KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку: «Крихітка Цахес на прізвисько Ціннобер» - шедевр романтичної казки-новели.

 Конспект уроку до предмету Зарубіжна література, 9 клас 


Мета: поглибити знання учнів з теорії літератури; ознайомити з фактами про життєвий та творчий шлях німецького письменника Е.Т.А. Гофмана; розвивати навички самостійної роботи з текстом; накопичення матеріалу для аналізу художнього твору; формувати життєві компетентності учнів на основі розвитку діалогічного мовлення.
Обладнання: портрет письменника, текст філософської казки „Крихітка Цахес на прізвисько Ціннобер” у перекладі С. Саки дона, аудіозапис ”Угорських рапсодій” Ф. Листа, паперові квіти на партах.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Caxesss zarlit9.jpg
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності
Слово учителя. Добрий день, діти! Я впевнена, що у дитинстві ви любили читати або слухати казки. У школі ви їх також вивчали і добре знаєте, що казка – це розповідь про вигадані події. Сьогодні на уроці ми з вами теж познайомимось із казкою, але це буде філософська казка для дорослих. Та і ви вже не маленькі
II. Презентація теми, мети уроку
Робота над темою уроку
1. Повідомлення вчителя „ Загальні відомості про добу романтизму”.
Романтизм – це творчий напрямок, у творах якого домінує мотив розладу з навколишнім середовищем.
Термін „романтизм” походить від слова „роман”; тут мається на увазі особливе значення художнього вимислу: „ як у книзі, а не як у житті”.
Романтики звертаються до минулого, до народних витоків культури, до переказів і легенд, які несуть у собі невмирущі духовні цінності.
Романтики не сприймають нове буржуазне суспільство як ідеальне і викривають його внутрішні протиріччя.
У літературі відбувається пошук краси, але не холодної, недосяжно-далекої, а такої, що криється в простому, звичному, буденному.
Піднесеність поетичної мови, оспівування ідеалу, опора на народне мистецтво, широке використання символів і метафор – такі характерні риси романтизму.
2. Колективне складання узагальнюючої схеми.
Основні риси романтизму
Учитель. На ваших партах – паперові   квіти. Прикладіть їх до аркуша у зошиті, обведіть олівцем. У середині квітки напишіть „романтизм”, а на пелюстках – основні риси романтизму, які ми визначили разом. Потім відкладіть квіти, наприкінці уроку  вони ще знадобляться.
1. Життєвий та творчий шлях Е.Т.А. Гофмана:
а) самостійна робота учнів з текстом біографії письменника у підручнику;
б) розподіл учнів на групи, призначення керівників, робота над запитаннями у картках.
Картка 1
Які події особистого плану визначили долю Гофмана-митця?
Картка 2
Як політична й економічна ситуація в країні вплинули на творчу біографію письменника?
Картка 3
Наскільки пов’язані з дійсністю художні твори Гофмана?
Картка 4
Стисло охарактеризуйте творчу манеру письменника.
4. Рольова гра-діалог „Зустріч з Гофманом” 
5. Робота з казкою „ Малюк Цахес”.
Словникова робота
Філософська казка – літературний твір, що містить морально-філософські роздуми над подіями суспільного життя, їх позитивну чи негативну оцінку.
Іронія – глузливо-критичне ставлення митця до предмета зображення.
Філістер – самовдоволена і обмежена людина з вузьким, обивательським світоглядом.
Ентузіасти – люди творчих професій, здатні відчувати недосконалість звичайного світу.
6. Бесіда про первинне сприйняття твору.
- Сам автор за жанром схарактеризував свій твір як казку.  Які ознаки казки ви помітили у творі?( Дія відбувається у казковій країні, тут є маги, феї, чарівні речі, можливі чарівні перетворення).
- Чи показана у творі реальність?  (Так, але вона тісно переплітається з вигадкою).
- Назвіть реальних і фантастичних персонажів. (Реальні – Балтазар, Фабіан, Мош Терпін, Кандида, жителі князівства. Фантастичні – фея Рожабельверде, маг Проспер Альпанус).
– Як ви гадаєте „ Крихітка Цахес” – твір серйозний чи ні?   ( Серйозний, бо у ньому порушено важливі проблеми).
- З якою метою автор використовує прийом двоплановості  дії?(Цей прийом дає можливість висвітлити проблеми життя, що хвилювали автора).
Фізкультхвилинка.
IV.Застосування знань, умінь і навичок
Робота над комунікативно-ситуативними вправами.
Вправа 1
У філософській казці Е.Т.А. Гофмана „ Крихітка Цахес” фея Рожа Бельверде подарувала на весіллі нареченій Кандиді магічне намисто, і відколи вона почала його носити, то вже не дратувалася через дрібниці. А що на місці феї подарували б дівчині ви і чому?
Вправа 2
Уявіть собі, що чарівна фея Рожабельверде пообіцяла виконати одне ваше бажання. Яким би воно було?
Вправа 3
Уявіть, що вам доручили написати передмову до нового видання казки Е.Т.А. Гофмана „ Крихітка Цахес”. Що б ви написали?
V. Закріплення нових знань
Літературний диктант. (Учні записують тільки відповіді – „так” чи „ні”).
1. Центром уваги романтиків стають почуття та внутрішній світ людини. (Так).
2. Романтизм як літературний напрям виник на межі XVI-XVII століть.(Так).
3. Е.Т.А. Гофман – автор відомого твору „Крихітка Цахес” (Так).
4. Гофман змінив одне зі своїх імен на Амадей на знак захоплення творчістю Чайковського. (Ні).
5. „Крихітка Цахес” – це філософська казка. (Так).
6. У творі „Крихітка Цахес” дія розгортається у двох планах – реальному та фантастичному. (Так).
7. Герої Гофмана поділяються на філістерів та ентузіастів. (Так).
8. Матір Цахеса звали пані Ганна. ( Ні).
9. Мати Цахеса продавала картоплю князеві Барсануфу. (Ні).
10. Останньою  кар’єрною сходинкою Цахеса була посада міністра.(Так)
11. Крім літератури Гофман був відданий ще одному видові мистецтва – музиці.(Так).
Взаємоперевірка.
Прослуховування уривку з балету П.І. Чайковського „Лускунчик”.
VI. Підсумки уроку
Створення ”квіткової галявини”. Учні піднімають квіти вгору – на уроці було цікаво, почували себе комфортно. Не піднімають квіти – почувались ніяково, невпевнено.
VII.Домашнє завдання
Скласти план кар’єрного злету Цахеса

Надіслано вчителем міжнародного ліцею „Гранд” Машовець М.П.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 9 клас > «Крихітка Цахес на прізвисько Ціннобер» - шедевр романтичної казки-новели. > «Крихітка Цахес на прізвисько Ціннобер» - шедевр романтичної казки-новели. Конспект уроку і опорний каркас