KNOWLEDGE HYPERMARKET


Різноманітність ґрунтів. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Природознавство>>Природознавство 6 клас. Повні уроки>>Природознавство: Різноманітність ґрунтів. Родючість ґрунту та способи її підвищення. Повні уроки

Тема. Різноманітність ґрунтів. Родючість ґрунту та способи її підвищення. 

Мета уроку:

познайомитися із різними видами грунтів та способами підвищення родючості грунтів.
Задачі уроку:

вивчити різновиди грунтів, його родючість і способи підвищення родючості грунтів.

Основні терміни:

грунт, суглинок, кислотність грунту, торф, компост.

Хід уроку


Частина 1. Різноманітність ґрунтів.
Сучасні люди рідко замислюються про грунт. Ми звикли приймати грунт, без якого не могли б існувати рослини і люди, як належне. Адже природі знадобилися мільйони років, щоб створити звичний нам грунт. Спочатку на землі була тільки гірська порода, яка з часом піддавалася ерозії і подрібнювалася від дії дощу і мінералів. На малюнку 1 зображено грунт.
 
Мал. 1 Грунт
Діти, подивіться наступне про визначення грунту. Відео 1 «Грунт»

http://www.youtube.com/watch?v=o8bQQrRWvpw
До землі поступово додавалися рослини, що з'являлися, які вносили в грунт гумус (органічні речовини). Мертва деревина, відмираючі рослини і опале листя впродовж багатьох-багатьох років збільшували шар родючого грунту і покращували його якість. Фізичний і мінеральний склад грунту не однаковий на поверхні землі, що також обумовлене геологічними причинами.
 
Мал. 2 Склад грунту
Склад і структура грунту. Основу будь-якого грунту складають пісок, глина і мул, а його структуру і якість для землеробства визначає пропорція, в якій представлені ці три компоненти. Діти, подивіться на малюнок 2.
Існує дуже багато видів грунтів, але не всі з них придатні до землеробства. Учні, подивіться на малюнок 3. Що ви там бачите?

Мал. 3 Різновидні грунти
Діти, пропоную вам подивится відео 2 «Зразки грунту»

http://www.youtube.com/watch?v=vF_i0KXeNoI&feature=related
Піщані грунти добре пропускають воду, швидше прогріваються навесні і промерзають взимку. Завдяки своїй структурі вони майже не затримують вологи і корисних речовин і вважаються бідними. На малюнку 4 зображено піщаний грунт.
 
Мал. 4 Піщаний грунт
Глинисті грунти можуть сприяти застою води і повільно реагують на зміну пір року (довше прогріваються навесні і довше не промерзають з настанням холодів). Структура глинистих грунтів дозволяє їм, проте, затримувати добрива і корисні речовини, забезпечуючи високу родючість. Часто глинисті грунти мають строго нейтральну по кислоті реакцію. Діти, що ви бачите на малюнку 5?
 
Мал. 5 Глинистий грунт
Мулкі грунти в чистому вигляді зустрічаються досить рідко, наприклад, там, де раніше було русло річки. За своїми якостями вони схожі на піщані, проте містять досить високий відсоток поживних речовин.
Суглинок містить усі три елементи (пісок, глину і мул) у більш менш рівних пропорціях. Суглинок вважається найбільш гармонійним, легенею в обробці і родючим грунтом.
Кам'янисті грунти забезпечують відмінний дренаж, що, проте, робить їх найуразливішими в посушливі періоди.
Вапняні грунти відрізняються високим вмістом солей кальцію (вапну) і мають лужну реакцію. Вони також схожі за своїми якостями на піщані і дуже бідні на корисні речовини.
 
Мал. 6 Торфяний грунт
Торф'янисті грунти містять рослинні залишки і мають кислотну реакцію. Вони здатні насичуватися водою, як губка, і добре затримують її у коренів рослин, але бідні на корисні речовини. Зустрічаються там, де раніше були болота. Висока кислотність торф'янистого грунту може сприяти дефіциту магнію і виникненню грибкового захворювань (наприклад, кили крестоквіткових). На малюнку 6 ви можете побачити такий грунт.
Пропоную вам наступне відео. Відео 3 «Грунти України»

http://www.youtube.com/watch?v=B2gziJ0-uOI&feature=related


Контролюючий блок


1)    Які ви знаєте види грунту?
2)    Опишіть вид грунту, який характерний для України?
3)    Які саме види грунту придатний до землеробства?
4)    Яким буває склад грунту?

Частина 2. Родючість ґрунту та способи її підвищення.


В плані кислотності (рівня pH) грунту бувають (слабо-) кислими, нейтральними або (слабо-) лужними. Нейтральним є рівень pH 6.5 - 7.0, більшість садових рослин (включаючи овочі) віддають перевагу саме йому для успішного розвитку і процвітання. Рівень pH між 4.0 і 6.5 вказує на кислий грунт, а між 7.0 і 9.0 - на лужну (шкала, насправді, має і крайні значення, від 1 до 14, але вони фактично не зустрічаються європейським садівникам). Знання кислотності грунту потрібне для успішного вибору рослин.
Зміна кислотності досягається внесенням в грунт перелічених вище матеріалів. При цьому набагато легше і дешевше вапнувати грунт, вносячи в грунт вапно з садового центру, чим окислювати її дорогими органічними матеріалами.
Поліпшити структуру і якість будь-якого грунту можна за допомогою грубих органічних матеріалів, які слід вносити (вкопувати) в грунт або просто розкладати по поверхні 10-сантиметровим шаром в якості мульчі як мінімум двічі в рік.
До органічних речовин-кондиціонерів для грунту відносяться:
- Добре перегнилий кінський або коров'ячий гній з соломою. Особливо добре підходить для бідних грунтів (кам'янистою, піщаною), збагачуючи їх і сприяючи затриманню вологи і корисних речовин у коренів рослин. Ніколи не вносьте гній у свіжому вигляді!
-Садовий компост. Як і гній, краще підходить для збагачення і поліпшення структури бідних грунтів.
- Грибний компост. У його складі зазвичай є присутніми кінський гній, що перепрів, торф і вапно. Грибний компост добре використати там, де нейтральним грунтам вимагається надати слабо-лужну реакцію, наприклад під помідорами.
- Листовий перегній. Чудово підходить для кондиціонування, мульчировки і підкислення грунтів, в яких вирощуються вологолюбні ацидофили. Діти, на малюнку 7 ви його побачите.

Мал. 7 Листовий перегній
- Торф. Фактично не містить корисних речовин, швидко розкладається і має кислу реакцію. Подивіться на малюнок 7.
              
Мал.8 Торф
- Деревна стружка і тирса. Діти, що ви бачите на малюнку 9?

Мал. 9 Древесна стружка
- Пташине пір'я. Багаті фосфором, тому добре підходять для внесення в грунт під зиму, а також туди, де вирощуватимуться коренеплоди.
- Подрібнена деревна кора добре підходить для глинистих грунтів, покращуючи їх водопроникність і роблячи їх структурнее, легше. Кору також часто використовують як мульчу, завдяки її красивому зовнішньому вигляду і цінним якостям.
Використання перерахованих кондиціонерів для грунту добре поєднувати з внесенням органічних добрив (якщо ви використовуєте гній або садовий компост, то додавання добрив вже не потрібно). Порожні ділянки, які готують до посадки, краще перекопати з внесенням кондиціонерів і добрив за сезон до посадок. Зайняті рослинами ділянки збагачують шаром мульчі з кондиціонуючих органічних матеріалів з добривами на самому початку сезону, навесні і у кінці сезону, восени.

Контролюючий блок №2


1)    Що таке кислотність грунту?
2)    Для чого необхідно визначати кислотність грунту?
3)    Як саме покращують якість грунту і для чого це потрібно?

Домашнє завдання.


Представити наглядно 3 образки  грунтів. Порівняти ці види грунту по її особливостям і зовнішньому виду. Результати порівняння записати у вигляді таблиці.

Список використаної літератури


1) Урок на тему «Грунт, все про грунти» Зайцева Ю. В., вчителя біології, м. Дніпропетровськ, сш № 3.
2)  Урок на тему «Жива природа та її зона існування» Носач І. В., вчителя біології,  м. Мелітопіль, сш №1.
3) Урок на тему «Різновиди грунту»  Явор Н. П.,  м. Херсон, сш №2.
4)  Плешаков А.А., “Мир вокруг нас”, Москва. “Просвещение”, 2008.
5) Зотов В., “Лесная мозаика”, Москва. “Просвещение”, 2009.


Відредаговано та вислано Чепець Т.П.


Над уроком працювали:

Зайцева Ю.В.

Носач І.В.

Явор Н.П.

Чепец Т.П.

   

Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.