KNOWLEDGE HYPERMARKET


Розмноження та розвиток земноводних. Повні уроки
Строка 13: Строка 13:
*1.Організаційна частина.
*1.Організаційна частина.
*2.Актуалізація опорних знань учнів.
*2.Актуалізація опорних знань учнів.
-
*3.Вивчення нового матеріалу:<br>4.Закріплення знань.
+
*3.Вивчення нового матеріалу
 +
*4.Закріплення знань.
*5.Домашнє завдання.
*5.Домашнє завдання.
===Хід уроку===  
===Хід уроку===  

Версия 15:27, 1 мая 2011

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Розмноження та розвиток земноводних. Сезонні явища в житті земноводних. Повні уроки


Розмноження та розвиток земноводних. Сезонні явища в житті земноводних.   

Содержание

Мета уроку

  • сформувати в учнів уявлення про розмноження та розвиток земноводних, ознайомити з сезонними змінами в житті земноводних.

Задачі уроку

  • ознайомити учнів з особливостями розмноження та розвитку класу земноводних, відмінностями розмноження в представників даного класу, розвивати мислення на основі матеріалу уроку, виховувати дбайливе ставлення до природи.

План уроку

  • 1.Організаційна частина.
  • 2.Актуалізація опорних знань учнів.
  • 3.Вивчення нового матеріалу
  • 4.Закріплення знань.
  • 5.Домашнє завдання.

Хід уроку

Організаційний момент – на дошці число, місяць, тема уроку.

Актуалізація опорних знань


1. Дати загальну характеристику класу земноводних.
2. Охарактеризувати наступні види :
  а) безногі;
  б) хвостаті;
  в) безхвості.
 3. Дати відповідь на наступні питання :
     а) особливості будови тіла земноводних;
     б) дихальна система;
     в) травна система;
     г) серцево-судинна система;
     д) органи відчуття.

Вивчення нового матеріалу


В життєвому циклі земноводних виділяють чотири стадії розвитку – яйце, личинка, період метаморфози та імаго
Земноводні – роздільностатеві тварини, запліднення в більшості видів зовнішнє. Навесні земноводні пробуджуються від зимової сплячки і починають шукати прогріті сонцем водойми, оскільки яйця (ікра) земноводних не має водонепроникної оболонки і для успішного розвитку ікри необхідне постійне зволоження. Переважна більшість земноводних відкладає ікру в прісних водоймах, але існують і виключення – велетенські саламандри, жаба амфіума та деякі інші амфібії відкладають ікру на суходолі. Зволоження ікри необхідне і в даному випадку, і забезпечується батьками.
В самців деяких видів жаб в кутах ротової щілини розвиваються резонатори, які можуть розширюватися і посилювати звуки. Таким чином самці сповіщають про свою присутність голосним кваканням, завдяки чому самки легко знаходять місця нересту. В цей період самці деяких видів змінюють забарвлення, наприклад, в розповсюдженої по Україні гостромордої жаби самець набуває голубого кольору.
 
Мал..№1. Самець гостромордої жаби.

В період розмноження в самців відбувається значне розростання перетинок між пальцями задніх кінцівок. В самок воно незначне, оскільки самки менше часу перебувають у воді, що особливо помітно в наземних видів. В самців звичайного тритона в період розмноження на пальцях задніх кінцівок з’являється облямівка, яка грає роль плавальних перетинок, в усіх тритонів розвивається широкий спинний і хвостовий плавники.

 
Мал..№2. Малоазійський тритон.

Ці утвори слугують не тільки збільшенню рухливості тварин у воді, а й додатковими органами дихання. Після переселення на суходіл плавники зникають. Таким чином, в наземних земноводних на період розмноження розвиваються риси, які дозволяють пристосуватись до водного способу життя.
В безхвостих земноводних до запліднення самець обхоплює самку передніми кінцівками, інакше ікра не буде відкладена. Як засіб для міцного утримання самки в самців на зовнішніх пальцях передніх лап розвиваються мозолі, які після періоду розмноження зникають.  Самки жаб відкладають у воду ікринки, а самець запліднює їх рідиною, яка містить сперматозоїди. Оболонки ікри майже в усіх видів склеєні між собою. Через деякий час зовнішня оболонка ікри набухає і стає більшою в об’ємі, що дозволяє ікринкам триматися у поверхні води, де температура більша, і зберігати температуру уночі. У верхній частині ікри міститься темний пігмент, який вловлює сонячне світло, що дозволяє зародку швидше розвиватися, та затримує ультрафіолетові промені, які в великій кількості шкідливі.
Всі жаби відкладають ікру у формі  грудки. Бурі жаби відкладають ікру біля берега в добре прогрітих місцях, а зелені жаби переважно серед водяних рослин. Квакші відкладають ікру на мілині і вона містить меншу кількість ікринок та менша за розміром.
Пропоную подивитися відео про нерест жаб.

Відео№1. Жаби на нересті.

http://www.youtube.com/watch?v=D1iBoZqP3KQ&feature=related
Тритони відкладають ікру в мішок, різний за формою (залежно від виду), який утворений слизовою оболонкою. Зустрічається також в тритонів відкладення ікри поодинці, коли ікринка загортається в лист рослини, що можна розглядати як примітивне піклування про нащадків, оскільки ікра стає менш доступною для хижаків. Давайте подивимось відео про те, як тритон відкладає ікру.

Відео №2. Тритон відкладає ікринки в листя.
http://www.youtube.com/watch?v=ddEhsLHzDRE
Найбільшого ступеня піклування про нащадків досягає в саламандр. В кавказької та плямистої саламандри, наприклад, ікра розвивається в яйцепроводах самок, а в чорної альпійської саламандри і личинки також.
Деякі види жаб носять ікру із собою, наприклад, самка сітчатої  веслоногої жаби носить ікру на животі, а в жаб-повитух самці намотують ікру собі коло задніх ніг. В жаби піпи сурінамської самці вдавлюють ікру в спину самки, де ікра знаходиться до часу вилуплення молодих осіб.
 
Мал..№3. Ікра Піпи сурінамської.

Для земноводних з внутрішнім заплідненням чи турботою про нащадків кількість ікри невелика – в вогняної саламандри від 8 до 70 личинок, в жаби-повитухи – 60-120, в тритона від 60 до 200. В земноводних, які позбавлені турботи про нащадків, відкладається велика кількість ікри – в жаб, наприклад, до 12000.Кількість відкладеної ікри залежить від розмірів тварини і неоднакова в різні роки.  
В хвостатих земноводних самці запліднюють вже відкладену ікру, чи, як в семиріченського тритона, прикріплюють пакет сперматозоїдів ( сперматофор) до якого-небудь предмету у воді, а самки поряд прикріплюють ікру. В тритонів заплідненню передують шлюбні ігри. Існують види з внутрішнім заплідненням.
 
Мал..№4. Ікра тритонів.

В деяких видів, наприклад, гірської саламандри, народжуються дитинчата (два), які вже пристосовані для самостійного життя. Гірська саламандра живородна.
З ікри вилуплюються  личинки, які ведуть водний спосіб життя. По своїй будові личинки подібні до риб – в них відсутні парні кінцівки, є зябра, коло кровообігу одне, а серце двокамерне. Є бічна лінія. Подивіться, будь ласка, відео про пуголовків.

Відео №3.Чорноголовські пуголовки.

http://www.youtube.com/watch?v=FGwM7d4UHi4&feature=related
Перші дні пуголовки живляться за рахунок жовтка ікринки, з часом в них з’являється рот і вони починають харчуватись самостійно. Спочатку пуголовки з’їдають драглисті оболонки ікри, а згодом починають харчуватися дрібними організмами. Їжу пуголовки зішкрібають з підводних предметів за допомогою зубчиків, які заховані під губами. З часом вони переходять на більш велику здобич.
Пуголовок швидко росте, зовнішні зябра заміняються на внутрішні, починають розвиватися кінцівки, відбувається метаморфоз – з’являються легені, трьохкамерне серце, два кола кровообігу. Спочатку видно лише задні кінцівки – передні заховані під складкою шкіри, яка прикриває зябра. Потім стає видно і передні кінцівки, хвіст поступово скорочується. Пуголовок перетворюється на жабеня. Час розвитку у воді триває 2-3 місяці, після чого жабенята переселяються у звичні виду місця на суходолі.
Коли відбувається метаморфоз, личинки перетворюються на імаго, які ведуть наземний спосіб життя. Метаморфоз в безхвостих амфібій відбувається швидко, тоді як в примітивних саламандр і в безногих земноводних він розтягнутий у часі. Таким чином, у земноводних відбувається непрямий розвиток, під час якого організм зазнає складну перебудову.
 
Мал..№5 Метаморфоз жаби.

Як і в риб, в земноводних відбуваються сезонні зміни у житті – пробудження весною, розмноження, літня активність та зимівля. Влітку земноводні накопичують запас поживних речовин в організмі. Зі зниженням температури восени знижується й активність земноводних, вони мало рухаються і шукають місця для зимівлі. Зелені жаби зимують на дні тих же водойм, де вони знаходилися влітку, бурі жаби, в залежності від виду, можуть зимувати і на суходолі. Тритони та жерлянки зимують на суходолі. Для цього земноводні обирають ями, наповнені листям, нори гризунів, підвали та ін. В тропічних видів сезонні зміни відсутні. В зонах саван та тропічних пустель земноводні впадають в сплячку на час посухи. 
Крім сезонних змін, в земноводних існує також добовий цикл змін.

Закріплення знань.

Домашнє завдання

Відповісти на питання тесту :
1.Запліднення у більшості земноводних є
а) внутрішнім
б) зовнішнім (після відкладення ікри)
в) зовнішнім (одночасно при виведенні ікри)
2. З ікринок земноводних виходять :
а) личинки
б) мальки
в) маленькі жабки
3.Живородними земноводними є:
а) жаба
б)тритон
в)гірська саламандра
4. Про нащадків турбуються земноводні, які :
а) відкладають велику кількість ікри
б) відкладають невелику кількість ікри
5.Від чого залежать сезонні зміни в житті земноводних нашої природної зони:

а) температура
б)вологість
в) їжа
2. Підготуйте повідомлення про зимівлю окремих видів земноводних.
3. Підготуйтесь до відповіді на питання про особливості розмноження, які існують в окремих видів.
4. Скласти схему «Стадії розвитку жаби».

Література


1. Урок на тему «Земноводні.» Павленко Т.І., вчитель біології, м. Київ, СШ №273.
2. Урок на тему «Річний цикл життя земноводних.»   Клімова С.В.., вчитель біології, м. Бутурліновка, СШ №7.
3. В.В. Серебряков, П.Г. Балан .Біологія, 8 клас – К.: Ґенеза, 2008.
4. Задорожний К.М. Усі уроки біології. 8 клас. - Х.: Вид. група «Основа», 2008.


Відредаговано та вислано Горбатко С.М.

Над уроком працювали:
1. Павленко Т.І.
2. Клімова С.В
3. Горбатко С.М.


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Біологія > Біологія 8 клас