|
|
Строка 3: |
Строка 3: |
| '''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]>>[[Українська література|Українська література]] >>Українська література: Контрольна робота. Історичне минуле нашого народу. Рідна Україна. Світ природи''' | | '''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]>>[[Українська література|Українська література]] >>Українська література: Контрольна робота. Історичне минуле нашого народу. Рідна Україна. Світ природи''' |
| | | |
- | <br> '''План-конспект уроку з курсу «[[ГУкраїнська література 5 клас|Українська література 5 клас]]» з теми «[[Контрольна робота. Історичне минуле нашого народу. Рідна Україна. Світ природи|Підсумково-узагальнюючий урок з теми «Княжа Русь-Україна»]]'''». | + | <br> '''План-конспект уроку з курсу «[[Українська література 5 клас|Українська література 5 клас]]» з теми «[[Контрольна робота. Історичне минуле нашого народу. Рідна Україна. Світ природи|Підсумково-узагальнюючий урок з теми «Княжа Русь-Україна»]]'''». |
| | | |
| + | <br> <br><u>ТЕМА: </u> '''Підсумково-узагальнюючий урок з теми «Княжа Русь-Україна»'''<br><br><u>МЕТА:</u> підвести підсумки державотворчого процесу Київської Русі, узагальнити, систематизувати та перевірити знання учнів з теми «Княжа Русь-Україна», продовжувати розвивати вміння працювати за різними формами навчання, орієнтуватися в історичному часі, виховувати повагу до історичної минувшини України. |
| | | |
| + | <br><u>ТИП УРОКУ: </u> підсумково-узагальнюючий<br><br><u>ОБЛАДНАННЯ: </u> ілюстрації до історичних подій, «історичне лото», кросворд, таблиця, елементи костюмів київських князів.<br><br>''' ПЛАН УРОКУ''' |
| | | |
| + | <u>'''<br>'''</u>I. Організаційний момент.<br>II. Повідомлення теми та завдань уроку.<br>III. Повторення та узагальнення.<br>1. Словникова робота – «Історичне лото".<br>2. Робота з таблицею.<br>3. Зустріч гостей – київських князів:<br> а) гра «Упізнай персону»;<br> б) гра «Що зображено на малюнку?»;<br> в) розгадування кросворду.<br> 4. Обговорювання історичних подій методом «Мікрофон».<br>IV. Перевірка набутих знань (різнорівневі завдання).<br>V. Підсумок. <br> <br> ''' ХІД УРОКУ''' |
| | | |
| + | <br><u>'''I. Організаційний момент.'''</u> |
| | | |
| + | <br>- Добрий день, діти!<br> Вже продзвенів дзвінок, і почався урок, <br> урок історії, урок про те, що було. |
| | | |
| + | <br><u>'''II. Повідомлення теми та завдань уроку.'''</u> |
| | | |
- | <br> <br>ТЕМА: Підсумково-узагальнюючий урок з теми «Княжа Русь-Україна»<br><br>МЕТА: підвести підсумки державотворчого процесу Київської Русі, <br> узагальнити, систематизувати та перевірити знання учнів <br> з теми «Княжа Русь-Україна», продовжувати розвивати вміння <br> працювати за різними формами навчання, орієнтуватися в історич-<br> ному часі, виховувати повагу до історичної минувшини України.<br>ТИП<br>УРОКУ: підсумково-узагальнюючий<br><br>ОБЛАДНАННЯ: ілюстрації до історичних подій, «історичне лото», кросворд, <br> таблиця, елементи костюмів київських князів.<br><br>ПЛАН УРОКУ<br>I. Організаційний момент.<br>II. Повідомлення теми та завдань уроку.<br>III. Повторення та узагальнення.<br>1. Словникова робота – «Історичне лото".<br>2. Робота з таблицею.<br>3. Зустріч гостей – київських князів:<br> а) гра «Упізнай персону»;<br> б) гра «Що зображено на малюнку?»;<br> в) розгадування кросворду.<br> 4. Обговорювання історичних подій методом «Мікрофон».<br>IV. Перевірка набутих знань (різнорівневі завдання).<br>V. Підсумок. <br> <br> ХІД УРОКУ<br>I. Організаційний момент.<br>- Добрий день, діти!<br> Вже продзвенів дзвінок, і почався урок, <br> урок історії, урок про те, що було.<br>II. Повідомлення теми та завдань уроку.<br>- Сьогодні у нас підсумково-узагальнюючий урок з теми «Княжа Русь-Україна». <br>На уроці ми повторимо весь навчальний матеріал з теми, опрацюємо багато цікавих завдань, а потім використаємо набуті знання під час виконання тематичної роботи в кінці уроку.<br>III. Повторення та узагальнення.<br>1. Словникова робота «Історичне лото».<br>- В процесі гри «Історичне лото» закріпемо поняття з теми:<br>князь, князівство, дружина, віче, полюддя, релігія, християнство, Київська Русь, Руська Правда,<br>ярлик, хан, орда, язичнизтво, бояри. (Учні по черзі дістають із мішечка картки з назвами понять<br>і визначають їх значення).<br>2. Робота з таблицею.<br>- Необхідно заповнити пропуски в таблиці (таблиця зображена на ватмані, пропуски заповнюються маркером).<br><br>1.<br>2.<br>3.<br>4.<br>5.<br>6.<br>7.<br>8.<br>9. V ст.<br> 882р.<br> 907р.<br> 912р.<br>988р.<br>1037р.<br>1199р.<br>1223р.<br>1240р. Заснування міста Києва.<br> Прихід Олега до влади у Києві<br> Похід Олега на Візантію<br> Вступ на престол Ігора <br> Хрещення Русі<br> Початок будівництва Софії Київської<br> Об’єднання Галицького і Волинського князівств<br> Битва на річці Калці<br> Зруйнування Києва монголо-татарами<br> <br><br>3. Зустріч гостей – київських князів.<br>- Діти, до нас завітали високопоставлені гості, давайте привітаємо їх та вислухаємо, що вони нам про себе розкажуть.<br>Гра «Упізнай персону».<br>- Ми уважно вислухаємо кожного з гостей, а потім спробуємо вгадати - хто він.<br>Гості:<br>- Мене вважають мудрою людиною. Я прихильник мирних шляхів у досягненні мети, замість війн у дипломатії користуюсь шлюбними зв’язками. Моя сестра та доньки одружені з поль-ським, французьким, норвезьким, угорським королями, дехто називає мене за це тестем Єворопи. Я створов перший збірник законів, що отримав назву «Руська Правда». За час мого правління було збудовано багато чудових споруд. Деякі залишилися і до сьогодення. Наприклад, храм святої Софії. (Ярослав Мудрий)<br><br>- Мені прийшлось правити після смерті мого чоловіка, бо наш син Святослав був малолітнім. Але мене вважають мудрою правителькою: я встановила розмір данини підлеглим племенам, встановила дипломатичні стосунки з іншими державами, зокрема з Візантією, де я була декілька разів, в Візантії я й охрестилася. (Ольга)<br><br>- Я завзятий воїн. Моя хоробрість передалася мені у спадок від батька. Майже весь час я <br>у походах. Ніколи не нападаю на ворога нишком, підступно, завжди попереджаю ворога:<br>«Хочу на вас ідти». (Святослав) <br><br>- За часи мого князювання Русь перетворилася в могутню державу. Я завершив об’єднання всіх земель. Провів багато реформ. Я охрестився сам, охрестив своїх синів, військо, а потім і все населення Києва.<br> (Володимир Великий) <br><br>- Кажуть, що я підступно захопив владу в Києві вбивши Аскольда. Ставши при владі, я став величати себе князем. За короткий час я приєднав до своєї держави багато слов’янських племен, здійснював походи на Візантію. (Олег) <br><br><br>- Мою державу поправу вважають правонаступнецею Київської Русі. За часи мого князювання Галицько- Волинське кназівство сягнуло свого розквіту. Задля миру і спокою в державі я зва-жився на поїздку до Золотої Орди. В 1253 році у Дорогочині мене коронували. <br> (Данило Романович Галицький) <br><br><br> - Я правив після Олега. За часи мого правління Русь охоплювала понад 15 великих слов’янсь-ких племен. З підвладних земель я збирав данину-полюддя. Данину люди сплачували хутром куниці, бобра, білки; медом, житом, пшеницею, просом. Мабуть великою була ця данина, бо люди піднялися на повстання. (Ігор)<br><br> <br> Гра «Що зображено на малюнку?»<br>-Гості прийшли не з пустими руками. Кожен з них приніс із собою малюнок, що намалювали <br>Їх підданію Спрбуємо розгадати зміст цих малюнків.<br>На малюнках зображено:<br>- Кий, Щек, Хорив і сестра Либідь;<br>- Князь Святослав у поході;<br>- Літописець Нестор пише «Повість минулих літ»;<br>- Хрещення Русі;<br>- Оборона Києва від монголо-татар;<br>- Софія Київська;<br>- Золоті ворота.<br>Розгадування кросворду.<br>- Наступне завдання від наших гостей – відгадати кросворд.<br>Завдання (зачитує один з гостей, записує інший):<br>1. Сестра трьох братів, засновників Києва (Києва).<br>2. Княгиня, котру народ прозвав «мудрою» (Ольга).<br>3. Річка, в якій хрестили киян. (Дніпро).<br>4. Назва собору, що було збудовано за часів Ярослава Мудрого(Софійський).<br>5. Легендарний засновник Києва (Кий).<br>6. Релігія, яку прийняла Київська Русь у 988році. (християнство).<br>7. Місто, спалене за наказом Ольги в помсту за смерть князя Ігоря (Іскоростень).<br>8. Дід Володимира Великого (Ігор).<br><br> <br> 6 х<br> 8 і г о р<br> 5к и й<br> с 3д<br> 4 с т н<br> о 1л и б і д ь<br> ф я п<br> і н р<br> й с 2о л ь г а <br> с т<br> ь в<br> 7і с к о р о с т е н ь <br> и<br> й<br>- Шановні гості, дякуємо вам за чудові розповіді, гарні малюнки, просимо зайняти вільні місця і прийняти участь у обговоренні наступних питань уроку, оскільки, ви, як семиклас- ники, також вивчаєте тему «Київська Русь».<br>4. Обговорення історичних подій методом «Мікрофон».<br>- Шановні учні, перед вами на дошці записано ряд питань, які я пропоную розглянути методом «Мікрофон». Нагадаємо основні правила: говорити має тільки той, у кого символічний мікрофон (у нас навіть мікрофон справжній); подані відповіді не коментуються і не оцінюються; коли хтось висловлюється, інші не мають права перебивати, щось говорити, викрикувати з місця.<br>Питання для обговорення:<br>- За що, на вашу думку, князя Володимира Святославовича називали Великим, а Ярослава <br>Володимировича – Мудрим?<br>- Як ви гадаєте, чому монголо-татарам так швидко вдалося підкорити руські міста?<br>- Як ви вважаєте, чому кажуть, що Галицько-Волинська держава зберігла традиції Київської Русі?<br>- Яку з пам’яток архітектури доби Київської Русі ви віднесли б до чудес світу? Чому? <br><br>- Дякую за цікаве обговорення питань. Зараз час попрощатися з нашими гостями та перейти до тематичного оцінювання.<br> IV. Перевірка набутих знань.<br>Тематичне оцінювання з теми «Княжа Русь-Україна»<br><br>1. Яку назву мала давня українська держава? 6. Вкажіть автора збірки законів «Руська Правда»<br>а) Україна; а) Літописець Нестор;<br>б) Київська Русь; б) Князь Ігор;<br>в) Козацька держава. в) Ярослав Мудрий.<br><br>2. Яку назву мало князівське військо? 7. Вкажіть автора «Повісті минулих літ"<br>а) полк; а) Літописець Нестор;<br>б) дружина; б) Князь Ігор;<br>в) загін. в) Ярослав Мудрий.<br><br> 3. Полюддя це- 8. Кого з князів називали великим воїном?<br>а) збирання данини; а) Святослава;<br>б) вид діяльності людей; б) Володимира Великого;<br>в) пільги для населення. в) Ярослава Мудрого.<br><br>4. Який князь за легендою заснував Київ? 9. Назвіть правителя, що князював після Ігора <br>а) Олег; а) Олег;<br>б) Кий; б) Святослав;<br>в) Ігор. в) Ольга. <br><br>5. В якому році було охрещено Русь? 10.Який князь загинув від рук своїх підданих?<br>а) 882р; а) Кий;<br>б) 988р; б) Ігор;<br>в) 1212р. в) Володимир.<br><br><br>V. Підсумок уроку.<br><br><br><br>
| + | - Сьогодні у нас підсумково-узагальнюючий урок з теми «Княжа Русь-Україна». <br>На уроці ми повторимо весь навчальний матеріал з теми, опрацюємо багато цікавих завдань, а потім використаємо набуті знання під час виконання тематичної роботи в кінці уроку. |
| | | |
| + | <br><u>'''III. Повторення та узагальнення.'''</u> |
| | | |
| + | '''1. Словникова робота «Історичне лото».'''<br>- В процесі гри «Історичне лото» закріпемо поняття з теми:<br>князь, князівство, дружина, віче, полюддя, релігія, християнство, Київська Русь, Руська Правда,<br>ярлик, хан, орда, язичнизтво, бояри. (Учні по черзі дістають із мішечка картки з назвами понять<br>і визначають їх значення). |
| + | |
| + | |
| + | |
| + | '''2. Робота з таблицею.'''<br>- Необхідно заповнити пропуски в таблиці (таблиця зображена на ватмані, пропуски заповнюються маркером). |
| + | |
| + | |
| + | |
| + | {| cellspacing="1" cellpadding="1" border="1" style="width: 548px; height: 24px;" |
| + | |- |
| + | | 1.<br> 2.<br> 3.<br> 4.<br> 5.<br> 6.<br> 7.<br> 8.<br> 9. <br> |
| + | | V ст.<br> 882р.<br> 907р.<br> 912р.<br> 988р.<br> 1037р.<br> 1199р.<br> 1223р.<br> 1240р. <br> |
| + | | Заснування міста Києва.<br> Прихід Олега до влади у Києві<br> Похід Олега на Візантію<br> Вступ на престол Ігора <br> Хрещення Русі<br> Початок будівництва Софії Київської<br> Об’єднання Галицького і Волинського князівств<br> Битва на річці Калці<br> Зруйнування Києва монголо-татарами |
| + | |} |
| + | |
| + | <br><br>'''3. Зустріч гостей – київських князів.''' |
| + | |
| + | - Діти, до нас завітали високопоставлені гості, давайте привітаємо їх та вислухаємо, що вони нам про себе розкажуть. |
| + | |
| + | '''''Гра «Упізнай персону».''''' |
| + | |
| + | - Ми уважно вислухаємо кожного з гостей, а потім спробуємо вгадати - хто він.<br>Гості:<br>- Мене вважають мудрою людиною. Я прихильник мирних шляхів у досягненні мети, замість війн у дипломатії користуюсь шлюбними зв’язками. Моя сестра та доньки одружені з поль-ським, французьким, норвезьким, угорським королями, дехто називає мене за це тестем Єворопи. Я створов перший збірник законів, що отримав назву «Руська Правда». За час мого правління було збудовано багато чудових споруд. Деякі залишилися і до сьогодення. Наприклад, храм святої Софії. ''(Ярослав Мудрий)''<br><br>- Мені прийшлось правити після смерті мого чоловіка, бо наш син Святослав був малолітнім. Але мене вважають мудрою правителькою: я встановила розмір данини підлеглим племенам, встановила дипломатичні стосунки з іншими державами, зокрема з Візантією, де я була декілька разів, в Візантії я й охрестилася. '' (Ольга)''<br><br>- Я завзятий воїн. Моя хоробрість передалася мені у спадок від батька. Майже весь час я у походах. Ніколи не нападаю на ворога нишком, підступно, завжди попереджаю ворога: «Хочу на вас ідти». |
| + | |
| + | '' (Святослав) ''<br><br>- За часи мого князювання Русь перетворилася в могутню державу. Я завершив об’єднання всіх земель. Провів багато реформ. Я охрестився сам, охрестив своїх синів, військо, а потім і все населення Києва.<br> '' (Володимир Великий) ''<br><br>- Кажуть, що я підступно захопив владу в Києві вбивши Аскольда. Ставши при владі, я став величати себе князем. За короткий час я приєднав до своєї держави багато слов’янських племен, здійснював походи на Візантію. '' (Олег) ''<br><br><br>- Мою державу поправу вважають правонаступнецею Київської Русі. За часи мого князювання Галицько- Волинське кназівство сягнуло свого розквіту. Задля миру і спокою в державі я зва-жився на поїздку до Золотої Орди. В 1253 році у Дорогочині мене коронували. <br> ''(Данило Романович Галицький) ''<br><br><br> - Я правив після Олега. За часи мого правління Русь охоплювала понад 15 великих слов’янсь-ких племен. З підвладних земель я збирав данину-полюддя. Данину люди сплачували хутром куниці, бобра, білки; медом, житом, пшеницею, просом. Мабуть великою була ця данина, бо люди піднялися на повстання. '' (Ігор)''<br><br> <br>''''' Гра «Що зображено на малюнку?»''''' |
| + | |
| + | -Гості прийшли не з пустими руками. Кожен з них приніс із собою малюнок, що намалювали <br>Їх підданію Спрбуємо розгадати зміст цих малюнків.<br>На малюнках зображено:<br>- Кий, Щек, Хорив і сестра Либідь;<br>- Князь Святослав у поході;<br>- Літописець Нестор пише «Повість минулих літ»;<br>- Хрещення Русі;<br>- Оборона Києва від монголо-татар;<br>- Софія Київська;<br>- Золоті ворота. |
| + | |
| + | <br>'''''Розгадування кросворду.''''' |
| + | |
| + | - Наступне завдання від наших гостей – відгадати кросворд.<br>Завдання (зачитує один з гостей, записує інший): |
| + | |
| + | 1. Сестра трьох братів, засновників Києва (Києва).<br>2. Княгиня, котру народ прозвав «мудрою» (Ольга).<br>3. Річка, в якій хрестили киян. (Дніпро).<br>4. Назва собору, що було збудовано за часів Ярослава Мудрого(Софійський).<br>5. Легендарний засновник Києва (Кий).<br>6. Релігія, яку прийняла Київська Русь у 988році. (християнство).<br>7. Місто, спалене за наказом Ольги в помсту за смерть князя Ігоря (Іскоростень).<br>8. Дід Володимира Великого (Ігор). |
| + | |
| + | <br>[[Image:1-11-1.jpg]] |
| + | |
| + | <br>- Шановні гості, дякуємо вам за чудові розповіді, гарні малюнки, просимо зайняти вільні місця і прийняти участь у обговоренні наступних питань уроку, оскільки, ви, як семиклас- ники, також вивчаєте тему «Київська Русь». |
| + | |
| + | <br>'''4. Обговорення історичних подій методом «Мікрофон».''' |
| + | |
| + | - Шановні учні, перед вами на дошці записано ряд питань, які я пропоную розглянути методом «Мікрофон». Нагадаємо основні правила: говорити має тільки той, у кого символічний мікрофон (у нас навіть мікрофон справжній); подані відповіді не коментуються і не оцінюються; коли хтось висловлюється, інші не мають права перебивати, щось говорити, викрикувати з місця. |
| + | |
| + | '''''Питання для обговорення:''''' |
| + | |
| + | - За що, на вашу думку, князя Володимира Святославовича називали Великим, а Ярослава <br>Володимировича – Мудрим?<br>- Як ви гадаєте, чому монголо-татарам так швидко вдалося підкорити руські міста?<br>- Як ви вважаєте, чому кажуть, що Галицько-Волинська держава зберігла традиції Київської Русі?<br>- Яку з пам’яток архітектури доби Київської Русі ви віднесли б до чудес світу? Чому? <br><br>- Дякую за цікаве обговорення питань. Зараз час попрощатися з нашими гостями та перейти до тематичного оцінювання. |
| + | |
| + | <br><u>''' IV. Перевірка набутих знань.'''</u> |
| + | |
| + | <br>'''''Тематичне оцінювання з теми «Княжа Русь-Україна»'''''<br><br>1. Яку назву мала давня українська держава? 6. Вкажіть автора збірки законів «Руська Правда»<br>а) Україна; а) Літописець Нестор;<br>б) Київська Русь; б) Князь Ігор;<br>в) Козацька держава. в) Ярослав Мудрий.<br><br>2. Яку назву мало князівське військо? 7. Вкажіть автора «Повісті минулих літ"<br>а) полк; а) Літописець Нестор;<br>б) дружина; б) Князь Ігор;<br>в) загін. в) Ярослав Мудрий.<br><br> 3. Полюддя це- 8. Кого з князів називали великим воїном?<br>а) збирання данини; а) Святослава;<br>б) вид діяльності людей; б) Володимира Великого;<br>в) пільги для населення. в) Ярослава Мудрого.<br><br>4. Який князь за легендою заснував Київ? 9. Назвіть правителя, що князював після Ігора <br>а) Олег; а) Олег;<br>б) Кий; б) Святослав;<br>в) Ігор. в) Ольга. <br><br>5. В якому році було охрещено Русь? 10.Який князь загинув від рук своїх підданих?<br>а) 882р; а) Кий;<br>б) 988р; б) Ігор;<br>в) 1212р. в) Володимир.<br><br><br><u>'''V. Підсумок уроку.'''</u><br><br><br><br> |
| + | |
| + | <br> |
| | | |
| <br> Надіслано учителем української мови та літератури Міжнародного ліцею "Гранд" Горецькою І.Й. | | <br> Надіслано учителем української мови та літератури Міжнародного ліцею "Гранд" Горецькою І.Й. |
Версия 15:27, 2 ноября 2010
Гіпермаркет Знань>>Українська література >>Українська література: Контрольна робота. Історичне минуле нашого народу. Рідна Україна. Світ природи
План-конспект уроку з курсу «Українська література 5 клас» з теми «Підсумково-узагальнюючий урок з теми «Княжа Русь-Україна»».
ТЕМА: Підсумково-узагальнюючий урок з теми «Княжа Русь-Україна»
МЕТА: підвести підсумки державотворчого процесу Київської Русі, узагальнити, систематизувати та перевірити знання учнів з теми «Княжа Русь-Україна», продовжувати розвивати вміння працювати за різними формами навчання, орієнтуватися в історичному часі, виховувати повагу до історичної минувшини України.
ТИП УРОКУ: підсумково-узагальнюючий
ОБЛАДНАННЯ: ілюстрації до історичних подій, «історичне лото», кросворд, таблиця, елементи костюмів київських князів.
ПЛАН УРОКУ
I. Організаційний момент. II. Повідомлення теми та завдань уроку. III. Повторення та узагальнення. 1. Словникова робота – «Історичне лото". 2. Робота з таблицею. 3. Зустріч гостей – київських князів: а) гра «Упізнай персону»; б) гра «Що зображено на малюнку?»; в) розгадування кросворду. 4. Обговорювання історичних подій методом «Мікрофон». IV. Перевірка набутих знань (різнорівневі завдання). V. Підсумок. ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент.
- Добрий день, діти! Вже продзвенів дзвінок, і почався урок, урок історії, урок про те, що було.
II. Повідомлення теми та завдань уроку.
- Сьогодні у нас підсумково-узагальнюючий урок з теми «Княжа Русь-Україна». На уроці ми повторимо весь навчальний матеріал з теми, опрацюємо багато цікавих завдань, а потім використаємо набуті знання під час виконання тематичної роботи в кінці уроку.
III. Повторення та узагальнення.
1. Словникова робота «Історичне лото». - В процесі гри «Історичне лото» закріпемо поняття з теми: князь, князівство, дружина, віче, полюддя, релігія, християнство, Київська Русь, Руська Правда, ярлик, хан, орда, язичнизтво, бояри. (Учні по черзі дістають із мішечка картки з назвами понять і визначають їх значення).
2. Робота з таблицею. - Необхідно заповнити пропуски в таблиці (таблиця зображена на ватмані, пропуски заповнюються маркером).
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.
| V ст. 882р. 907р. 912р. 988р. 1037р. 1199р. 1223р. 1240р.
| Заснування міста Києва. Прихід Олега до влади у Києві Похід Олега на Візантію Вступ на престол Ігора Хрещення Русі Початок будівництва Софії Київської Об’єднання Галицького і Волинського князівств Битва на річці Калці Зруйнування Києва монголо-татарами
|
3. Зустріч гостей – київських князів.
- Діти, до нас завітали високопоставлені гості, давайте привітаємо їх та вислухаємо, що вони нам про себе розкажуть.
Гра «Упізнай персону».
- Ми уважно вислухаємо кожного з гостей, а потім спробуємо вгадати - хто він. Гості: - Мене вважають мудрою людиною. Я прихильник мирних шляхів у досягненні мети, замість війн у дипломатії користуюсь шлюбними зв’язками. Моя сестра та доньки одружені з поль-ським, французьким, норвезьким, угорським королями, дехто називає мене за це тестем Єворопи. Я створов перший збірник законів, що отримав назву «Руська Правда». За час мого правління було збудовано багато чудових споруд. Деякі залишилися і до сьогодення. Наприклад, храм святої Софії. (Ярослав Мудрий)
- Мені прийшлось правити після смерті мого чоловіка, бо наш син Святослав був малолітнім. Але мене вважають мудрою правителькою: я встановила розмір данини підлеглим племенам, встановила дипломатичні стосунки з іншими державами, зокрема з Візантією, де я була декілька разів, в Візантії я й охрестилася. (Ольга)
- Я завзятий воїн. Моя хоробрість передалася мені у спадок від батька. Майже весь час я у походах. Ніколи не нападаю на ворога нишком, підступно, завжди попереджаю ворога: «Хочу на вас ідти».
(Святослав)
- За часи мого князювання Русь перетворилася в могутню державу. Я завершив об’єднання всіх земель. Провів багато реформ. Я охрестився сам, охрестив своїх синів, військо, а потім і все населення Києва. (Володимир Великий)
- Кажуть, що я підступно захопив владу в Києві вбивши Аскольда. Ставши при владі, я став величати себе князем. За короткий час я приєднав до своєї держави багато слов’янських племен, здійснював походи на Візантію. (Олег)
- Мою державу поправу вважають правонаступнецею Київської Русі. За часи мого князювання Галицько- Волинське кназівство сягнуло свого розквіту. Задля миру і спокою в державі я зва-жився на поїздку до Золотої Орди. В 1253 році у Дорогочині мене коронували. (Данило Романович Галицький)
- Я правив після Олега. За часи мого правління Русь охоплювала понад 15 великих слов’янсь-ких племен. З підвладних земель я збирав данину-полюддя. Данину люди сплачували хутром куниці, бобра, білки; медом, житом, пшеницею, просом. Мабуть великою була ця данина, бо люди піднялися на повстання. (Ігор)
Гра «Що зображено на малюнку?»
-Гості прийшли не з пустими руками. Кожен з них приніс із собою малюнок, що намалювали Їх підданію Спрбуємо розгадати зміст цих малюнків. На малюнках зображено: - Кий, Щек, Хорив і сестра Либідь; - Князь Святослав у поході; - Літописець Нестор пише «Повість минулих літ»; - Хрещення Русі; - Оборона Києва від монголо-татар; - Софія Київська; - Золоті ворота.
Розгадування кросворду.
- Наступне завдання від наших гостей – відгадати кросворд. Завдання (зачитує один з гостей, записує інший):
1. Сестра трьох братів, засновників Києва (Києва). 2. Княгиня, котру народ прозвав «мудрою» (Ольга). 3. Річка, в якій хрестили киян. (Дніпро). 4. Назва собору, що було збудовано за часів Ярослава Мудрого(Софійський). 5. Легендарний засновник Києва (Кий). 6. Релігія, яку прийняла Київська Русь у 988році. (християнство). 7. Місто, спалене за наказом Ольги в помсту за смерть князя Ігоря (Іскоростень). 8. Дід Володимира Великого (Ігор).
- Шановні гості, дякуємо вам за чудові розповіді, гарні малюнки, просимо зайняти вільні місця і прийняти участь у обговоренні наступних питань уроку, оскільки, ви, як семиклас- ники, також вивчаєте тему «Київська Русь».
4. Обговорення історичних подій методом «Мікрофон».
- Шановні учні, перед вами на дошці записано ряд питань, які я пропоную розглянути методом «Мікрофон». Нагадаємо основні правила: говорити має тільки той, у кого символічний мікрофон (у нас навіть мікрофон справжній); подані відповіді не коментуються і не оцінюються; коли хтось висловлюється, інші не мають права перебивати, щось говорити, викрикувати з місця.
Питання для обговорення:
- За що, на вашу думку, князя Володимира Святославовича називали Великим, а Ярослава Володимировича – Мудрим? - Як ви гадаєте, чому монголо-татарам так швидко вдалося підкорити руські міста? - Як ви вважаєте, чому кажуть, що Галицько-Волинська держава зберігла традиції Київської Русі? - Яку з пам’яток архітектури доби Київської Русі ви віднесли б до чудес світу? Чому?
- Дякую за цікаве обговорення питань. Зараз час попрощатися з нашими гостями та перейти до тематичного оцінювання.
IV. Перевірка набутих знань.
Тематичне оцінювання з теми «Княжа Русь-Україна»
1. Яку назву мала давня українська держава? 6. Вкажіть автора збірки законів «Руська Правда» а) Україна; а) Літописець Нестор; б) Київська Русь; б) Князь Ігор; в) Козацька держава. в) Ярослав Мудрий.
2. Яку назву мало князівське військо? 7. Вкажіть автора «Повісті минулих літ" а) полк; а) Літописець Нестор; б) дружина; б) Князь Ігор; в) загін. в) Ярослав Мудрий.
3. Полюддя це- 8. Кого з князів називали великим воїном? а) збирання данини; а) Святослава; б) вид діяльності людей; б) Володимира Великого; в) пільги для населення. в) Ярослава Мудрого.
4. Який князь за легендою заснував Київ? 9. Назвіть правителя, що князював після Ігора а) Олег; а) Олег; б) Кий; б) Святослав; в) Ігор. в) Ольга.
5. В якому році було охрещено Русь? 10.Який князь загинув від рук своїх підданих? а) 882р; а) Кий; б) 988р; б) Ігор; в) 1212р. в) Володимир.
V. Підсумок уроку.
Надіслано учителем української мови та літератури Міжнародного ліцею "Гранд" Горецькою І.Й.
Онлайн бібліотека з підручниками і книгами, плани конспектів уроків з української літератури, завдання з української літератури 5 класу скачати
Предмети > Українська література > Українська література 5 клас > Контрольна робота. Історичне минуле нашого народу. Рідна Україна. Світ природи > Контрольна робота. Історичне минуле нашого народу. Рідна Україна. Світ природи. Конспект уроку і опорний каркас
|