KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку на тему «Потреби і задоволення потреб.»

Конспект уроку з економіки 5 класу

Тема уроку: “Потреби i задоволення потреб.”

Мета:
1    сформувати в учнів поняття про зміст потреб;
2    розвивати пізнавальні інтереси в учнів, логічне мислення, продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки;
3    виховувати творчу  активність, самостійність у формуванні нових знань,сприяти професійній орієнтації учнів;

Обладнання: комп’ютер, підручники, інформація зі списком літератури та адресою сайтів, слайди.
Тип уроку: комбінований

Хід уроку.

I   Привітання (настрій на позитив) – 1 хв.
“Найкраща витрата часу – це праця”.
Я сподіваюсь, що ви  отримаєте задоволення від праці і не витратите марно час, а відкриєте для себе багато нового й цікавого.

ІІ   Нова тема (25 хв.) – опорний конспект для учнів,використання демонстраційного матеріалу


Питання з повторення:
1    Що таке ринок? (певна сукупність економічних відносин з приводу купівлі-продажу товарів і послуг відповідно до законів сучасного товарного виробництва).
2    Які функції він виконує? (регулююча, стимулююча, розподільча, інформативна, інтеграційна)
3    Хто відноситься до учасників ринку? (споживач, фірма)

План.
1.    Сутність потреб.
Що ж таке ПОТРЕБА?
Що вам відомо про неї? (мозкова атака)


Потреби — це частина суспільних потреб, задоволення яких пов'язане з функціонуванням суспільного виробництва, включаючи виробничу і невиробничу сферу.


Потреби характеризують лише можливість споживання, але щоб ця можливість перетворилася в дійсність, слід виробити життєві засоби. Величезна роль економічних потреб полягає в тому, що вони спонукають людей до дії. Отже, виробництво забезпечує різноманітні блага, які становлять необхідні умови життя і розвитку людського суспільства на будь-якому історичному щаблі його існування. Інакше кажучи, блага, створені в процесі виробництва, утворюють різноманітні потреби, які становлять предмет інтересу.

2.    Класифікація потреб.
Економічні потреби надзвичайно різноманітні. У розвинутих країнах світу вчені налічують близько 11 тис. потреб, серед яких переважна більшість - економічні. Тому існують різні критерії їх класифікації. Задоволення економічних потреб відіграє неоднакову роль у відтворенні здібностей людини.


У зв’язку з цим виділяють:
•    фізіологічні (матеріальні) потреби, задоволення яких забезпечує відтворення фізичних здібностей людини (продукти харчування, одяг, взуття, житло, товари господарсько-побутового призначення);
•    духовні потреби, задоволення яких забезпечує відтворення та розвиток інтелекту людини (одержання освіти, підвищення кваліфікації, культурний відпочинок, предмети і послуги культурного призначення);
•    соціальні потреби, задоволення яких пов'язане з функціонуванням соціальної сфери суспільства (охорона здоров'я, сімейно-побутові умови, умови праці, транспорт, зв'язок ).


За способом задоволення виділяють:
•    індивідуальні - це потреби в одязі, житлі, їжі та ін.;
•    колективні - ті, що спільно задовольняються у трудовому колективі (підвищення кваліфікаційного рівня працівників, будівництво спільних баз і будиночків відпочинку, колективне управління виробництвом та ін);
•    суспільні - це потреби у забезпеченні громадського порядку, захисті навколишнього середовища тощо.


За ступенем реалізації потреби можна класифікувати на:
•    абсолютні потреби - визначаються максимально можливим обсягом виробництва матеріальних благ і послуг (за найбільш сприятливих умов), які могли бути спожиті суспільством;
•    дійсні потреби - відповідають рівню розвитку економіки певної країни;
•    платоспроможні - потреби, які людина може задовольнити відповідно до власних доходів та рівня цін (тобто вони визначаються співвідношенням цін на предмети споживання і грошових доходів населення).


Численні потреби людини за спільністю ознак можна об'єднати у такі групи:
* матеріальні і духовні;
* загальні і конкретні;
* поточні та перспективні;
* задоволені і незадоволені;
* дійсні та абсолютні.


Як ви вважаєте, які потреби є первинними, а які вторинними?

3.    Закон зростання потреб.


Як ви гадаєте, чи закінчуються у людини коли-небудь її потреби?


Продуктивні сили, безперервно розвиваючись, не лише створюють умови для задоволення потреб, які склалися, а й стають ґрунтом для виникнення нових потреб. Зростання маси і різноманітності споживних вартостей у результаті зростання продуктивних сил приводять до зміни структури виробництва і витіснення старих потреб новими. Цей процес, як і сам процес суспільного виробництва, відбувається безперервно. Розвиток продуктивних сил, міжнародний поділ праці, спеціалізація сприяють економічному зближенню народів різних країн, що зумовлює розширення складу продуктів праці, а отже призводить до появи нових потреб.


Отже, ми можемо спостерігати дію закону зростання потреб, що твердить: потреби людини безмежні у своєму розвиткові і мають тенденцію до зростання, тобто до якісних і кількісних змін.


Спробуйте самостійно навести приклади дії закону зростаючих потреб.

ІV   Вправа на фокус уваги - (несподіване запитання)
1   “Бджола збирає нектар не для того, щоб запилювати квіти. Вона бажає отримати мед, в кінцевому ж рахунку вона служить інтересам квітів. Те ж саме відбувається і з підприємством”. Поясніть аналогію. (автоматизм регулювання у рин. ек.)
2    Яка головна проблема економіки?

V   Завдання для закріплення нової теми (10 хв.)  -задіяти всіх учнів


1    Визначити, хто бере безпосередню участь у задоволенні індивідуальних, колективних та суспільних потреб.
2    Відобразити графічно закон зростаючих потреб.


VI   Додаткові завдання
VII   Домашнє завдання (з урахуванням трьох рівней)


Джерела:
Підручник стор. 90-91;

VIII   Заключна частина уроку (Установчий слоган- “Як я люблю навчатися”; “Розум дає свободу”...)
Підсумки.
“Знання дорожче за багатство”. (італ. нар. Мудрість)

Література:
1    Підручник «Загальна економіка» за ред. І.Ф.Родіонової.
2    Підручник «Економіка», В.Г.Мельничук, Г.О.Ковальчук, В.О.Огнев`юк.
3    Практикум з економіки для 10-11 класів.
Додаткова література

Надіслано вчителями Міжнародного ліцею "Гранд"

Предмети > Економіка > Економіка 5 клас > Потреби і задоволення потреб. > Потреби і задоволення потреб. Конспект уроку і опорний каркас