KNOWLEDGE HYPERMARKET


Людина без книги, як криниця без води.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 3 клас.Повні уроки>> Українська література: Людина без книги,як криниця без води. Повні уроки.

Содержание

Тема.

Ум без книг, як птиця без крил...

Мета.

Визначити роль книги в житті людини. Дізнатися про вчення Володимира Великого.

Тип уроку

Навчально-пізнавальний.

Хід уроку

Роль книги у нашому житті.

«Всім хорошим я зобов'язаний книзі», - так говорив Максим Горький. Я з ним повністю згодна. Я вважаю, що книги грають дуже важливу роль в житті людини. І зараз я спробую це довести.

По - перше, як ви взагалі уявляєте життя без книг? Це ж нудно і нецікаво!Як іноді гидко дивитися на лежнів, які цілими днями сидять за комп'ютерами і телевізорами. Який від них толк? А книга - це ключ до знань. Читаючи, її ти дізнаєшся багато нового і корисного для себе. Навіть древні люди говорили: «Люди перестають мислити, коли перестають читати».

По - друге, книга розвиває кругозір. Адже це так цікаво зазирнути в неї і побачити минуле: битви, царів, лицарські турніри, походи, війни, географічні та наукові дослідження, дізнатися про історію своєї Батьківщини й пізнати культуру і релігію інших народів.

По - третє, книга розвиває мислення і фантазію. Як здорово іноді буває представити себе грецьким героєм або вченим, який ось - ось відкриє новий закон фізики, фараоном або царицею Єгипту!Подумки побувати в інших країнах і містах, представити і опинитися в католицькому храмі, в протестантській церкві або в православному соборі.

По - четверте, книги допомагають нам приймати правильні рішення. Іноді, дивлячись на героїв книги, ми пізнаємо самих себе або своїх друзів, ми вчимося на чужих помилках і намагаємося їх не допускати.

По - п'яте, читаючи будь-який твір, ми стаємо грамотніше, як в усній, так і в письмовій мові. Ми поповнюємо свій словниковий запас, тим самим робимо себе більш цікавою людиною. Але не можна забувати про те, що книги треба читати призначені для свого віку. Погодьтеся нерозумно, якщо в шістнадцять років людина читає казки «Колобок» і «Курочка ряба», а п'ятирічному малюкові мама на ніч читає «Війну і мир» Толстого.

Я вважаю, що змогла переконати вас у тому, що книги - це цінні речі, вони необхідні людям і грають важливу роль в житті людини, так як вони нас вчать, дають поради, за допомогою книг ми дорослішаємо і пізнаємо і світ. З раннього дитинства людина знайомиться з книгами. Вони будуть супроводжувати його все життя. Вони будуть його постійними супутниками, допоможуть розібратися у важких питаннях, вирішити найважливіші життєві проблеми.


Книга. Вона відкриває нам вікно в новий незвіданий світ. Цей світ привабливий, він кличе нас до своїх безкраї простори. Важлива будь-яка книга, якій би області вона не була. Історична - розповість нам про наших предків, війнах, повстаннях ... І з відстані минулих років ми подивимося на сьогодення, краще оцінимо і зрозуміємо його. Ця книга стане нам дороговказом у століття, в які тільки вона знає дорогу. Сидячи за шкільною партою, ми постійно стикаємося з науковою літературою. Книги з фізики, хімії, біології стають нашими довідниками. Вони мовчазні, але скільки таємниць містять в собі і з радістю вони діляться з нами своїм змістом! Нам тільки треба навчитися читати їх і брати найцінніше.

Knn4.JPEG

Художня книга змушує нас робити дивовижні подорожі у свій світ. Ми переживаємо разом з героями, радіємо їх щастя, страждаємо разом з ними і чекаємо благополучного кінця. Книга вчить нас бути добрішими, м'якше один до одного, вчить милосердя, співчуття. Вона стає нашим вірним другом в складний момент, коли треба знайти те єдине рішення, яке допоможе вийти з ситуації, що склалася. Книга! Це справді надійний друг. З будь-яким питанням можна звернутися до неї. Адже існує й довідкова література, різні словники, енциклопедії. Вони наші незамінні помічники. Велика роль книги в житті людини. Без неї були б неможливі ні освіта, ні культура нашого суспільства. Саме книга зберігає в собі все те, що накопичило людство за всі віки свого існування в різних областях. Частіше приходите в храм книги - бібліотеку, і там вам знову відкриється прекрасний і чудовий світ!


Як жила книга за часів Київської Русі.

Knn1.JPEG

Давня Русь залишила нам багато коротких похвал книгам. У них підкреслюється, що книги приносять користь душі, навчають людину стриманості, спонукають його захоплюватися світом і мудрістю його пристрою. Книги відкривають "Розмисл сердечний", в них краса, і вони потрібні праведному, як зброю воїну, як вітрила корабля. Можна багато говорити про різноманітні невмирущих достоїнства багатьох творів давньоруської літератури, але найголовніше - це її сильне моральне начало. Завдяки йому ця література особливо цінна і для нас, для нашого часу. Хотілося б поки зупинитися на двох великих творах Стародавньої Русі: літопис "Повість временних літ" і "Повчання" Володимира Мономаха. "Повість временних літ" визначає місце слов'ян і, зокрема, російського народу, серед народів світу, малює походження слав’янської писемності, освіта російської держави, події російської історії і тощо. З "Повчань" Володимира Мономаха ми дізнаємося на яких принципах грунтувалося вчення підростаючого покоління, до чого закликали князі своїх дітей і яку роль зробило прийняття християнства на виховання та світогляд слов'ян Київської Русі.

Knn2.JPEG

Школа Володимира Великого.

Ми тільки починаємо ще пильно вдивлятися в навчальний образ батька нашої нації за тілом, і за духом - в образ св. кн. Володимира, тільки починаємо розгадувати і осягати його святі заповіти. Всім відомі риси його життєвого подвигу вимальовуються перед нами все з більшою грандіозністю і значущістю. Треба ще багато вивчати розумом і серцем "Великого кагана" нашого, рівноапостольного Володимира, і не в брошури, а в томи повинно вилитися це вивчення. Тут і зараз торкнемося натяком тільки деяких рис його земного служіння, що є для нас його заповітами. Заповіт перший - йти по шляхах східного Православ'я, не бентежачись їх часом каменястістю і тернистий, не слухаючи сирен, що затягають в протилежну сторону. Заповіт другий - не зупинятися на зовнішньому оздобленні книги євангельської золотом і дорогоцінними каменями, а на ділі здійснювати любов Христову в життя суспільного і державного, створити святу Русь, християнський народ, християнську державність. Російська культура як одна з культур східноєвропейських народилася в той момент, коли Володимир Святий, після довгих роздумів і боротьби конкуруючих впливів, свідомо обрав візантійську хрещальну купіль і в неї рішуче навів і весь російський народ. І за містичним вченням Церкви, хрещення є "незгладима друк," і фактично душа російського народу ніби випадково, як ніби зверху і з державного примусу хрещена, але стала історично "відображеної" Православ'ям. Князь "Червоне Сонечко," таким чином, сформував колективну історичну душу народу і став справжнім батьком - батьком нашої культури. Придушувані культурними успіхами Заходу деякі з наших батьків і дідів сумнівалися в позитивному значенні справи св.Володимира і навіть, як парадоксально сміливий Чаадаєв, вважали його нашим нещасним роком. На противагу їм, не бентежачись ніякими внутрішніми трагедіями нашої культури і, навпаки, вбачаючи в них покладу великого покликання, ми визнаємо східну купіль св.Володимира Божим благословенням нашої історії. Якщо ми це ще не усвідомили у всій силі, не усвідомили, що без православного кореня немає російської культури, бо без Православ'я немає і російської душі, родитиме з себе культуру, якщо ми ще не шануємо яскраво і гідно батька нашої православності - хрестителя Русі,це тільки ознака незрілості нашої національної самосвідомості. Інший заповіт кн. Володимира - створити святу, праведне, євангельську, Христову Русь не по імені тільки, але і по самому життю, тут, на нашій грішній землі - також навряд чи нами ясно зізнається, а деякими навіть і не підозрюють. У спадок своїм наступникам св.Володимир не залишив жодних радикально змінених основних законів, надаючи їм бути слугами Христовими в міру їх дарів духовних. І його святі сини Борис і Гліб не були соціальними реформаторами, а, швидше, аскетами і молитовниками, в іншому стилі виконували заповіти Христові. св.Володимир зробив усе, що міг, для допомоги меншої братії, як організатор і реформатор держави, і не пролив річок крові і не закував народ в ім'я "свободи, рівності і братерства" у ланцюги рабства, подібно антихристиянським "народолюбців" наших днів. Буде просто вільне змагання на терені культурної творчості, талантів і груп православних, инаковерующих і невіруючих, І немає сумніву для нас - православних, - що в цьому вільному конкурсі, під стягом св.Володимира, нашого небесного заступника, який заповідав нам подвиг православної культури, християнської державності і праведного соціального ладу, - ми переможемо.

Запитання для уроку.

1. Що розвиває книга в людині? 2. Чому вчить книга та яку користь приносить людині? 3. Яку роль книга відіграє у Вашому житті? 4. Назвіть два великі твори Стародавньої Русі. 5. Про які заповіти Володимира Великого ви дізналися? 6. Коли народилася російська культура?

Список використаних джерел:

Урок на тему : «Ум без книг, як птиця без крил...» учитель початкових класів Куличенко Руслана Миколаївна, ЗОШ №7 м. Коростень Житомирської обл.. Урок на тему : «Як жила книга за часів Київської Русі.» учитель початкових класів Куличенко Руслана Миколаївна, ЗОШ №7 м. Коростень Житомирської обл.. Никитин Є. Відкриття та обгрунтування. – М., 1988. Іванченко О.Л. Роль книги в житті людини. Світ книг. Ранок, 2007.- 206с. Савченко О.Я. Читанка, Підручник для навч.закл. К.: Освіта, 2002.- 311с. Вашуленко М.С., Мельничайко О.І.Рідна мова 3 клас : Підручник для навч.закл. - К.: Освіта 2003. - 295c.



Над уроком працювали


Дідковська І.П.

Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.