KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку і опорний каркас. Дивовижна подорож на острів „Відчаю" … чи „Надії": Урок-подорож за романом Даніеля Дефо «Робінзон Крузо»

Конспект уроку і опорний каркас з предмету Зарубіжна література, 6 клас
Тема:"Дивовижна подорож на острів „Відчаю" … чи „Надії": Урок-подорож за романом Даніеля Дефо «Робінзон Крузо»"

Тема уроку.
Дивовижна подорож на острів „Відчаю" … чи „Надії":
Урок-подорож за романом Даніеля Дефо «Робінзон Крузо»

Мета: за допомогою гри виявити знання учнями тексту, їхнє розуміння назви острову "Відчаю" чи "Надії"; розвивати уміння давати характеристику героя; довести, що розум та праця - головні рушійні сили прогресу людства; розвивати логічне та асоціативне мислення, усне мовлення учнів; виховувати працелюбність, віру в силу та розум людини.
Обладнання: звукозапис музики, ілюстративний матеріал
Тип уроку: комбінований
Хід уроку:
Слово вчителя:
   Чи любите ви мандрувати? А які країни вас найбільше приваблюють? В яких країнах ви вже побували? А чи доводилося вам подорожувати морем?
   Сьогодні я вам пропоную таку подорож - змагання. Мандрувати будемо трьома кораблями, а курс будемо тримати на острів „Відчаю" чи „Надії", (на дошці розташовані уявні острови)
   Який острів ми оберемо маємо з'ясувати протягом уроку і в кінці обрати потрібний нам острів.
   Отже, для подорожі-змагання нам потрібно три команди матросів.
(учні діляться на три групи)
   Кожна команда має обрати собі капітана, отримати корабель (вчитель роздає паперові кораблики), „Бортовий журнал", (видаються „бортові журнали"). Потрібно дати назву своєму кораблю і записати всі дані до „бортового журналу" (назву корабля, капітана, матросів). В „бортовому журналі" біля прізвища своїх матросів каштан має відмічати скільки разів матрос виручав свою команду. Які б пригоди з вами нетрапились.не загубіть „бортовий журнал".
   Скажіть, а які пригоди, які небезпеки можуть чатувати на нас в морі, з чим, або з ким ми можемо там зустрітися?
(відповіді учнів)
   На морі може піднятися сильний вітер і тоді ми потрапляємо у шторм, а може хтось із вас знає як називається дуже велика хвиля? Найбільша хвиля називається - вал, а самий більший вал - 9. отже, ми з вами маємо пройти 9-ть валів, допливти до острова, обстежити його і щасливо повернутися додому. З кожним наступним валом завдання буде ускладнюватись, за правильні відповіді ви будете отримувати рятувальні круги, а виграє та команда, у якої рятувальних кругів буде більше.
   Отже, лоцманом сьогодні буду я, і хочу познайомитися з командами з якими я сьогодні відправляюсь в захоплюючу подорож сторінками роману Даніеля Дефо „Робінзон Крузо".
(представлення команд)
   Віддати швартові! Тримаємо курс на острів „Відчаю" чи ,,Надії".
(звучить запис моря, музика)

I вал Запитання для команд
1. В якому місті народився Робінзон Крузо? (В Англії, Йорку)
2. Ким бачили батьки Даніеля Дефо у майбутньому? (священником)
3. Хто був прототипом Робінзона Крузо? (Олександр Селькірк)

II вал Конкурс капітанів
Запрошую капітанів на капітанський місток. Якби вам запропонували зараз відправитися на безлюдний острів, які три речі ви взяли б з собою?

III вал Бесіда в „кают-кампанії"
Роздуми на тему:
1. Чому Д. Дефо настільки збільшив перебування свого героя на острові (Селькірк - 4 роки, а Р. Крузо - 28 років)?
2. Як ти гадаєш, чи правильно вчинив Робінзон Крузо, покинувши своїх вже немолодих батьків і відправившись у плавання?
3. Якби Робінзон Крузо не повернувся на Батьківщину, чи зміг він і надалі жити на острові і чи змінив би своє життя на краще?

IV вал „морська пошта"
(з уявної морської пляшки учні виймають завдання: дописати слова в тексті, які пошкодила вода)
1. Текст: „Я посміхнувся, побачивши ці.... „О, непотрібний мотлох! -сказав я вголос. - Навіщо ти тепер? Ти не вартий навіть, щоб підняти тебе з землі. Один із цих ... вартий усієї купи. Я не знаю, що з тобою робити; так залишайся ж там, де лежиш, і йди на морське дно, як створіння, чиє ... не варто рятувати!" Однак, роздувавшись, я взяв їх і, загорнувши в шмат ..., хотів був спорудити новий .... Та поки я збирався, нахмарило;..., що дув з берега, почав міцнішати і за чверть години став зовсім свіжим. "
2. Текст: „На цій зеленій ..., перед самою заглибиною, я вирішив розкинути свій .... Площадка мала завширшки не більше як сто ярдів, а завдовжки - приблизно вдвоє більше, а в мене перед дверима розлягався немов моріжок. В кінці галявини ... дуже нерівно спускалася в низину до .... Лежала ця площадка на північно-західному схилі гори й була в ... цілий день, поки ... не досягло південного заходу, де воно сідає в тих краях."
3. Текст: ,Драцюючи без краю й над ..., я перетягнув до себе в цю загорожу, чи ..., всі свої багатства: харчі, зброю та ..., про які розповів вам вище. Я розкинув великий ..., щоб захистити себе від ..., які там певної пори року бувають дуже великі й довго тривалі. Намет я зробив подвійний, тобто розкинув спочатку менший, а над ним більший, ще й накрив зверху ..., який я взяв з корабля разом з ...."

Фізкультхвилинка (учні під музику виконують ті рухи, які пов'язані з певною роботою на кораблі)

V вал „Зустріч з піратами"
Пірати думають, що ви пливете на острів „Надія" за скарбами і вимагають від вас сказати, що це за скарби (учні пишуть на клаптиках паперу те, що було скарбом для Робінзона крузо і наклеюють на острів)

VI вал „визволення з полону"
Острів вже видніється на горизонті, але ви не знаєте що там. Зараз маєте відрядити когось одного на шлюпці, щоб він обстежив острів.
(виходять три учні з кожної команди, які стають „полоненними" місцевих аборигенів-людожерів, які погрожують їх „з'їсти", якщо команди не розв'яжуть кросворди)
1.    Головний герой твору Д. Дефо.
2.    Місце, де герой прожив 28 років.
3.    Вірний друг Робінзона.
4.    Хто був головним співрозмовником Робінзона протягом перших років?

1.    До кого найбільше прив'язався Робінзон перебуваючи на острові?
2.    Без чого не може зупинитися корабель?
3.    Те, що вирощував Робінзон Крузо.
4.    Річ, яку подарував Робінзон Крузо П'ятниці.

1.    М'ясо і яйця цієї тварини дуже по¬добалися Робінзону.
2.    Автор твору „Робінзон Крузо".
3.    Для чого пристосував Робінзон стовпа на острові?
4.    Що виготовив Робінзон з звичай¬них нашийних хустинок.
Поки ви виконували завдання і були дуже зайняті, втратили керування кораблем, покинули штурвал і ваші кораблі потерпіли аварію (учні розбирають паперові кораблики) . Вам потрібно якось допливти до острова, чи всі ви маєте рятувальні круги?
VII вал Завдання для „екскурсоводів, господарників, вчителів"
Ми врятувалися. А що зробив Робінзон Крузо, коли врятувався і залишився живий? (учні читають молитву).
На розібраних корабликах написані завдання:
1. Ви - „екскурсоводи", разом з Робінзоном Крузо проведіть нас по острову, познайомте з рослинним і тваринним світом .
2. Ви - „господарники", розкажіть як Робінзон Крузо господарював на острові ї
3. Ви - „вчителі", кого і як навчав Робінзон Крузо?
VIII вал „Гра по колу"
Ви дізналися багато про Робінзона, в тепер по колу швидко назвіть:
1. Риси характеру Робінзона.
2. Якими професіями оволодів Робінзон Крузо на острові?
3. Що їв на острові Робінзон Крузо?
IX вал „Повернення додому"
(Складаємо паперові кораблики, виконуючи завдання: встановити відповідність стрілками)
Наполегливість
Старанність
Працелюбність
Цілеспрямованість
Стійкість духу
Винахідливість
Настійливість
Передбачливість
Повага до людей    пересинився на іншу частину острова
постійно переконував себе в тому, що йому поталанило
зробив лопату з дерева
пошив собі одяг зі шкір
цілий рік ставив огорожу
зробив меблі
переніс порох у безпечне місце
виготовив лопату
вчив і допомагав П'ятниці
Підведення підсумків уроку. Заключне слово вчителя.
   Отже, ми щасливо повернулися додому, то який же острів ми залишимо „Відчаю" чи „Надії"? (один з островів знімаємо з дошки). "Бортові журнали" віддасте вчителю, щоб він вас оцінив.
   У якої команди найбільше рятувальних кругів? (Оголошення результатів).
   Ви сьогодні долали багато перешкод, потрапляли у важкі ситуації, скажіть які б поради ви дали б тому, хто потрапив у важку ситуацію?
   Я приготувала вам подарунки від Робінзона Крузо „Пам'ятка для тих, хто потрапив у важку ситуацію" (зачитується пам'ятка і роздається кожному учневі ) . Нехай ці поради допоможуть вам вийти з будь-якого скрутного становища у вашому житті.
Останнє оновлення ( 01.02.2010 )
 
Надіслано Машовець М.П. вчителем Міжнародного ліцею "Гранд"

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 6 клас > Дивовижна подорож на острів „Відчаю" … чи „Надії":Урок-подорож за романом Даніеля Дефо «Робінзон Крузо» > Дивовижна подорож на острів „Відчаю" … чи „Надії":Урок-подорож за романом Даніеля Дефо «Робінзон Крузо».Конспект уроку і опорний каркас