Роль плазунів в екосистемах, їх значення для людини. Охорона плазунів.
Мета уроку
сформувати в учнів уявлення про роль плазунів в екосистемах, ознайомити зі значенням плазунів для людини, скласти уявлення про заходи, які вживають для охорони окремих видів плазунів .
Задачі уроку
ознайомити учнів зі значенням плазунів у природі, їх ролі в житті людини, розвивати мислення на основі матеріалу уроку, виховувати дбайливе ставлення до природи.
План уроку
1.Організаційна частина. 2.Актуалізація опорних знань учнів. 3.Вивчення нового матеріалу: 4.Закріплення знань. 5.Домашнє завдання.
Хід уроку
Організаційний момент
На дошці число, місяць, тема уроку.
Актуалізація опорних знань
Дати відповідь на наступні питання : а) чим визначається поведінка плазунів; б) відмінності в поведінці земноводних та плазунів; в) розповсюдження плазунів г) спосіб життя плазунів; д) природні фактори, які відіграють значну роль в житті плазунів;
Вивчення нового матеріалу
Колись плазуни були дуже чисельною та різноманітною групою. На даний час рептилії посідають скромне місце і по чисельності, і по різноманітності. В пустелях, де їх чисельність велика, плазуни відіграють значну роль в біоценозах. Плазуни слугують їжею для різноманітних груп хребетних тварин. Більшість представників ряду Лускатих знищують значну кількість шкідників сільського господарства: змії – гризунів, ящірки – комах.
Мал.№1. Хамелеон полює на комах.
Значення плазунів в біоценозах не обмежується ступенем їх участі в кругообігу речовин, яка є досить скромним. Додаткове значення для екосистем має те, що плазуни риють грунт. Це більш помітно в пустельних видів, але особливо ефектна ця діяльність в міссісіпських алігаторів. Ці крокодили не тільки викопують, але й підтримують ставки на заселених ними болотах: вони рихлять і розкидають задніми лапами і хвостом землю, створюючи водойми, які зберігаються і під час посухи.
Мал..№2. Алігатор у ставку.
Алігатори підтримують ці ставки, постійно викидаючи на береги водорості і бруд. Поступово навколо такої водойми утворюється невеликий вал, де виростають верби, які укріплюють береги корінням. В таких штучних водоймах виникають специфічні співтовариства і годуються водоплавні птиці.
Деякі види плазунів мають і негативне значення. Наприклад, середньоазіатська черепаха є шкідником баштанів, водяні вужі наносять шкоду рибогосподарствам, знищуючи мальків риб. Крім того, сухопутні черепахи, деякі ящірки та змії розповсюджують низку захворювань людини і тварин, оскільки на їхніх тілах живуть іксодові кліщі. Значної шкоди завдають отруйні змії – в Азії та Південній Америці кожного року помирає багато людей. Для людини небезпечними є 250 видів плазунів.
Зміїну отруту використовують в медицині. З неї виготовляють сироватки проти укусів змій, лікувальні препарати для лікування ревматизму, радикуліту, кровоспинних засобів та ін. Використовують плазунів також як джерело промислової сировини. Особливо цінною вважають шкіру крокодила, з якої виготовляють взуття, валізи та інші речі.
Деякі види змій, черепах, крокодилів та їх яйця вживає в їжу і людина. В деяких країнах черепах розводять на фермах, оскільки їхнє м’ясо має гарні смакові якості. Промисел яєць черепах досягає значного рівня в період їх розмноження. З яєць черепах виготовляють олію. Плазунів часто тримають в тераріумах.
В природі чисельність рептилій невелика. В останній час великий вплив на плазунів оказує окультурення ландшафту, що призводить до зміни їх місць існування, а іноді до зменшення чи зникнення ряду видів, які не змогли пристосуватися до нових умов існування.
Наприклад, внаслідок промислу морських та слонячих черепах їх чисельність різко зменшилася, а деякі види взагалі зникли. Сухопутні гігантські черепахи були майже винищені в ХVII –ХІХ ст. В наступному відео ми можемо побачити останнього представника одного з видів гігантських черепах (Абінгдонська слонова черепаха), якому майже 90 років. Нещодавно після генетичного аналізу 200 черепах йому знайшли пару і з’явилася надія на продовження виду.
Відео №1. Самотній Джордж.
Мал.№4. Галапагосська гігантська черепаха.
В багатьох країнах рідкісні та вимираючі види плазунів заносять до Червоної книги, забороняють торгівлю ними. Якщо звичайні заходи по охороні плазунів в природних умовах не дають значних результатів, плазунів розводять штучно і випускають в звичне середовище існування, як, наприклад, морських черепах. Давайте подивимося відео про те, як випускають в природне середовище морських черепах.
Відео № 2.Морські черепашки.
На даний час є обмеженим, а в багатьох місцях забороненим, промисел крокодилів. Їх також розводять штучно. До Червоної книги занесена зелена супова черепаха, яку дуже швидко знищують. Крім того, майже не залишилося місць, де вона розмножується, тому з Коста-Ріки впродовж останніх десятиріч щорічно вивозяться маленькі черепашки в різні частини Карибського басейну.
Мал.№5. Зелена черепаха.
Примітивна ящірка туатара живе лише на декількох безлюдних островах біля берегів Нової Зеландії, і доступ на ці острови відкритий лише для вчених. Так само охороняють гігантську черепаху на атолі Алдабра. В Непалі та Індії рідкісним став гавіал – великий крокодил, який харчується рибою. Програма збору яєць гавіала і вирощування молодняка була успішною, дозволив розселити рептилій в рідних ріках.
Мал.№6. Гавіал.
Інший метод збереження виду – штучне розведення тварин, шкіра та м’ясо яких є комерційною цінністю. Наприклад, існують ферми по розведенню крокодилів, про що пропоную подивитись наступне відео.
Відео №3. Ферма по розведенню крокодилів.
До Червоної книги занесені15 видів крокодилів, декілька видів ігуан та комодський варан. В Червону книгу України занесені жовтопуз, гекон кримський, полоз жовточеревий, полоз леопардовий, ескулапова змія, полоз чотирьохсмугий, мідянка звичайна, гадюка степова східна.
Закріплення знань
1. Яку роль відіграють плазуни в природі? 2. Якою є роль плазунів в житті людини? 3. Які заходи вживаються людиною для охорони плазунів?
Домашнє завдання
Підготуватись до відповідей на наступні питання :
Яке позитивне значення мають плазуни для екосистем? Негативне значення плазунів. Як використовує плазунів людина? Чисельність плазунів в природі. Чому плазунів необхідно охороняти? Які заходи вживають люди для охорони плазунів?
Підготувати повідомлення про заходи, які вживаються для охорони окремих видів плазунів.
Література
1. Урок на тему «Роль плазунів у екосистемах, їх значення для людини. Охорона плазунів.» Павленко Т.І., вчитель біології, м. Київ, СШ №273. 2. Урок на тему «Роль плазунів плазунів в екосистемах, їхнє значення для людини. Охорона плазунів.» Попович В.В., вчитель біології, м. Вінниця, СШ №27. 3. В.В. Серебряков, П.Г. Балан .Біологія, 8 клас – К.: Ґенеза, 2008. 4. Задорожний К.М. Усі уроки біології. 8 клас. - Х.: Вид. група «Основа», 2008.
Відредаговано та вислано Горбатко С.М.
Над уроком працювали Павленко Т.І. Попович В.В. Горбатко С.М.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.