KNOWLEDGE HYPERMARKET


Повторення таблиць додавання і віднімання чисел в межах 10

ТЕМА.   Що ми вивчили, що ми знаємо.
МЕТА.  Повторити таблиці додавання і віднімання чисел в межах 10.
Узагальнити знання нумерації та порівняння чисел в межах 20. Розвивати обчислювальні навички. Сприяти розвитку логічного мислення, математичної мови. Розвивати кмітливість і спостережливість. Розвивати пізнавальні інтереси. Виховувати любов до математики.
ОБЛАДНАННЯ.  Підручник «Математика», комп’ютер, картки  для змагання.
ТИП УРОКУ. Закріплення вивченого матеріалу.

ХІД УРОКУ

І.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

Пролунав дзвінок,
починаємо урок.
Діти, в народі говорять: „Добрий гість – дому радість”. Подаруйте нашим гостям усмішку і привітайтеся з ними.

Я хочу, щоб від роботи ви  отримали насолоду, а ваші батьки побачили, як ви любите вчитися і  які ви  вже дорослі  діти.
 Як завжди, на початку кожного уроку – 5хвилинка ”Склад числа 10” – навички доводимо до автоматизму.
Комп’ютер. Слайди з презентації.

Усна лічба на відпрацювання складу числа.

-    Я задумала 2 числа. Їх сума – 10. Які числа я загадала?
-     ( 1 і 9, 2 і 8, 3 і 7, 4 і 6, 5 і 5)

-    А зараз – бліц – питання.  Відповідаємо дружно хором.
1. Найменше одноцифрове число -…   1 !
2. Найбільше одноцифрове число -…   9 !
3. Найменше двоцифрове число – …  10  !  
4. Найбільше двоцифрове число -…  99 !
5. Числа при додаванні називаються так … доданок, доданок, сума !
6. Щоб знайти невідомий доданок, треба … від суми відняти відомий доданок !
7. Числа при відніманні називаються так… зменшуване, від’ємник, різниця !
8.  Яке з чисел при відніманні найбільше? …  зменшуване !
9. Щоб знайти невідоме зменшуване, треба …  до різниці додати від’ємник !
10. В 1 дм = скільки см?... 10 см !
Молодці, дружні і правильні відповіді.


ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

МАТЕМАТИЧНИЙ ДИКТАНТ.
Пригадаємо, як треба сидіти під час письма:
-    спинка рівна;
-    ноги на підлозі;
-    руки на парті, тільки лікті виглядають;
-    ручку тримаємо трьома пальчиками;
-    зошит лежить похило.
Відкрийте зошити. Записуємо тільки відповіді.

Починаємо.
1.    Записати число, яке стоїть попереду  числа 9.
2.    Запишіть число, яке складається з 1 дес.2 од.
3.    Запишіть число, яке стоїть між 14 і 16 .
4.    На 1 більше 16.
5.    Яке стоїть за числом  19.

Перевірка.
Перевіримо  диктант оплесками. Один учень називає відповіді і якщо відповідь правильна, плескайте в долоні.
 8  12   15  17  20

- За яким принципом записані  числа у математичному диктанті? 
                                          ( у порядку збільшення)
- Яке число зайве?  ( 8, бо всі числа двоцифрові, а воно одноцифрове;   20 , бо  воно кругле)

Розкажіть про число 8:                                                           
•    Це число  одноцифрове.
•    Попереднє число -7
•    Наступне число - 9
•    Це число парне.


Розкажіть про число 20:    

•    Це число двоцифрове.
•    Складається  з 2 десятків.
•    Сусіди - 19 і 21.
•    Це число парне, кругле.


O.jpeg

ІІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ З ВИКОРИСТАННЯМ ПІЗНАВАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.

- В слові „кругле” яке сховалося слово?   (Круг)
- Що таке круг?

- Комп’ютер. Слайд. Назвіть геометричні фігури, з яких складається цей малюнок.

- Чим відрізняється круг від інших фігур? ( У інших – кути і сторони. Круг можна покотити.)

      Круг – це ще символ. Часто ігри проводяться по кругу, вчитель  вам говорить: станьте в круг, станьте навкруг мене.
        Тепер згадайте розмову глухонімих людей. Ми з вами говорили, що вони розмовляють жестами і , розмовляючи,   стають в круг – щоб "бачити всіх і бути представленим  всім". Інформація в кругу  передається з максимальним розумінням. 
        Круг з крапкою в центрі символізує в астрології сонце.
- А що означає цей значок в математиці? ( Значок показаний на слайді комп’ютера)  Правильно, це  КРУГОВІ ПРИКЛАДИ : починаємо розв’язувати перший приклад, його відповідь – це початок другого прикладу, відповідь другого – початок третього…

 8 – 7         7 + 2
 9 – 4         4 + 4
 6 – 2        1 + 9
10 – 3       5 + 1

-  Що зайве в кожному рядку?

Відчуваєте, що тут є певний ритм?

        Навколо нас є ритм. Людина живе у певному ритмі: урок – перерва, відпочили – попрацювали, чверть-канікули і навіть усередині людини є свій будильник – серце, яке скорочується і виштовхує кров до всіх органів.
      Все в природі живе у  світі  ритмів і руху.
    А що таке рух? Рух – це потреба людини, це її здоров’я .
   Видатний       німецький поет Гейне казав : єдина краса людини – здоров’я.
А здоров’я – це не тільки, коли ти не хворієш, але й коли комфортне самопочуття, гарні друзі і стосунки з людьми.  7.04 – Всесвітній день здоров’я, який відмічає вся планета Земля.

Ну що ж, порухаємося.  Фізкультхвилинка. Пісня „Зверобіка”.

- Чи чули ви такий вираз: марафонський біг?
- Звідки виник такий вираз ?

Любителі спорту знають, що біг на відстань 42 км 195 м називають марафонським.
Це було дуже давно . Персидський цар Дарій відправляє до берегів Греції величезний флот, щоб захопити Грецію. Кораблі висадили персидських воїнів недалеко від невеличкого містечка Марафон. Військо почало готуватися до походу на Афіни – одне з головних міст Греції.  Почався бій, довго він тривав, перси не витримали сили греків і почали втікати до своїх кораблів.
    А нам залишилася така легенда, що після бою  одного грецького воїна  відправили в Афіни - столицю Греції, з радісною новиною про перемогу. І він після важкого, жорстокого бою та у  повному озброєнні пробіг 42 км 195 м - саме така відстань була від м. Марафон до м. Афіни. Воїн вбіг у місто, встиг крикнути:
 „ Радійте! Ми перемогли!” і впав замертво. Серце воїна не витримало такого навантаження.
Пам’ять про воїна, який приніс в Афіни радісну звістку, ожила у спорті. З тих пір в Олімпійських іграх є змагання, де обов’язкова дистанція – марафонський біг. Але у ньому приймають участь лише чоловіки.

А у нас -  ваш улюблений математичний марафон з  останньої парти на першу. Змагання між рядами по розв’язку прикладів.  Завдання на карточці лежить на останній парті. Учень розв’язав приклад і передає учневі, який сидить попереду. І так до першої парти.
Перевірка –  ряди учнів обмінялися прикладами і проходить взаємоперевірка.

А зараз відпочинемо.  Гра „День – Ніч”.

-    Ніч!  (Діти закривають очі. )
 Вчитель повільно читає ланцюжок прикладів 7 + 3 – 5 + 1 + 2. Діти з заплющеними очима  розв’язують.
-    День! Діти хором : 8!
-    Ніч!  14 збільшити на 1 і зменшити на 5.
-    День! Діти хором: 10.


РЕЛАКС. Я – найкращий! ( сказати  пошепки, голосніше, ще голосніше).
               Молодці. Ви дійсно найкращі, і про це говорить ваша робота.

-    Від чого залежать такі природні ритми, як зміна дня і ночі, пір року?
  - Все залежить від Сонця.

-    Від чого відбувається зміна дня і ночі?
 ( Обертання Землі навколо своєї осі  за 24 години)
– А зміна пір року? (Обертання Землі навколо Сонця  за 1 рік)
       - Комп’ютер. Слайд –фільм « Обертання Землі навколо осі.»
     Дійсно, все залежить від сонечка. І від нього  квітка зранку відкриває свої пелюстки, а вночі закриває і рослини в’януть восени і розквітають весною і птахи відлітають у теплі краї і прилітають весною.
     Ритм – це і  режим дня людини: коли ви лягаєте спати, коли прокидаєтеся – це все приводить нас в гармонію з ритмами природи, а це оживляє головний мозок,  ритм породжує  дисципліну і душевний спокій, і відбувається гармонія.

РЕЛАКС.  Назвіть 5 назв квітів, 5 назв домашніх тварин, диких, птахів.

РОБОТА В ГРУПАХ.
Знайдіть  правильний розв’язок до задачі серед декількох . ( Завдання на картках)

Перевірка. Представник з кожної групи йде до дошки і доводить  правильність вибраного розв’язку задачі.

ЗАДАЧІ НА РОЗВИТОК ЛОГІКИ.
1.    У кімнаті стояло 10 стільців, на яких сиділо 10 хлопчиків. Зайшло 10 дівчаток, і їм усім знайшлося по стільчику. Як це могло трапитися?
2. В ящику лежать білі і червоні ґудзики. Не дивлячись на них, беру три. Чи можуть вони бути всі різних кольорів?
- А які саме?  ( Або 3 білі, або 3 червоні, або 1 білий і 2 червоних, або 2 білих і 1 червоний.)
- Яку форму мають ґудзики?  Які ще предмети в житті  мають круглу форму?

Слайд : блюдце, годинник, кермо, обруч, бублик, копійка, колесо.

-    І звичайно, найбільший винахід – це колесо.
Колесо – це унікальний винахід. Хто перший винайшов – не знаємо. Одні кажуть, що вперше застосували колеса в  Іраку – 3500 років до н.е. Інші вважають, що у Європі. Але з тих пір залишився документ – малюнок – віз на колесах з стовбура дерева, розпиляного на частини.

А зараз ми подивимося  жартівливий  мультфільм про колесо.
Диск „ Винаходи”.

ІV. ПІДСУМОК УРОКУ.
Математика – це теж і ритм, і музика. Навіть вірші можна писати числами. 

Ви добре і дружно працювали, тому я вам бажаю …..(веселий вірш) :

                                                        2 – 15 – 42
                                                        42 – 15 !
                                                        37 – 08 – 5
                                                        20 – 20 – 20 !
                                                        7 – 12 – 10 – 2
                                                        2 – 00 – 13 !
                                                      37 – 08 – 5
                                                      20 – 20 – 20 !

Дякую за урок.

Використана література.
 1.  М. Богданович  Математика 2 клас.
 2. Бібліотека «Шкільного світу» Логіки світу. Київ, 2004.
     3.  www. festival/1september.ru










Предмети > Математика > Математика 1 клас > Повторення вивченого. Числа 11-20. Розв’язування прикладів > Повторення вивченого. Числа 11-20. Розв’язування прикладів. Конспект уроку і опорний каркас