KNOWLEDGE HYPERMARKET


Клімат Північної Америки

План-конспект уроку з  курсу “Географія 7 клас” з теми  "Клімат Північної Америки".

Мета уроку:
Освітня: виявити особливості клімату Північної Америки в залежності від кліматотвірних чинників у порівнянні з Південною Америкою. Виявити закономірності зміни кліматичних поясів у Північній Америці. Вивчити характерні типи клімату різних кліматичних областей в межах тропічного, субтропічного та помірного поясів. Дати уявлення про несприятливі погодні явища на материку: торнадо та гіпотези про їх утворення. Закріпити вміння учнів визначати типи клімату за кліматичними діаграмами.
Виховна: сприяти формуванню світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів природи. Навчати учнів логічно мислити, обґрунтовувати свої погляди, робити висновки та порівняння.
Розвиваюча: розвивати у школярів вміння застосовувати знання про загальні географічні закономірності природи Землі для характеристики особливостей їх регіонального прояву.

Тип уроку: комбінований
Обладнання:
•    фізична та кліматична карти Північної Америки;
•    карта кліматичних поясів світу;
•    атласи школярів;
•    авторська презентація уроку ppt «Клімат Північної Америки»;
•    листи опорно-інформаційних схем школярів.
 
Хід уроку

Зміст матеріалу уроку
І. Організація класу
ІІ. Перевірка засвоєння попереднього матеріалу:


Питання для усного обговорення: (Фронтальне опитування)
1.    Які риси географічного положення Північної Америки впливають на формування її природи?
2.    Назвіть та покажіть на карті основні тектонічні структури Північної Америки.
3.    Чому відрізняється рельєф західної, центральної та східної частин Північної Америки?
4.    Який вплив мало давнє зледеніння на рельєф материка?
5.    Поясність закономірності розміщення родовищ корисних копалин у Північній Америці у зв’язку з будовою земної кори.
6.    Назвіть та покажіть на карті об’єкти берегової лінії, найбільші рівнини, гори, вулкани материка.   

Б. Перевірка знання географічної номенклатури (Фронтальний письмовий програмований контроль)

Програмований контроль “Берегова лінія та рельєф Північної Америки”


Учні позначають цифрами-кодами форми рельєфу, що показує вчитель.

І варіант ІІ варіант
0 Центральні 11
1 Лаврентійьска 10
2 Великі 9
3 Мексиканське 8
4 Аппалачі
7
5 Скелясті гори
6
6 Великі Антильські 5
7 Алеутські    4
8 Ньюфаундленд    3
9 Лабрадор    2
10 Флорида    1
11 Карибське    0


Порядок демонстрації вчителем об'єктів на фізичній карті:
1.    Великі рівнині.
2.    Гори Аппалачі.
3.    Півострів Лабрадор.
4.    Алеутські острови.
5.    Карибське море.
6.    Великі Антильські острови.

7.    Центральні рівнини.
8.    Півострів Флорида.
9.    Мексиканське нагір’я.
10.    Лаврентійська височина.
11.    Скелясті гори.
12.    Острів Ньюфаундленд.   

ІІІ. Вивчення нового матеріалу
П л а н:
1.    Формування клімату материка.
2.    Кліматичні пояси та області.
3.    Визначення типів клімату Північної Америки за кліматичними діаграмами       

1.    Формування клімату материка.
(Евристична бесіда, робота з презентацією ppt «Клімат Північної Америки», кліматичною картою Північної Америки)

•    Які особливості фізико-географічного положення Південної Америки найбільш впливають на формування її клімату? Порівняйте з Африкою.
•    Як розподіляються сонячна радіація та температури повітря на материку з просуванням з півночі на південь. Порівняйте з Африкою.


     Оскільки Північна Америка дуже витягнута з півночі на південь, спостерігається велика різниця в температурних показниках її північної і південної частин. Це пов’язане із збільшенням кута падіння променів сонця на земну поверхню. Кількість сонячної радіації зменшується з півночі на південь зі 180 ккал/см2 на рік до 50 ккал/см2. Томк на півночі навіть у липні середні температури на материку не перевищують 0 ... +8 °С, а на півдні середньорічні температури вищі +20 °С.

•    За кліматичною картою Північної Америки поясніть формування постійних вітрів над територією материка.
•    Поясніть, як впливають постійні вітри на клімат материка.


      На більшій частині материка панує західне перенесення – постійні вітри помірних широт. Воно несе насичене вологою повітря з Тихого океану.
      Південна частина материка зазнає впливу північно-східного пасату з Атлантичного океану. З півночі протягом року проникають північно-східні вітри, які приносять холодне й сухе повітря з Арктики.
      На сході материка на межі суходолу й океану формуються малопотужні сезонні вітри – мусони.

•    Пригадайте причини формування мусонів та поясніть їх вплив на клімат східного узбережжя Північної Америки.

     Влітку мусони дмуть з Атлантичного океану й приносять прохолодну й вологу погоду, зимою – з середині материка, викликаючи погоду холодну й суху. 

      Суттєво впливає на клімат материка підстилаючи поверхня. Рівнинна поверхня центральної частини Північної Америки сприяє вільному переміщенню над територією різних за властивостями повітряних мас. Взимку далеко на південь легко проникає холодне арктичне повітря, а тропічне спекотне повітря – на північ. Влітку суходіл прогрівається і дія холодного повітря послаблюється. Велика різниця в температурі і тиску між холодними і теплими повітряними масами сприяє утворенню сильних вітрів — ураганів. В Америці їх називають торнадо (з іспанської – крутити). Вони пересуваються звичайним для себе маршрутами між Кордильєрами та Аппалачами. Цю територію називають «алеєю торнадо». Вітри у торнадо досягають швидкості 800 км/год. Вони ревуть, як сотні реактивних літаків. Торнадо легко пробиває бетонні стіни будинків, вириває з корінням дерева, переставляє з рейок залізничні вагони. У середині вихра тиск дуже низький, тому будинки, що потрапляють йому на шляху, вибухають від нормального тиску з середини.
      Гори виступають бар’єрами на шляху переміщення повітряних мас. Стіна Кордильєр затримує значну частину вологих повітряних мас, що надходять з Тихого океану. Переваливши через гори, повітряні маси мають менший вміст вологи. Тому, в той час, як на західних схилах Кордильєр випадає понад 3000 мм опадів, на рівнинному сході —лише до 500 мм. На сході Аппалачі затримують просування вглиб материка мусонів.
 
•    Які теплі та холодні течії біля узбережжях Північної Америки впливають на клімат узбереж? Прослідкуйте їх вплив за кліматичною картою.

     Значно впливають на клімат узбережжя морські течії. Так, холодна Каліфорнійська течія викликає на південно-західному узбережжі материка посушливу й спекотну погоду. Навпаки, теплі Аляскинська течія на північному заході і Гольфстрім на сході сприяють надходженню на материк вологих повітряних мас.

•    Поміркуйте, клімат Північної чи Південної Америки є більш різноманітним. Поясніть чому.   
   
2.    Кліматичні пояси та області.
(Евристична бесіда, робота з презентацією ppt «Клімат Північної Америки», картою кліматичних поясів світу)

     У зв’язку із значною протяжністю з півночі та південь Північна Америка розміщена у всіх кліматичних поясах північної півкулі, окрім екваторіального.  

•    За картою «Кліматичні пояси та області Північної Америки» визначте, в яких кліматичних поясах лежить Північна Америка. Які пояси займають найбільші території?
•    Які з кліматичних поясів є основними, які перехідними.
•    Які типи повітряних мас панують в межах різних кліматичних поясів Північної Америки?


     В арктичному кліматичному поясі протягом року панує холоне й сухе арктичне повітря. Тут суворі зими (-32ОС) і холодне літо (трохи вище 0ОС). Взимку кілька місяців панує полярна ніч. Річна кількість опадів не перевищує 100 мм.
     У субарктичному поясі зима під впливом арктичного повітря довга, холодна й малосніжна. Літо прохолодне й дощове, що пов’язано з приходом помірних повітряних мас. Середня температура повітря становить +8 ... +12 °С.
     У межах помірного кліматичного поясу розрізняють три кліматичні області. На тихоокеанському узбережжі, що протягом року зазнає впливу західних вітрів з океану сформувався морський клімат. Тут випадає опадів понад 2000 мм на рік. Середня температура січня 0 °С, липня +10 ... +12 °С. За горами, в центрі материка формується континентальна кліматична область. Тут випадає від 200 мм до 400 мм опадів на рік. Літо більш тепле - +18 °С, зима – холодна -16 °С, тому сніг лежить увесь холодний сезон. На сході під впливом сезонних вітрів виникла мусонна кліматична область з вологим й прохолодним літом (+16°С) та сухою й холодною зимою (-12 °С). Через холодну Лабрадорську течію тут часто трапляються густі тумани.
    
•    Користуючись кліматичною картою Північної Америки поясніть причини формування різних типів клімату в межах помірного кліматичного поясу. 

     Субтропічний кліматичний пояс також має три області. В західній частині поясу сформувалася середземноморська область з вологою й теплою (+8°С) зимою та сухим й спекотним (+24°С) літом. На сході – мусонна область, побідна до аналогічної області помірного поясу, лише із вищими температурами повітря. В центрі материка – континентальна область. Опадів протягом року випадає мало (300-500 мм), річні амплітуди температур великі.

•    Порівняйте мусонні та континентальні області помірного та субтропічного кліматичних поясів. 

     У тропічному поясі виділяють дві області. На сході під впливом волого північно-східного пасату виникла морська область з рівномірно великим зволоженням протягом року. Температура повітря тут рідко опускається нижче +20°С. Річна кількість опадів перевищує 1500 мм. На півострові Каліфорнія під впливом холодної течії сформувалася континентальна кліматична область. Опадів тут буває мало. Річні та добові перепади температур значні.

•    Поясніть, чому у помірному поясі морська область формується на заході материка, а у тропічному – на сході. 

     Невелика площа на крайньому півдні материка заходить в субекваторіальний пояс.
     Кліматичні умови на більшій частині Північної Америки сприятливі для вирощування різноманітних сільськогосподарських культур: в помірному поясі — пшениці, кукурудзи; у субтропічному — рису, бавовнику, цитрусових; у тропічному — кави, цукрової тростини, бананів. У тропічному поясі збирають по два, а іноді й по три врожаї на рік.   
   
3. Визначення типів клімату Північної Америки за кліматичними діаграмами (Пояснення вчителя. Самостійна робота учнів з кліматичними діаграмами, кліматичною картою Північної Америки та картою кліматичних поясів світу)

    Мета: пригадати порядок аналізу кліматичних діаграм; за даними кліматичних діаграм встановлювати типи клімату Північної Америки.
    Використання карт: кліматична карта Північної Америки; кліматичні пояси та області світу.
    Завдання: проаналізувавши кліматичні діаграми, заповніть таблицю і визначте типи клімату (зразок таблиці та кліматичних діаграм див. практикум).   

ІV. Підведення підсумків уроку.

     Висновки (Підбиття підсумків уроку вчителем)
1.    Рівнинність території сприяє проникненню вглиб материка різних за властивостями повітряних мас.
2.    Кордильєри є перепоною для проникнення на рівнинну територію материка вологих повітряних мас з Тихого океану, Аппалачі – мусонних вітрів з Атлантичного океану.
3.    Північна Америка витягнута з півночі на південь на багато тисяч кілометрів, тому лежить в усіх кліматичних поясах північної півкулі, крім екваторіального.
4.    Під впливом близькості морів та океанів, а також особливостей розміщення різних форм рельєфу, в межах одного кліматичного поясу формуються неоднаковий температурний режим, різна кількість опадів та сезонність їх розподілу. Тому в помірному, субтропічному та тропічному кліматичних  поясах  виділяють  кліматичні  області.   
   
Запитання та завдання для усного контролю знань:
(Усне опитування)
1.    Поясніть, які основні кліматотвірні чинники впливають на формування клімату Північної Америки.
2.    Як впливають особливості рельєфу материка на кліматичні умови різних його частин? Наведіть конкретні приклади.
3.    В яких кліматичних поясах знаходиться територія Північної Америки? Які з них займають найбільші площі?
4.    Чим пояснити той факт, що в межах помірного, субтропічного та тропічного кліматичних поясів виділяється кілька кліматичних областей?
5.    * Поміркуйте, які кліматичні пояси  та області у Північній Америці найбільш комфортні для життя та господарської діяльності людини, а які є найбільш екстремальними.
6.    * Порівняйте клімат Північної та Південної Америки. В чому полягають причини відмінностей? Які території й чому мають подібний клімат?   
   
V.  Домашнє завдання.
Повторити матеріал з використанням графічного конспекту (шпаргалки).       

Надіслано учителем-методистом Міжнародного Ліцею «Гранд» Коваленко Р.Р. 


Географії за 7 клас безкоштовно скачати, плани конспектів уроків, готуємось до школи онлайн

Предмети > Географія > Географія 7 клас > Чинники формування клімату Північної Америки. Кліматичні пояси і області > Чинники формування клімату Північної Америки. Кліматичні пояси і області. Конспект уроку і опорний каркас