KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку на тему "Обрахунки математичних формул та побудова графіків в Excel."

Гіпермаркет Знань>>Інформатика>>Інформатика 11 клас>>Інформатика: Виконання обчислень у середовищі ТП.


План-конспект уроку з курсу «Інформатика 11 клас» з теми «Обрахунки математичних формул та побудова графіків в Excel.»



Тема уроку:                      Обрахунки математичних формул та побудова графіків в Excel.


Мета уроку:
•    Показати на прикладах значення функції вжитті людини.
•    Розвивати вміння учнів використовувати ЕТ для розв'язування практичних завдань з математики і будувати графіки функцій.


Тип уроку: інтегрований.


                                                                  Хід уроку.


I.    Перевірка дом завдання та знань учнів.
Учні виконують тести.

ТЕСТИ   EXCEL 2
1. Комірка може містити:
 
а)    Прогноз погоди
б)    Назву іншої комірки
в)    Число
г)    Текст
д)    Формулу
 

2. Із чого складається робоче поле Excel
 
а)    Рядки і стовпчики не нумеруються
б)    Рядки нумеруються числами
в)    стовпчики нумеруються числами
г)    Рядки нумеруються літерами
д)    стовпчики нумеруються латинськими літерами
 

3. Як називається файл, створюваний Excel?
 
а)    Робочий лист
б)    Робоча книга
в)    Робоче поле
г)    Робочий зошит
 

4. Електронні таблиці Excel призначені для
 
а)    Створення графічних документів
б)    Подання інформації у вигляді таблиць
в)    Створення текстових документів
г)    Побудови графіків.
д)    Виконання обчислень
 

5. Скільки робочих листів може мати робоча книга?

 
а)    Від 1 до 255
б)    Від 1 до 365
в)    Не більше 255
г)    Не більше 365
 

6. Які особливості вікна Excel?


а)    Вікно Excel повністю повторює вікно Word
б)    Вікно Excel відрізняється від вікна Word
в)    Вікно Excel має поле з адресою активної комірки
г)    Вікно Excel має горизонтальну і вертикальну лінійки
д)    Вікно Excel має рядок формул

7. Із чого складається ім’я комірки?
 
а)    Номера рядка і літери стовпчика, на перетині яких знаходиться
б)    Як у собаки: Тузік, Бобік, Шарік
в)    Із цифр, як номер телефона
г)    Літер, цифр, розділових знаків.
 

8. Як виглядає активна комірка електронної таблиці?
 
а)    Вертикальна риска
б)    Білий прямокутник
в)    Товстий плюс
г)    Чорний прямокутник
д)    Стрілка
 
На екран висвітити результати тестів. Розглянути, проаналізувати та зробити висновки.

II.    Фрагмент уроку у вигляді засідання  наукового товариства МАН України.
Учні на попередніх уроках були поділені на групи і дано було кожній групі індивідуальні проекти по розділах.
Шановні друзі! Мені випала велика честь відкрити засідання наукового товариства МАН України у місті Києві.
Я рада вітати наших колег великих вчених майбутнього, академіків присутніх сьогодні панів математиків, фізиків, біологів та екологів,  істориків та філологів.
Засідання наукового товариства вважається відкритим. Давайте розглянемо тему „Функції поруч з нами.” Все у світі взаємопов'язане. А як у математиці описують залежність однієї величини через іншу?  За допомогою функцій.
Ми теж є функцією багатьох змінних. Наприклад — час. Проходять роки і ми змінюємось. Ми також залежимо від книг які читаємо, від способу життя, від природніх умов та екології, від того що їмо, чим дихаємо і т.д. І тому недарма ми розглядаємо  таку тему. Тому епіграфом нашого засідання пропоную взяти слова


„Математичними портретами закономірностей природи є функції”.


Скажіть, а які існують проблеми по даній темі на вашу думку?
 
•    Що таке функція
•    Які бувають функції
•    Де застосовуються
•    Для чого нам потрібні
 

Завдання для 2 учнів біля дошки. Є картки з функціями заданими формулами та окремо з графіками функцій. На дошці скласти між ними відповідність (прикріпити магнітами).
Так як ми з вами вчені, то для нас важливо не просто слова чи факти, а доведеність, пошук істини, науковий підхід. Для того, щоб дати відповіді на наші проблемні питання нашим вченним були дані пректи з поставленими проблемами для практичного їх вирішення.
Заслухаємо представників різних категорій.


                                                                  Історики.

Презентація  „Функція та історія розвитку цього поняття”

30.12-12.jpg 

Поняття функції є одним з найважливіших математичних понять. Деякі види функцій розглядалися ще в далекій давнині (астрономічні таблиці вавилонян, стародавніх греків тощо). Однак загального поняття функції ще не було.
Поняття функції виникло в XIV ст. але в той час воно не набрало ще досить чіткої форми. Введення в 1637 році Р. Декартом поняття змінної величини істотно вплинуло на формування й розвиток поняття функції.
Визначення «функція» уперше було введено Г. Лейбніцем, а чисто арифметичне визначення поняття числової функції вперше сформулював Бернуллі, поки Лобачевский в 1834 році не сформував більш загальне визначення функції: число, що задається для кожного й разом з поступово змінюється. Три роки потому П. Діріхле прийшов до висновку, що спосіб становлення співвідношення між значеннями й не важливий, і дав визначення функції: є функція від , якщо будь якому значенню відповідає значення , причому зовсім не істотно, яким саме способом установлена зазначена відповідність.


                                                        Біологи та екологи.

На території села Крюківщина жила популяція ластівок, кількість яких налічувала 70 птахів (N0 ). Проаналізувати динаміку кількості птахів за періо з 2001 по 2012 роки, якщо відомо, що ріст кількості популяції обраховують за формулою:


N=(N0R)/(1+(aN0)b)

Де: R= 2 фактор виживання
b = 4,4 падіння швидкості кількості популяції
a = 0,005 внутрівидова конкуренція


30.12-13.jpg

Особливо звернути увагу на те, що розв'язання задачі без ПК булаб дуже ускладнена. Графік — крива лінія набагато наглядніше чим формула або таблиця значень.

                                                                          Фізики.

Неможливо уявити життя сучасної людини без змінного струму, оскільки всі побутові пристрої (телевізори, холодильники, ПК і т.д.) працюють від мережі змінного струму. Напруга у наших розетках змінюється за законом:

30.12-14.jpg

Завдання: проаналізувати як змінюється напруга U в залежності від часу t.
Час змінюється на проміжку від 0 до 0,03, з кроком 0,001

30.12-15.jpg


                                                                       Філологи.


За допомогою графіків проілюструвати зміст приказок. Приклади


Яке життя проживеш — таку славу наживеш.
 

30.12-16.jpg


Якщо протягом життя будеш робити хороші справи, вчинки то будеш мати хорошу славу.


Що посієш те й пожнеш.

30.12-17.jpg

Якщо насіння мало, то і урожай буде малий. Якщо насіння дуже багато, то їм рости буде погано і урожай буде також поганий. Потрібно для даної ділянки певну кількість насіння і урожай буде високим.

Подумайте панове академіки, який висновок наших досліджень?
Функції оточують нас кругом: в житті, на уроках математики та фізики, біології і хімії. Багато процесів описують за допомогою графіків фукцій.


III.    Робота на ПК. Правила БЖ.
Побудувати графіки функцій і зробити висновок про властивості цих графіків в Excel.    ПР   Y = X2 ,   Y = X2 + 5X − 3 (Фронтально)


Побудувати графіки функцій і зробити висновок про властивості цих графіків в прграмі Advanced Grapher.
1) Зразок: Y = X2 + 5X − 2,      Y = │X2 + 5X − 2 │(Фронтально)

30.12-18.jpg
 
30.12-19.jpg
 
2) Індивідуальні завдання на картках


30.12-20.jpg

Побудувати графіки функцій в програмі Advanced Grapher.


30.12-21.jpg
 
 
Роботи перевірити на ПК і виставити оцінки.
Зробити аналіз типових помилок. Результати показати на дошці застосовуючи  проектор.


30.12-22.jpg
 

F(x) = (x ± a)2


30.12-23.jpg 

Перетворення графіків.
 
30.12-24.jpg

Перетворення графіків.
 
30.12-25.jpg

IV.    Підсумок уроку я виразила б презентацією „Функції в нашому житті”
Звучить музика „Времена года.”
Показ презентації.

Насолоджуватись красою природи можна не знаючи математики. Але зрозуміти її, побачити те, що приховано за зовнішніми образами можна лише за допомогою точної науки — математики. Тільки вона дозволяє помітити, що в явищай природи є форми і ритми недоступні очам спостерігача, але відкриті очам аналітика.

30.12-26.jpg

V.    Домашнє завдання:
Дома продовжити роботу з даної теми  і пропоную за вибором такі завдання:
•    Скласти практичну задачу (знайти в Інтернеті), розв’язок якої можна проілюструвати за допомогою графіків
•    Написати міні розповідь на тему „Функції поруч нас”
•    Знайти приказки які можна зобразити за допомогою графіка





Надіслано вчителем інформатики Назарук Тетяною Миколаївною.


Плани конспектів уроків з інформатики 11 класу скачати, підручники та книги безкоштовно, розробки уроків з інформатики онлайн

Предмети > Інформатика > Інформатика 11 клас > Виконання обчислень у середовищі ТП > Виконання обчислень у середовищі ТП. Конспект уроку і опорний каркас