KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку на тему "Найдавніші пам’ятки словесного мистецтва. Веди – священна книга індійського народу."

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 8 клас>> Зарубіжна література: Веди (від 2 тис. до н. е.), Біблія (від 12 ст. до н. е.), Коран (від 610—632 рр.) як пам’ятки світової літератури


План-конспект уроку з курсу «Зарубіжна література 8 клас» з теми «Найдавніші пам’ятки словесного мистецтва. Веди – священна книга індійського народу.».



Тема:“Спочатку було слово…”
Найдавніші пам’ятки словесного мистецтва. Веди – священна книга індійського народу.


Мета: познайомити учнів з священними книгами народів світу з точки зору їх загальнокультурного значення та невичерпного джерела образів, мотивів та сюжетів для світового мистецтва; формувати вміння аргументувати свою думку;
 виховувати повагу до культури та релігійних поглядів різних народів світу.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: ілюстрації Г.Доре, тексти гімнів “Рігведи”.
                              
                                Це перша з книг; таке враження, що ціла 
                                імперія говорить з нами, в ній немає нічого
                                дрібного, незначного – все величне, послідовне,
                               спокійне ; це голос древнього розуму, що         
                               міркував  над тими ж питаннями, які    
                               хвилюють і нас.
                                                                                Р.У. Емерсон


                                      Хід уроку


І. Актуалізація знань.

1.    Бесіда.
-    Коли виникла література?
-    Як називалися найдавніші літературні твори, в яких людина намагалася пояснити світ навколо себе?
-    В якій формі існували міфи?
-    Визначте їх характерні особливості.
Саме міфи, в які люди вірили, стали основою і релігій, і фольклорних творів, і літератури. У багатьох релігіях світу є книги, які шануються людьми, як священні: в індусів- це Веди, у зоротоастрійців – Авеста, в іудеїв – Біблія (Старий Завіт), у християн Біблія (Старий та Новий Завіт), у мусульман – Коран.

2. Створення асоціативного куща: Які слова асоціюються у вас зі словами “священні книги”?

Наприклад:


06-07-8.jpg
                        
Священні книги – це не тільки книги, які використовуються при богослужінні, а й невичерпне джерело сюжетів, образів, мотивів для митців усього світу.


3. Робота з ілюстраціями

Розгляньте ці ілюстрації, чи зрозумілий вам їх зміст. Звідки вам відомі сюжети цих картин.

ІІ. Мотивація учбової діяльності: оголошення теми, мети і епіграфа до уроку.

ІІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1.Підсилена лекція.

Учитель:  Мета лекції – коротке знайомство з священною книгою індійського народу. Після лекції ви маєте відповісти на запитання (запитання бажано записати на дошці):
-    Священною книгою якого народу є “Веди”?
-    Коли вони створювалися?
-    Хто їх складав?
-    Якою мовою записані тексти цієї пам’ятки?
-    Із кількох книг вона складається?
-    Що в них міститься?
-    Яка з книг є найдавнішою?
-    Що возвеличували стародавні співці в текстах 1 книги?
Веди – перші найдавніші пам’ятки індійської стародавньої літератури, створені в кінці ІІ тис.- Іпол. Ітис. до н.е. Слово “веди” в перекладі із санскриту означає “знання”, “ вінець знань”, “достовірні знання”.
Складається ця пам’ятка з 4 книг, в яких зібрані поетичні релігійні гімни, молитви, замовляння від хвороб і ворогів, магічні заклинання, звернення до богів, мудреців, небесних світил.

Створювалися книги протягом кількох віків, існували тривалий час в усній формі. Традиційно вважається, що книга є богонатхненною, вона існувала завжди. Її вірші є одкровеннями верховного бога Брахми, який передав їх мудрецям та співцям-ріші, що доповнювали, вдосконалювали гімни. Пізніше тексти були записані староіндійською літературною мовою – санскрит. Фактично, Веди – це гімни, які виконувалися жерцями, що славили богів. За індуїстською традицією Веди – це повне, цілісне знання Законів Природи про все: час і його цикли, здоров’я і довголіття, будівництво і архітектуру, будову Всесвіту тощо.
Зібрав і записав тексти ведичних книг легендарний мудрець В’яса – збирач (В’ясадева), котрий записав їх так, щоб вони були зрозумілими звичайним людям, оформив 4 основних збірки. Він же склав історичну оповідь “Махабхарату”, щоб дати людям можливість досягти вищої мети життя.

Перша книга Веди – “Ригведа” – книга гімнів (від санскр. гімн)
Друга книга “Самаведа”- книга пісень, мелодій (саман – мелодія)
Третя «Яджурведа» – книга жертвоприношень (яджус – жертва)
Четверта «Атхарваведа» – книга заклинань жерців (атхарван – заклинання)

Крім основних текстів (самхіти) є ще три додаткових збірки: Брахмани – гімни і мантри, які використовуються для проведення ритуалів, араньяки- заповіді для лісових відлюдників та упанішади – філософські тексти.

«Ригведа»  ( «Риг»-Божим вогнем, «Веда» - дає владу) - найстаріша з ведичних книг. В ній більше тисячі гімнів  (1017 або 1028), які складають десять книг (мандал) . Гімни складаються з віршів – мантр. Гімни звернені до бога вогню Агні, грому Індри, богині Зорі, Савітар та інших сил природи, одухотворених уявою древніх.  Всі мантри були відкриті  400-ам ріші, серед яких були і жінки.

Гімни звернені до певного божества, починаються із його звеличення, згадки доблесних діянь. Божество славиться як захисник від бід і небезпек, як благодійник, що дарує багатство, силу і процвітання. Боги ведійських аріїв називалися дева (небесний, мешканець світлого неба). Міфи про одвічну боротьбу девів і асурів (демонів) стали основними в ведійській релігії.

В Ригведі згадується велика кількість богів: 33, 330, 3306.

Перше місце належить «атмосферному» богу Індрі – громовержцю, богу бурі і дощу. До цього гігантського, могутнього, войовничого велетня  звернено 250 гімнів. Він може з’їсти за один раз 300биків і випити озеро соми (священного напою). Найвидатніше діяння – перемога над демоном засухи, Врітрою.

В небесній сфері мешкають прекрасні, світлі брати-близнюки Ашвіни, які їздять по небу на колісниці і рятують людей від різних небезпек. На небі є Ушас – богиня зорі, світла діва, сестра богині темної ночі Ратри. За нею завжди слідує закоханий в неї Сур’я- бог Сонця.

Серед земних богів найважливіший Агні, бог вогню, до якого звернено 200 гімнів. Він живе в кожному будинку, допомагає виганяти злих духів, благодійник людей, посередник між богами і смертними.

«Ригведа» – цінне джерело для вивчення історії Давньої Індії, звичаїв. традицій, обрядів. Вважається, що вона створювалася близько 1700 – 1100 рр. до н.е. і віками існувала в усній традиції. Це найдавніша і найцінніша з ведичних книг. За легендами вона була створена із Східних вуст Брахми.


2. Читання та аналіз тексту


                            Гімн Агні
Батько всієї родини приносить поданки.
Агні швидко біжить по всім вітті кострища.
Вже не такий він слабкий, молодесенький, як був на початку,
В час, як дві матері його на світ породили.
Хутко він займе ті гілочки, ще не доторкнуті.
Шириться, ститься, кинувсь на вітки найвищі,
Швидше, все швидше… он кинувсь на нижчиї знову.
Гляньте, як раптом Агні боговитий змінив свою постать!
Вітром розмаяний, в’ється, тріщить, гоговить і вирує,
Ділить свій пломінь, і палить, і сорні сліди полишає.
Мчить, наче повіз, червоним пломінням вже неба сягає.
 Швидко від сяйва його никне темрява, наче ті птахи,
Що поспішають сховатись від сонця упалів.
Вчуй нас, ти, боже поданків! Ти маєш прекраснеє світло,
Коней прудких, пишний повіз ти маєш!
Мудрий, щасливий ти, Агні! О, зглянься на наші благання!
О, допровадь нас скоріше до щастя й багатства!
                                                         Переклад Лесі Українки

-    Кому присвячений гімн? (Агні – бог жертовного полум’я)
-    Яким постає в поезії Агні?
-    Як називає автор божество, до якого звертається?
-    З чим порівнюється Агні?
-    Про що просить у Агні той, хто приносить жертву?

Гімн – (грецьк. похвальна пісня)- урочистий музичний вірш на слова символічно-програмного змісту


IV. Підсумок уроку.

1.  Проблемне завдання: Як ви розумієте слова

Спочатку було Слово
Й було Слово в Бога.
Й було Богом  святе Слово-
Все постало з нього.
Помагай же Слову, Боже,
Із пітьмою в герці,
Щоб жило, правдиве й гоже,
У людському серці.
           (Дмитро Білоус)

2.Творча робота: п’ятихвилинне есе на тему: Навіщо нам сьогодні знати про священні книги? Що дають ці знання сучасній людині?

V . Оцінювання та домашнє завдання
.

Прочитати в підручнику про священні книги, проаналізувати запропонований уривок з Вед.



Надіслано учителем зарубіжної літератури гімназії "Троєщина" Юсипович І.В.

Реферати, домашня робота з зарубіжної літератури скачати, підручники скачати безкоштовно, онлайн уроки, запитання та відповіді

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 8 клас > Веди (від 2 тис. до н. е.), Біблія (від 12 ст. до н. е.), Коран (від 610—632 рр.) як пам’ятки світової літератури > Веди (від 2 тис. до н. е.), Біблія (від 12 ст. до н. е.), Коран (від 610—632 рр.) як пам’ятки світової літератури. Конспект уроку і опорний каркас