. Виправ
                              їх, відредагувавши речення.
                             За це завдання ви можете отримати 3 кг золота.
І команда:  Вечером не горять фонарі.
                   Пройдете пішком два квартала.
                   Сад взимі припорошений сгігом.
ІІ команда: Мені неудобно сидіть.
                   Каса робить круглосуточно.
                   Літом поїдемо на отдих.

5. “Допоможіть Незнайці”
                   * Мама не дозволяє Незнайці іти надвір гратися -  він завдання
                      домашнє не виконав. Допоможіть йому.
                      Запишіть подані прислівники у дві колонки: непохідні і похідні. Поясніть свої дії.
 За це завдання ви можете отримати 4 кг золота.
           І команда                                                                  ІІ команда
Тут, навпростець, де, поодинці,                    Тоді, нашвидкуруч, там, колись,
чимдуж, праворуч, скрізь, десь,                    насамперед, врізнобіч, ліворуч,
коли, правдиво.                                               досі, потім, погано.

6.    “Допоможіть науковцям країни”
                    * Країна на порозі наукового голоду. Науковці нові відкриття
                      зможуть здійснювати тільки тоді, коли  виконаєте синтак-
                      сичний розбір речення і морфологічний розбір прислівника саме ви.  Врятуйте країну!!! В іншому випадку – бути біді.
Це завдання для двох: один виконує синтаксичний розбір речення, інший – морфологічний розбір прислівника.
За це завдання ви можете отримати аж 10 кг золота.

І команда – Палюче сонце мимоволі висушувало пісок, намочений   бешкетливими морськими хвильками.
ІІ команда – Невеличкий кораблик промчав швидко, залишаючи за собою розбурханий спінений слід.
(Хто швидше справляється із завданням, той відповідає. Його відповідь рецензують і оцінюють.)
- Ось ми, діти, так нечутно і підійшли до Палацу Морфологічного розбору, до кінцевої зупинки нашої подорожі.
Час би й побачити самого правителя Прислівниковії.
Але спершу попросимо наших гостей, щоб вони зважили золото, добуте вами під час подорожі ( Журі “важить” золото, підраховує бали, визначає переможців)

Розважальна хвилинка
А поки вони важитимуть, давайте відгадаємо лінгвістичну загадку:

7 68 8.JPG

- А тепер настав час побачити й самого Прислівника
(Заходить “Прислівник” із солодкими призами для обох команд)

V. Підсумки уроку. Рефлексія
Прислівник:
- Добрий день вам, любі друзі!
Вітаю вас у своєму Палаці. Які ж ви молодці! Ви з честю справилися із завданнямм, гідно долали всі труднощі й перешкоди, подорожуючи по Прислівниковії. Не забували й допомагати іншим, і самі працювали злагоджено й вміло.
Тож нехай вам завжди щастить у цікавій подорожі країнами Граматики, бо дорога до Пізнання істини відкривається лише перед добрими й мудрими. Щасти вам!

VІ.Оцінювання (самооцінювання, взаємооцінювання) знань учнів.
Прислівник разом із вчителем:
- А зараз, як належить господареві палацу, я пригощаю вас солодощами та балами, які зараз допоможуть мені виставити члени журі – вчителі та учні старших класів, які добре знають українську мову.
(Вчитель називає команду переможця, ту, яка зуміла зібрати найбільшу кількість «золота». Прислівник пригощає їх більшою коробкою цукерків. Команда, яка зібрала меншу кількість «золота», отримує меншу коробку цукерків. Потім при допомозі журі виставляє бали кожному учневі, оскільки це урок узагальнення і систематизації знань).

VІІ.Організація домашнього завдання
Завдання диференційоване:
1 група – скласти діалог на мовознавчу тематику «Я знаю прислівник»;
2 група – виписати із творів художньої літератури 5 речень із прислівниками, зробити їх морфологічний розбір.

Використана література:
1. Дмитренко Г., Росоха Ю. Українська мова: Навчальний посібник для  7 класу / За редакцією Миколи Дмитренка. – К.: Видавець Микола Дмитренко, 2006. – С.34.
2. Панчук О. Як викликати на урок української мови «невідкладну ігрову допомогу»// Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2007. - №4.- С.12-16.


Надіслано учителем української мови Залищенської школи Тернопільскої області Підгребею Н.М.

Календарно-тематичне планування, завдання школяру 7 класу з української мови скачати, Українська мова онлайн

Предмети > Українська мова > Українська мова 7 клас > Тренувальні вправи на тему «Прислівник» > Тренувальні вправи на тему «Прислівник». Конспект уроку і опорний каркас