Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: Частини мови основні способи їх розпізнавання. Повні уроки Тема: Частини мови. Основні способи їх розпізнавання. Мета: пояснити поняття частини мови, способи розпізнавання, їх значення, правопис та використання; вдосконалювати вміння застосовувати частин мови, розрізняти самостійні та службові; розвивати увагу, логічне мислення та пам’ять учнів. Частини мови! Назви наче й звичні, Ми любим їх — красиві, поетичні! Вони велику силу мають, Частини мови всім допомагають. І нам вони потрібні знову, Щоб прикрашати рідну мову. Хто ж так назвав оці частини мови? Назвали вчені. Й підхопив народ! Тип уроку: повторення набутих знань.
Хід уроку.
1. На сьогоднішній день налічують 10 частин мови. Вони в свою чергу поділяються на самостійні ( або повнозначні) та службові ( або не повнозначні), окремою частиною виділяють вигук. Самостійних частин мови шість: іменник, прикметник, числівник, займенник, дієслово та прислівник. Кожна з них мають і граматичне і лексичне значення. Службові частини мови, відповідно, не мають лексичного значення, а служать для придання словам і реченням нових відтінків, форм тощо, або просто для зв’язку в реченнях. До службових частин мови відносяться прийменник, сполучник та частка. Серед цих частин мови є змінювані (іменник, прикметник, числівник, займенник і дієслово) та незмінювані. Давайте розглянемо таблички, які дадуть повну характеристику частин мови. Таблиця 1.
2. А щоб легше і веселіше було запам’ятовувати всі правила мі запишемо з вами в зошити віршики про частини мови. Ми іменника позвали І спитали: Що ти? Хто? Відповів він: ліс з лугами І сідельце, і пальто, Хлопчик, дівчинка і мама, Пес і пташка, сонце, кіт, Щастя, радощі і слава, Та Івасик, твій сусід! Дієслово щось все робить, Що ти робиш? Що зробив? Йду, стрибаю, маю, хочу, Впав, заплакав та розбив. Прикметник, ти який і чий? Я – рідний, синій та малий, Я- голубий, веселий, шумний, Важкий, дотепний та розумний, Катрусин, батьків, Танін, кішкин Брудний, охайний та розкішний. Сполучник сполучає все: а, та, і, й, бо, щоб, але, чи і або – синонім, звісно, запам’ятай їх всіх навмисно! Прийменник – це обманщик рідкий, До слова липне, як до тітки, Але стоїть завжди поперед: У, до, від, над, за, із-за, перед, Про, понад, через, по, посеред!
3. Всі запам’ятали? А тепер подивимося мультфільм і кожен випише в зошит по п’ять частин мови.
4. Отже ми з вами вже знаємо, що всі слова розділяються на частини мови за певними ознаками, а саме: - що означає слово (дія або предмет); - питання, на яке відповідає слово ( де? ); - існуючи граматичні ознаки (число, рід); - яким членом речення виступає. Подивіться і послухайте відеоматеріал. Використовуючи побачене та почуте запишіть в зошит по три самостійних і по дві службових частин мови. Скажіть, як ви розрізняєте прикметник і прислівник. 5. Складіть речення про школу, використовуючи прикметники улюблена, рідна, наша, особлива, весела, розумна, велика, охайна. Наша школа особлива. За роки навчання вона стала нам всім рідна. Я впевнена, що тут я навчуся бути веселою, охайною і буду дуже розумною. 6. Подумайте і складіть невеличку розповідь, використовуючи малюнок. 7. А зараз давайте запишемо віршик і розберемо речення за частинами мови.
- Ой ти кицю неслухняна, ти куди біжиш так рано? - Побіжу я аж до річки, щоб напитись там водички. - В полі мишку я ловила - Ой не правду ти сказала, ти сметанку тут злизала. - Я не відаю, не знаю, я сметанки не вживаю. (Катерина Перелісна)
8. Підведемо підсумки уроку. Я задам декілька питань, а кожен з вас скаже по одному слову у відповідь. - Дайте характеристику сьогоднішньому уроку, використовуючи іменник (знання, гра, правила) - Використовуючи прикметник (цікавий, новий, пізнавальний) - А дієслово (дізнався, зрозумів, слухав)
9. Домашнє завдання. Скласти невеличку розповідь про свою сім’ю, використовуючи всі частини мови і над кожним словом написати якою частиною мови воно є.
Список використаної літератури. 1. Конспект уроку з української мови на тему: Частини мови (самостійні, службові, вигук), їх значення, граматичні ознаки, правопис і використання у мовленні. Вчитель української мови та літератури Денисенко Світлана Іванівна, Оріхівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 5 2. Усі уроки рідної мови в 5 класі. С.А. Омельчук, А.І. Ляшкевич, М.В. Кравець, Харків. Видавнича група «Основа»., 2005 рік. 3. Рідна мова. Підручник для 5 класу. С.Я. Єрмоленко, В.Т. Сичова, Київ, Грамота, 2005 рік. Відредаговано та надіслано Власюк О.О.
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: