Українська література 5 клас
Тема. Український поет і байкар Леонід Глібов. Віршовані загадки Глібова, їх фольклорна основа.
Тема. Український поет і байкар Леонід Глібов. Віршовані загадки Глібова, їх фольклорна основа. Мета: - навчальна: розповісти дітям про відомого поета українського поета і байкаря Л. Глібова, ознайомити учнів із його віршованими загадками; учити виразно і вдумливо читати загадки, пояснювати способи їх відгадування; формувати вміння коментувати особливості поетики загадок Л.Глібова, роль у них казкових елементів, пестливих слів. - розвивальна: розвивати кмітливість, розумові здібності, творчу уяву, зв’язне мовлення, цікавість до літератури; - виховна: виховувати доброзичливість, позитивний настрій, оптимістичне ставлення до життя, почуття гумору.
Тип уроку: засвоєння нових знань і розвитку на їх основі умінь і навичок.
Методи і прийоми: розповідь, бесіда, читання, робота з підручником, демонстрування.
Обладнання: портрет Л.Глібова, ілюстрації до творів.
Ланцюжок навчальних ситуацій
1. Вступне слово вчителя. 2. Повідомлення теми, мети, завдань уроку. 3. Бесіда про жанр загадки. 4. Самостійне читання учнями загадки «Химерний, маленький…». 5. Бесіда з учнями за прочитаним (визначити особливості загадок Глібова). 6. Виразне читання учнями загадки «Що за птиця». 7. Ознайомлення дітей з поняттям акровірш. 8. Виразне читання учнями загадок «Хто розмовляє?», «Хто сестра і брат?». 9. Бесіда про гумор, пестливі слова у загадках, про їх зв’язок із фольклором. 10. Підсумкова бесіда. 11. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання.
Хід уроку
1. Вступне слово вчителя. Близько ста років тому у єдиному на той час в Україні дитячому журналі «Дзвінок» почали друкувати «Загадки і жарти дідуся Кенира». Дотепний автор сипав веселими віршами, байками, загадками, казками та жартами. За підписом «дідусь Кенир» стояв талановитий ніжний поет-лірик, блискучий байкар, творець дитячих загадок, зокрема таких оригінальних за формою, як акростих, улюбленець української дітвори Л. Глібов.
Чому він назвав себе дідусь Кенир? Кажуть, що його батько купив колись собі такого співучого Кенира, щоб послухати його спів, сходились сусіди. На запитання «Куди йдете?», вони казали: «До Івана Кенира». Так і прозвали батька – Кенир.
2. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
На цьому уроці ми ознайомимось лише з однією з граней творчої особистості Л.Глібова – з його загадками, що пов’язані з фольклором. Вивчення його творів неодмінно розвиває уяву, кмітливість, винахідливість.
3. Бесіда про жанр загадки. - А зараз давайте пригадаємо, що ми вже знаємо про загадку як про вид усної народної творчості. 1. Що таке загадка? 2. А які ви знаєте види загадок?
3. Який художній засіб використовується в загадках найчастіше? Прогнозована відповідь: «Найчастіше у загадках використовується метафора - перенесення рис живої істоти на предмет чи явище». - Ми пригадали ознаки народної загадки. Сьогодні ж ми ознайомимось із загадками літературними – загадками Леоніда Глібова.
4. Самостійне читання учнями загадки «Химерний, маленький…».
5. Бесіда з учнями за прочитаним. У ході бесіди з’ясовуються особливості загадки: більша за обсягом, написана у формі діалогу (дідусь Кенир звертається до дітей), подається поетична відповідь на поставлене запитання, використання конкретних деталей, характеристик предмета, жартівливі вставки, динамічність.
6.Виразне читання учнями загадки «Що за птиця».
7. Ознайомлення дітей з поняттям «акровірш». - Яку особливість ви помітили у цій загадці? (З’ясовуємо поняття акровірша - оригінальні віршовані загадки, в яких початкові букви рядків, прочитані згори вниз, містять у собі відгадку. Визначаємо відмінність від загадок – лаконічність, конкретність, конденсованість думки, влучні зіставлення).
8.Виразне читання учнями загадок «Хто розмовляє?», «Хто сестра і брат?».
9. Бесіда про гумор, пестливі слова у загадках, про їх зв’язок із фольклором. 1. Чи помітили ви пестливі слова у загадках? Наведіть приклади (вітрик, сонечко, листячко, ратичок, маленький, товстенький). 2. Пригадайте народні загадки, де вживаються пестливі слова. Маленьке, кругленьке, а з підлоги за хвіст не піднімеш. (Клубок) Лежить свинка, в неї поколена спинка. (Наперсток) 3. Знайдіть елементи гумору в загадках. Чи притаманні вони народним загадкам? (діти наводять приклади, доводять, що вони властиві і народним загадкам, ілюструючи прикладами, або ж приклади наводить вчитель).
10. Підсумкова бесіда ( у ході бесіди повернутися до особливостей віршованих загадок Глібова, вказавши на фольклорну основу: алегоризм, використання фольклорних сюжетів, художніх засобів, характерних для усної народної творчості). Поставити запитання: «Яке враження справили на вас загадки Глібова?» (за умови успішного проведення уроку діти мають відчути радісний, піднесений настрій, викликаний дотепними жартами щирістю і доброзичливістю віршованих загадок). Слово вчителя: «Л. Глібов збагатив українську дитячу літературу. Його вірші, засновані на фольклорних джерелах, відзначаються художньою майстерністю, проникливим ліризмом, яскравими поетичними барвами, виразною, жвавою народною мовою, вони збагачують нашу уяву, розвивають розумові здібності, почуття гумору, несуть позитивний настрій».
11. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання. Спробуйте скласти кілька загадок про предмети, які вас оточують, рослини, тварини, природні явища. Намагайтеся дотримуватися основних ознак згадки. Наступного разу ми їх зачитаємо і визначимо, хто з вас найкмітливіший.
Надіслано Гмирянською А.В., викладачем української літератури.
Предмети > Українська література > Українська література 5 клас > Леонід Глібов - відомий український поет і байкар. Віршовані загадки Л. Глібова > Леонід Глібов - відомий український поет і байкар. Віршовані загадки Л. Глібова. Конспект уроку і опорний каркас
|