KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку на тему «Підсумково-узагальнюючий урок з теми «Княжа Русь-Україна»»

Гіпермаркет Знань>>Українська література >>Українська література: Контрольна робота. Історичне минуле нашого народу. Рідна Україна. Світ природи


План-конспект уроку з курсу «Українська література 5 клас» з теми «Підсумково-узагальнюючий урок з теми «Княжа Русь-Україна»».




 
  
ТЕМА:                               Підсумково-узагальнюючий урок з теми «Княжа Русь-Україна»

МЕТА:                               підвести підсумки державотворчого процесу Київської Русі,
                                            узагальнити, систематизувати та перевірити знання учнів
                                            з теми «Княжа Русь-Україна», продовжувати розвивати вміння
                                            працювати за різними формами навчання, орієнтуватися в історич-
                                            ному часі, виховувати повагу до історичної минувшини України.
ТИП
УРОКУ:                              підсумково-узагальнюючий

ОБЛАДНАННЯ:                ілюстрації до історичних подій,  «історичне лото»,  кросворд,
                                            таблиця, елементи костюмів київських князів.

ПЛАН УРОКУ
I.    Організаційний момент.
II.    Повідомлення теми та завдань уроку.
III.    Повторення та узагальнення.
1.    Словникова робота – «Історичне лото".
2.    Робота з таблицею.
3.    Зустріч гостей – київських князів:
     а)  гра  «Упізнай персону»;
     б)  гра  «Що зображено на малюнку?»;
     в)  розгадування кросворду.
     4.  Обговорювання історичних подій методом «Мікрофон».
IV.     Перевірка набутих знань (різнорівневі завдання).
V.       Підсумок.                                       
                                                    
                                                                   ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент.
- Добрий день, діти!
   Вже продзвенів дзвінок, і почався урок,
   урок історії, урок про те, що було.
II. Повідомлення теми та завдань уроку.
-    Сьогодні у нас підсумково-узагальнюючий урок з теми «Княжа Русь-Україна».
На уроці ми повторимо весь навчальний матеріал з теми, опрацюємо багато цікавих завдань, а потім використаємо набуті знання під час виконання тематичної роботи в кінці уроку.
III. Повторення та узагальнення.
1.    Словникова робота «Історичне лото».
- В процесі гри «Історичне лото» закріпемо поняття з теми:
князь, князівство, дружина, віче, полюддя, релігія, християнство, Київська Русь, Руська Правда,
ярлик, хан, орда, язичнизтво, бояри. (Учні по черзі дістають із мішечка картки з назвами понять
і визначають їх значення).
2.     Робота з таблицею.
- Необхідно заповнити пропуски в таблиці (таблиця зображена на ватмані, пропуски заповнюються маркером).

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.      V ст.
 882р.
 907р.
 912р.
988р.
1037р.
1199р.
1223р.
1240р.      Заснування міста Києва.
 Прихід Олега до влади у Києві
 Похід Олега на Візантію
  Вступ на престол Ігора
  Хрещення Русі
  Початок будівництва Софії Київської
  Об’єднання Галицького і Волинського князівств
  Битва на річці Калці
  Зруйнування Києва монголо-татарами
 

3.      Зустріч гостей – київських князів.
- Діти, до нас завітали високопоставлені гості, давайте привітаємо їх та вислухаємо, що вони нам про себе розкажуть.
Гра «Упізнай персону».
-    Ми  уважно вислухаємо кожного з гостей, а потім спробуємо вгадати - хто він.
Гості:
- Мене вважають мудрою людиною. Я прихильник мирних шляхів у досягненні мети, замість війн у дипломатії користуюсь шлюбними зв’язками. Моя сестра та доньки одружені  з поль-ським, французьким, норвезьким, угорським королями, дехто називає мене за це тестем Єворопи. Я створов перший збірник законів, що отримав назву «Руська Правда». За час мого правління було збудовано багато чудових споруд. Деякі залишилися і до сьогодення. Наприклад, храм святої Софії.                                                                              (Ярослав Мудрий)

- Мені прийшлось правити після смерті мого чоловіка, бо наш син Святослав був малолітнім. Але мене вважають мудрою правителькою: я встановила розмір данини підлеглим племенам, встановила дипломатичні стосунки з іншими державами, зокрема з Візантією, де я була декілька разів, в Візантії я й охрестилася.                                                                             (Ольга)

- Я завзятий воїн.  Моя хоробрість передалася мені у спадок від батька. Майже весь час я        
у походах. Ніколи не нападаю на ворога нишком, підступно, завжди попереджаю ворога:
«Хочу на вас ідти».                                                                                                          (Святослав)     

- За часи мого князювання  Русь перетворилася в могутню державу. Я завершив об’єднання всіх земель. Провів багато реформ.  Я охрестився сам, охрестив своїх синів, військо, а потім і все населення Києва.
                                                                                                                            (Володимир Великий)    

- Кажуть, що я підступно захопив владу в Києві вбивши Аскольда. Ставши при владі, я став величати себе князем. За короткий час я приєднав до своєї держави багато слов’янських племен, здійснював походи на Візантію.                                                                                (Олег)  


- Мою державу поправу вважають правонаступнецею Київської Русі. За часи мого князювання Галицько- Волинське кназівство сягнуло свого розквіту. Задля миру і спокою в державі я зва-жився на поїздку до Золотої Орди. В 1253 році у Дорогочині мене коронували.  
                                                                                                           (Данило Романович Галицький)    


 -   Я правив після Олега. За часи мого правління Русь охоплювала понад 15 великих слов’янсь-ких племен. З підвладних земель я збирав данину-полюддя. Данину люди сплачували хутром куниці, бобра, білки; медом, житом, пшеницею, просом. Мабуть великою  була ця данина, бо люди піднялися на повстання.                                                                                                  (Ігор)

  
 Гра «Що зображено на малюнку?»
-Гості прийшли не з пустими руками. Кожен з них приніс із собою малюнок, що намалювали     
Їх підданію  Спрбуємо розгадати зміст цих малюнків.
На малюнках зображено:
-    Кий, Щек, Хорив і сестра Либідь;
-    Князь Святослав у поході;
-    Літописець Нестор пише «Повість минулих літ»;
-    Хрещення Русі;
-    Оборона Києва від монголо-татар;
-    Софія Київська;
-    Золоті ворота.
Розгадування кросворду.
- Наступне завдання від наших гостей – відгадати кросворд.
Завдання (зачитує один з гостей, записує інший):
1. Сестра трьох братів, засновників Києва (Києва).
2. Княгиня, котру народ прозвав «мудрою» (Ольга).
3. Річка, в якій хрестили киян. (Дніпро).
4. Назва собору, що було збудовано за часів Ярослава  Мудрого(Софійський).
5. Легендарний засновник Києва (Кий).
6. Релігія, яку прийняла Київська Русь у 988році. (християнство).
7. Місто, спалене за наказом Ольги в помсту за смерть князя Ігоря (Іскоростень).
8. Дід Володимира Великого (Ігор).

                                                                  
                                                                                                          6 х
                                         8 і г о р
                                              5к и й
                                                   с    3д
                                       4 с        т     н
                                         о    1л и б і д ь
                                         ф       я    п
                                          і        н    р
                                         й        с   2о л ь г а
                                         с        т
                                         ь        в
                                   7і с к о р о с т е н ь
                                         и
                                         й
- Шановні гості, дякуємо вам за чудові розповіді, гарні малюнки, просимо зайняти вільні місця і прийняти участь у обговоренні наступних питань уроку, оскільки, ви, як семиклас-  ники, також вивчаєте тему «Київська Русь».
4. Обговорення історичних подій методом  «Мікрофон».
- Шановні учні, перед вами на дошці  записано ряд питань, які я пропоную розглянути методом «Мікрофон».  Нагадаємо основні правила: говорити має тільки той, у кого символічний мікрофон (у нас навіть мікрофон справжній); подані відповіді не коментуються і не оцінюються; коли хтось висловлюється, інші не мають права перебивати, щось говорити, викрикувати з місця.
Питання для обговорення:
-    За що, на вашу думку, князя Володимира Святославовича називали Великим, а Ярослава
Володимировича – Мудрим?
-    Як ви гадаєте, чому монголо-татарам так швидко вдалося підкорити руські міста?
-    Як ви вважаєте, чому кажуть, що Галицько-Волинська держава зберігла традиції Київської  Русі?
-    Яку з пам’яток архітектури доби Київської Русі ви віднесли б до чудес світу? Чому? 

-    Дякую за цікаве обговорення питань. Зараз час попрощатися з нашими гостями та перейти до тематичного оцінювання.
 IV. Перевірка набутих знань.
Тематичне оцінювання з теми «Княжа Русь-Україна»

1.  Яку назву мала давня українська держава?       6.  Вкажіть автора збірки законів «Руська Правда»
а) Україна;                                                                  а) Літописець Нестор;
б) Київська Русь;                                                       б) Князь Ігор;
в) Козацька держава.                                                 в) Ярослав Мудрий.

2.  Яку назву мало князівське військо?                   7. Вкажіть автора «Повісті минулих літ"
а) полк;                                                                        а) Літописець Нестор;
б) дружина;                                                                 б) Князь Ігор;
в) загін.                                                                        в) Ярослав Мудрий.

 3.  Полюддя це-                                                         8. Кого з князів називали великим воїном?
а) збирання данини;                                                   а) Святослава;
б) вид діяльності людей;                                           б) Володимира Великого;
в) пільги для населення.                                            в) Ярослава Мудрого.

4.  Який князь за легендою заснував Київ?             9. Назвіть правителя, що князював після Ігора
а) Олег;                                                                        а) Олег;
б) Кий;                                                                         б) Святослав;
в) Ігор.                                                                         в) Ольга. 

5.  В якому році було охрещено Русь?                     10.Який князь загинув від рук своїх підданих?
а) 882р;                                                                         а) Кий;
б) 988р;                                                                         б) Ігор;
в) 1212р.                                                                       в) Володимир.


V. Підсумок  уроку.





Надіслано учителем української мови та літератури Міжнародного ліцею "Гранд" Горецькою І.Й.


Онлайн бібліотека з підручниками і книгами, плани конспектів уроків з української літератури, завдання з української літератури 5 класу скачати

Предмети > Українська література > Українська література 5 клас > Контрольна робота. Історичне минуле нашого народу. Рідна Україна. Світ природи > Контрольна робота. Історичне минуле нашого народу. Рідна Україна. Світ природи. Конспект уроку і опорний каркас