KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект до уроку на тему «Інфляція, як макроекономічне явище.»

Конспект до уроку економіки 11 класу

Тема: Інфляція, як макроекономічне явище.

Мета:
1    закріпити знання по темі «Інфляція: аналіз та розв’язування задач»
2    повторити поняття: інфляція, витрати, інфляція попиту та витрат;
3    розвивати пізнавальні інтереси в учнів, критичний спосіб мислення,продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки;
4    виховувати творчу  активність,вміння працювати в команді, самостійність у формуванні нових знань,сприяти професійній орієнтації учнів;

Обладнання: комп’ютер, підручники, слайди.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку.

I   Привітання (настрій на позитив-2 хв.)
Я сподіваюсь, що ви  отримаєте задоволення від праці і відкриєте для себе багато нового й цікавого.

II   Огляд теми (теорія та розв’язування задач) (35 хв.)
Рівень інфляції вимірюють за допомогою індексів цін (найчастіше споживчих та виробників, тощо).
Показники інфляції необхідні для надання кількісної оцінки інфляційним процесам.


Згідно монетаристської концепції інфляція має вимірюватись надлишком грошей в обороті. На практиці такі обчислення складні, тому вимірювання інфляції зводиться до теорії зростання цін, тобто, визначенню основних видів індексів цін.
Індекс цін (I) — це відношення ціни періоду t (Pt) до ціни базисного періоду (Pb), тобто:
 Ekon11-56.jpg


Розрізняють наступні основні види індекса цін:
1    індекс споживчих цін,
2    індекс гуртових цін,
3    індекс цін — неявний дефлятор ВНП,
4    індекс імпортних та експортних цін.


При обчисленні індекса споживчих цін беруть до уваги не всі товари, а лише обрані до «споживчого кошику».
Темп інфляції визначається як відношення різниці індекса цін поточного періоду та індекса цін попереднього поріоду до інедкса цін попереднього періода:
 Ekon11-57.jpg


Формула Фішера на основі темпу інфляції дає можливість обчислити відношення між реальною та номінальною процентними ставками:
i = r + n, де:
n — темп інфляції,
r — реальна процентна ставка,
i — номінальна процентна ставка.


Далі проаналізуємо показники індексу інфляції України по роках.
Рік     Індекс інфляції, %
1992    210
1993    10206
1994    500
1995    280
1996    40
1997    20
1998    10
1999    19,2
2000    25,8
2001    6,1
2002    −0,6
2003    8,2
2004    12,3
2005    10,3
2006    11,6
2007    16,6
2008    22,3
2009    прогноз 14-17

Задача №1

Ціна на хліб в поточному періоді складає 2,2 грн. У базовому періоді ціна була 2 грн. Розрахуйте на прикладі даного продукту індекс цін.

Задача № 2

Ціна на виноград у поточному періоді зросла на 20 %. У базовому періоді ціна була 20 грн. Розрахуйте прикладі даного продукту індекс цін, темп інфляції.
Задача № 3
Розрахуйте реальні доходи пересічного українця, якщо:
Дохід за 1 рік склав 15 000 грн.
Темп інфляції склав 25 %.

Задача № 4

Розрахуйте номінальну процентну ставку за формулою Фішера, якщо:
Ціни в базовому періоді були на 20 % менші, ніж у поточному.
Реальна процентна ставка складає 0,5 темпу інфляції у поточному періоді.

ІІІ   Релаксація (3 хв.) – (наприклад: після серйозного веселе)

Чи знаєте ви що...
Між 1993 і 1995 роками Україна пройшла крізь період гіперінфляції . У 1992 році вищим номіналом була купюра 100 купонів (карбованців). До 1995 року став мільйон купонів.


У 1992 році новий український карбованець обмінювався на колишній Радянський рубль за ставкою один до одного. У 1996 році, в період переходу від купона до гривні, обмінний курс складав 100000 купонів за одну гривню. Знецінення купонів за період їх обігу складав приблизно 140 % в місяць.

Література:
•    Підручник «Загальна економіка» за ред. І.Ф.Родіонової, с.31-43.
•    Підручник «Економіка», В.Г.Мельничук, Г.О.Ковальчук, В.О.Огнев`юк, с.31-38.
•    Практикум з економіки для 10-11 класів.
•    Додаткова література


Надіслано вчителем Міжнародного ліцею "Гранд" Биковим Д.Я.

Предмети > Економіка > Економіка 11 клас > Інфляція, як макроекономічне явище. > Інфляція, як макроекономічне явище. Конспект уроку і опорний каркас