KNOWLEDGE HYPERMARKET


М. Підгірянка. Розмова про сонце. Т. Коломієць. Вітрисько.

Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 2 клас. Повні уроки>> Українська література: М. Підгірянка. Розмова про сонце. Т. Коломієць. Вітрисько. Повні уроки


ТЕМА: М. Підгірянка. Розмова про сонце. Т. Коломієць. Вітрисько.

Мета: Ознайомити з віршами-діалогами, вчити читати в особах; правиль¬но інтонувати речення, різні за метою висловлювання; виховува¬ти спостережливість, уважність, розвивати діалогічне мовлення.

Обладнання: дошка.


Хід уроку


І. Мовна розминка

1. Відгадування загадок

Від краю до краю

Мене всі чекають.

Груш і яблук натрусив,

Скуштувати попросив.

Знявсь угору: "Шу-шу-шу! —

Як з'їсте — ще потрушу!"

(Вітер)

6336cd203699.jpg
Приходжу.

Подивляться —

Примружаться й скривляться.

(Сонце)

56872968tr.jpg
Його ім'я — лише з трьох літер.                                    Стоїть у лісі дід кремезний,

Його провісником є вітер.                                             Гойдає сотеньку внучат, —

Ним хлібороб у спеку марить.                                       Як на вітрах осінніх змерзнуть

Його дарують тільки хмари.                                          Стрибають дідові з плеча.

(Дощ)                                                                             (Дуб і жолуді)

46097895io.jpg
— Яке із слів-відгадок "зайве"? Чому? Що означають слова "вітер", "сонце", "дощ"? (Явища природи.)

— До слова "сонце" доберіть ознаки. (Ласкаве, тепле, гаряче, кругле, яскраве.)

— Від слова "вітер" утворіть зменшувально-пестливе. (Вітерець.) А як його назвемо, коли він злий і сильний? (Вітрюган, вітрисько.)

— До слова "дощ" доберіть слова, що означають дію. (Іде, ллє, накрапає, починається.)

41429275 1237790711 sv.jpg
2. Скоромовка

Лінь лежить у Ліни в ліжку,

Каже: «Я посплю тут трішки». Через неї лежебока

Ледь не відлежала боки.

Н. Становська

3. Розчитування

A)Вправа на інтонування речень.

Сонце іде спати.

Сонце іде спати?

Сонце іде спати!

— Прочитайте речення з тою інтонацією, на яку вказує розділовий знак.

Читайте речення в різних темпах за сигнальними картками, які я буду показувати. (Н — нормальний, П — повільний, Ш — швидкий, Ск — скоромовкою).

Б) Читайте чітко, весело

—Гей, Федько! —

Питають люди, —

Чом заліз

У кропиву ти?

—А тому, що з дідусем

Ми на пасіку ідем.

Там такі кусючі бджоли —

Гірш, ніж лікарські уколи.

Нажалю своє тут тіло, щоб не так

Од бджіл боліло!

К. Дяченко


II. Повідомлення теми і мети уроку


— Кожен з вас протягом дня спілкується з багатьма людьми: однокласниками, друзями, батьками, учителями. Пригадайте, як називається розмова, бесіда між двома людьми? (Діалог.)

— Поети не могли залишити без уваги такі моменти людського спілкування і створили поетичні діалоги: коли один з героїв вірша запитує, а інший — відповідає. Сьогодні ми розпочинаємо нову тему "Вірші-діалоги", в якій і познайомимось з кращими зразками таких поезій.


III. Опрацювання вірша М. Підгірянки «Розмова з сонцем»

38964693876uitr.jpg
1. Робота над заголовком

— Про що буде розмова?

— Як ви думаєте, між ким ведеться діалог? Як дізналися?

2. Словникова робота

високу колише

стелиться засипає

царівна серденько.

3. Гра «Бджілки». Напівголосне читання вірша учнями.

— Які за інтонацією слова дитини? А матері?

— Між ким відбувається діалог? Як ви думаєте, якого віку дитина?

— Чи зрозуміло: хлопчик це, чи дівчинка? А чому автор не вказала на це?

4. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання

— Прочитайте, які питання цікавили дитину.

— Які відповіді дає мати?

— Чи можна сказати, що дитина допитлива?

— Чим цікаві відповіді мами?

— Доберіть слова, близькі за значенням до слів:


"заснути" (задрімати), "збудиться" (проснеться, прокинеться, встане), "веселі" (радісні, бадьорі, жваві), "погляне" (подивиться, побачить), "встають" (прокидаються, просинаються), "мати" (мама, неня).

— Доберіть слова, протилежні за значенням: висока (низька), біла(чорна), вечірня (ранкова), гарна (погана), тихше й тихше (голосніше й голосніше), нічка (день), світає (смеркає), веселі (сумні), раненько (пізненько).

5. Читання вірша учнями у парах

— Чому вірш має таку назву?

— Що найбільше цікавило дитину?

— Про яку рису характеру дитини це свідчить? (Допитливість)

— З якою інтонацією мама відповідала дитині? (Доброзичливо, доступно, з любов'ю)

6. Гра «Обличчям до обличчя»

Учні у парах повертаються одне до одного і читають вірш за особами.

— Знайдіть у вірші порівняння.

— Прочитайте речення зі звертаннями, з пестливими словами.

7. Гра «Хто краще?»

Конкурсне читання вірша за особами.


IV. Опрацювання вірша Т. Коломієць «Вітрисько»


1. Читання вірша вчителем

— Як називається вірш? Чи можна відразу назвати співрозмовників?

— Чи сподобався вам вірш? Чому він має таку назву?

— Назвіть дійових осіб вірша.

2. Словникова робота

Трусиш угамуйся впродовж

некошену покурівся вітриську


Читання слів «луною» за вчителем.

Угамуйся — заспокойся, втихомирся.

Тин — паркан, огорожа.

Покурівся — пішов, піднявши куряву, пил.


3. Вибіркове читання

— Прочитайте, що запитував господар у вітриська. Що він відповів?

— Прочитайте, як господар свариться на вітер. З якою інтонацією треба читати ці слова?

— Чому вітрисько покурівся за село?

4. Вправи на розвиток швидкості читання

а) Читання найбільшої кількості слів, набравши повітря (на одному диханні).

б) Гра "Вовк і заєць " (в парах).

5. Розвиток зв'язного мовлення

— Складіть розмову між вітриськом і господарем, але таку, щоб людина дякувала вітру.

6. Гра «Рибки»

Повторне читання вірша учнями мовчки.

— Якими за інтонацією є слова вітру? А господаря саду?

— Як господар звертається до вітру? Чому саме так?

— Яким ви уявляєте собі вітрисько?

— Чи навмисне він робив шкоду у саду?

— Що зробив вітер, коли господар попросив його піти геть із саду?

— Знайдіть і прочитайте спонукальне речення.

7. Виразне читання вірша учнями за особами

8. Гра «Бджілки»

Напівголосне читання вірша дітьми.

— Для чого дітям потрібний жолудь?

— Який із співрозмовників вам сподобався більше? Чому?

— Між ким відбувається розмова?

— Прочитайте питальні речення. Що ви помітили?

V. Підсумок урок


— З якими віршами ви сьогодні ознайомилися?

— Що таке діалог? Скільки має бути співрозмовників?


VI. Домашнє завдання


1. Читати вірші-діалоги за особами.

2. Підготуватися до уроку позакласного читання «Кольорові вірші, загадки, оповідання.»



Список використаної літератури:


1)Урок на тему: "Вірші-діалоги", від Біляченко Ольги Василівни.

2)Урок на тему: "М. Підгірянка. Розмова про сонце. Т. Коломієць. Вітрисько" від Бессмертної І

3)Урок на тему: "М. Підгірянка. Розмова про сонце. Т. Коломієць. Вітрисько", написав Хоботюк Г.В


Над уроком працювали:

Поліщук І.В

Біляченко О. В

Бессмертна І

Хоботюк Г. В.


Cкoмпoнoвaнo та відредагoвaнo Поліщук І.В.


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Категорія: Українська література 2 клас