KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку і опорний каркас. Підсумковий урок по темі: «Байка як жанр літератури».

Конспект уроку і опорний каркас з предмету Зарубіжна література, 6 клас
Тема: Підсумковий урок по темі: «Байка як жанр літератури»."

Тема. Підсумковий урок по темі: «Байка як жанр літератури»
Мета: перегортаючи сторінки усного журналу, познайомити учнів із творчістю видатних байкарів світу, їх авторською самобутністю; дати уявлення про історію виникнення байки;добитися засвоєння літературознавчих понять (байка, алегорія, мораль у байці); розвивати логічне мислення; виховувати позитивні риси характеру.
Обладнання: портрети байкарів, роздатковий матеріал.
Тип уроку: узагальнення систематизація вивченого матеріалу (у формі усного журналу).
                           
Сократ і Бабрій, Федр і Лафонтен,
Сковорода, Крилов – всім вистачило тем.
Всім шлях премудрий розкрився,
Хто до Езопа добувся,
Хто позичав сюжетів та ідей,
Що байкою збагачують людей.
            М. Годованець

 
Хід уроку
І. Вступне слово вчителя
1.1. Сьогодні ми підводимо підсумки у вивченні теми «Байка у світовій літературі». Ми будемо говорити про байки, які вчать нас жити. Послухайте легенду про байку.
1.2. Давно це було. В одному поселенні цвів льон блакитними квітами, м’якими та ніжними, наче крила метеликів. Сонце гріло його, дощ поливав. І це Льону дуже подобалося.
Багато історій судилося почути Льонові.
Якось з’явилися люди, схопили Льон і повиривали з корінням. Боляче йому було… Потім поклали у воду, після того тримали над вогнем, наче хотіли підсмажити.
- Не завше жити лише для свого задоволення, - говорив Льон. – Доводиться й терпіти. Зате про щось корисне дізнаєшся, щось нове почуєш...
Що тільки не робили з Льоном: і м’яли, і тріпали, і чесали, аж поки не опинився він на прядці. Потім потрапив він на ткацький верстат. Полотно різали, країли, голками кололи.
Одного разу полотно потрапило у вогонь. Здається, усе: пропав Льон і не розповів жодної історії. Та ні, глибоко помиляється той, хто так думає.
У повітрі, у веселому танку, закружляли невидимці, які розповідали людям щось повчальне. Виявляється, це було не що інше, як … байки.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
-    Що називають байкою?
-    Коли виникла байка?
-    Яким жанром була байка спочатку: усним чи писемним? Чому?
-    Про що йдеться в байках?
ІІІ. Опрацювання нового матеріалу
     Усний журнал
3.1. Розповідь вчителя
Байка є одним із жанрів словесного мистецтва, до якого зверталося багато літераторів. Поряд з міфом вона була однією з перших форм літературного мислення. З’явившись у VIII ст до Різдва Христового в Давній Греції, байка знайшла своє втілення у творах представників різних країн: Давньої Греції, Риму, Франції, України. Розвиток байки відбувся певними шляхами. А якими саме ми будемо виясняти сьогодні.
Отже, розпочинаємо подорож в минуле. І почнемо ми її з 19 століття. Яскравим представником цього періоду розвитку байки є Леонід Глібов. А що ж ми про нього знаємо? Щоб це вияснити ми проведемо гру «Інтерв’ю навпаки».
(Учень виступає в ролі байкаря. Він задає дітям запитання про своє життя і творчість, а вони відповідають. Але відповідає той, у кого в руках «Мікрофон»).
3.2.     Перша сторінка журналу. Читання байки Л. Глібова «Вовк і ягня».
3.3.     Друга сторінка журналу.
І.А. Крилов
    - Розповідь про байкаря.
    - Виразне читання байки «Вовк і Ягня».
3.4. Компаративний аналіз байок Глібова і Крилова.
- Про що байка?
- Які герої діють в байці?
- Що можна сказати про цих героїв?
- В який час зустрілися Вовк і Ягня?
- Зачитайте, як Ягня потрапило до струмка?
- З’ясувати значення слів: «зашёл само забилося».
Крилов                                                       Глібов
                               
                               Вовк
Голодний                                             Страшенний
                                                             Здоровенний
                               Ягня
Маленьке                                            дрижить
                                                             бідне
                                                             сердешне
                                                             дурне
                                                             маленьке
                           Мова Вовка
«Наглец»                                            «Собачий сину»
«Нечистым рылом»                            «Ніс поганий свій»
«Голову с тебя сорву»                       «Як муху задавлю»
«Негодный»                                       «Поганець»
–                                                         «Ще і базікать стало»
–                                                         «Капосне»
«Щенок»                                            «Щеня»
             –                                            «Що ти за птиця»
             –                                            «Дурні»

-    Чому Вовк звинувачує Ягня?
-    У чому полягає вина з точки зору Вовка?
-    Які слова вживає Ягня звертаючись до Вовка?
-    Чи змінюється мова Ягняти в суперечці?
-    Як закінчується байка?
-    Яка головна думка байки?
-    Які риси засуджуються в образі Вовка?
(Грубість, нахабство, жорстокість, лицемірство, несправедливість).
-    У кого з авторів Вовк більш жорстокий?
-    У кого з авторів Ягня сміливіше?
-    То про що байка? Про Вовка, який задавив Ягня? Чи можливо про щось інше?
-    Який художній прийом використаний у байці?
-    Для чого байки застосовують алегорію?
3.5. Словникова робота
Байка – невелике алегоричне оповідання з повчальним змістом.
Алегорія – художній прийом, завдяки якому людські вади і характери переносяться на тварин.
Мораль у байці – повчальний висновок у байці.
Сатира – художній прийом, заснований на різкому висміюванні негативних явищ суспільства.
3.6. Третя сторінка журналу
 Жан де Лафонтен
-    Розповідь про байкаря
-    Аналіз байки «Зачумлені звірі»
- Які верстви суспільства представлені в байці?
- Чи вирішується конфлікт між царем (Левом) та народом (Ослом)?
- Який настрій байки?
- Яке ставлення автора до Осла?
- Знайти в тексті слова до характеристики образів:
Лев – «роздер», «загриз» - жорстокість, ненажерливість.
Лисиця – «низько гнеться» - улесливість.
Осел – «покірно визнає», «пробачення просив» - покірність.
- Поясніть, чому звірі «Не сміли в тигра гріх знайти, Ведмедя вирішили обійти, Псів-Сторожів на Раді не осудив ніхто в громаді».
- Який переклад назви кращий: «Зачумлені звірі» чи «Звірі під час чуми»? Чому?
3.7. Четверта сторінка
 Леонардо да Вінчі
-    Повідомлення про байкаря і художника
-    Аналіз байки «Лев і Ягня»
- Про що ця байка?
- Чи сподобалася вона вам? Чи схвилювала?
- Чим саме?
- Вчинок Лева – це вияв його сили чи слабкості?
- Що обеззброїло Лева?
- Яке дієслово використане для того, щоб підкреслити роль доброго начала в житті?
(Не зміг)
- Яка мораль байки?
В одній із своїх робіт Леонардо да Вінчі писав: «У наставниці собі я взяв природу, вчительку всіх вчителів». Саме вона додавала йому творчих сил та творчої наснаги. Він зумів помітити і передати те, чого не змогли передати його сучасники.
3.8. П’ята сторінка
 Федр
-    Повідомлення про байкаря
-    Аналіз байок
«Вовк, Вівця і Пес»
- На скільки частин можна поділити байку?
- Знайдіть мораль? Де вона знаходиться?
- Прочитайте слова, що характеризують Вовка і Пса. Які почуття викликають ці образи?
- Як Федр змальовує вівцю?
- Чи покарані злочинці? Як?
- Чи є покарання для Пса? Яке?
- Змальовано світ тварин, а проблеми людські. Завдяки якому прийому це досягнуто?
                «Шуліка і голуби»
- Звернемося до пташиного світу.
  Які властивості притаманні голубам?
- А які шулікам?
- Які люди представлені в цих образах?
- Як ви розумієте слова «Це по заслузі нам!»?
3.9. Шоста сторінка
    Езоп
Езоп жив так давно (у VІІ ст. до н.е.), що до нас дійшло мало відомостей про нього.
-    розповідь про байкаря
-    аналіз вивчених байок
-    інсценізація байки «Хліборобові діти»
- Про що байка?
- Які стосунки склалися між дітьми?
- Яке рішення прийняв батько?
- Як він хотів це зробити?
- Які слова сказав батько до дітей?
- Зачитайте мораль байки.
- Чого навчає нас ця байка?
IV. Робота з малюнками
Діти демонструють свої малюнки до байок і мотивують чому саме таку байку вони обрали.
V. Узагальнення матеріалу
(у формі літературного диктанту)
Байка виникла у Греції. Засновником байки був Езоп. У байці використовується прийом, завдяки якому людські вади переносяться на тварин. Цей прийом має назву алегорія. Байка складається із двох частин. Це оповідна і мораль. Героями байки є тварини.
Qw502.jpg
VI. Підсумок уроку. Рефлексія
Продовжить одне з незакінчених речень:
-    Я зрозумів …
-    Найбільші труднощі я відчув …
-    Я не вмів, а тепер умію …
-    Я не знав, а тепер знаю …
-    На наступних уроках мені хотілося б знову …
VІІ. Оцінювання. Домашнє завдання.


Надіслано Машовець М.П. вчителем Міжнародного ліцею "Гранд"

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 6 клас > Підсумковий урок по темі: «Байка як жанр літератури». > Підсумковий урок по темі: «Байка як жанр літератури».Конспект уроку і опорний каркас