Опорний каркас уроку економіки 11 класу
Тема: “Податково-бюджетна політика. Проблема дефіциту державного бюджету та державного боргу.”
Мета: 1 сформувати в учнів поняття про дефіцит державного бюджету та державний борг; 2 розвивати пізнавальні інтереси в учнів, логічне мислення, продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки; 3 виховувати творчу активність, самостійність у формуванні нових знань,сприяти професійній орієнтації учнів;
Обладнання: комп’ютер, підручники, інформація зі списком літератури та адресою сайтів, слайди. Тип уроку: комбінований
Хід уроку.
I Привітання (настрій на позитив) – 1 хв. “ Шлях до слави прокладається працею”. ( Публілій Сир). Я сподіваюсь, що ви отримаєте задоволення від праці і не витратите марно час, а відкриєте для себе багато нового й цікавого.
ІІ Релаксація (1 хв.) – після серйозного веселе Анекдоти:
Здогади економістів можуть виявитися не гіршими, ніж здогади будь-кого іншого (Уіл Роджерс).
Економічна наука надзвичайно корисна як форма зайнятості для економістів (Джон Кеннет Гелбрайт – американський економіст та дипломат).
ІІI Нова тема (25 хв.) – опорний конспект для учнів,використання демонстраційного матеріалу
Питання з повторення: 1 Що таке «податкова політика»? 2 Що таке «бюджетна політика»? 3 Які складові бюджетної системи України?
Епіграфом до нової теми уроку є вислів (на дошці)- "Менше мільйона – це гроші. Більше мільйона – це фінанси. Більше мільярда – це дефіцит. – «Уол Стріт Джорнал» Чи погоджуєтеся Ви з цим висловом?
План. 1. Державний бюджет України. Державним бюджет — кошторис щорічних доходів та витрат держави, виражений у грошовій формі. Уряд розробляє проект державного бюджету й звітує щодо його виконання. Затверджує бюджет Верховна Рада України.
Державний бюджет 1. Доходи а) Податкові • податок на прибуток; • прибутковий податок; • податок на додану вартість (ПДВ); • акцизи; • податки на землю і ресурси; • мито.
б) Неподаткові • доходи від державної власності; • доходи від приватизації; • доходи від централізованого експорту; • позики.
2. Витрати а) Поточні • сприяння розвиткові галузей господарства; • заходи щодо соціального захисту населення (зарплати, пенсії, стипендії тощо); • сплата державного боргу.
б) На розвиток • фінансування інвестиційної та інноваційної діяльності; • структурна перебудова господарства.
2. Бюджетний дефіцит держави. Бюдже́тний дефіци́т — перевищення видаткової частини державного бюджету над дохідною. Бюджетний профіцит – перевищення дохідної частини державного бюджету над видатковою.
Причини дефіциту держбюджету: - падіння доходів в умовах кризового стану економіки; - зменшення приросту національного доходу; - зменшення акцизних податків, які надходять в держбюджет; - збільшення бюджетних витрат; - непослідовна фінансово-економічна політика.
Види бюджетного дефіциту: 1. за формою прояву: - відкритий – офіційно визнаний у законі про бюджет; - прихований – офіційно не визнається;
2. за причинами виникнення: - вимушений – є наслідком низького рівня виробництва ВВП; - свідомий – визначається характером фінансової політики держави;
3. за напрямком дефіцитного фінансування: - активний – спрямування коштів на інвестиції в економіку; - пасивний – покриття поточних видатків.
Дефіцит Держбюджету України у 2008 році склав 2,6% ВВП, або 24,3 млрд грн. У 2009 році планувалося утримати дефіцит Держбюджету у межах 6% ВВП, або 55 млрд грн., проте до кінця року прогнозують його зростання до рекордних 122 млрд грн, а у 2010 році – 172 млрд грн.
Варто відзначити, що бюджетний дефіцит у розмірі 3% є прийнятним і міжнародно визнаним. В умовах кризи цей показник може зростати, проте необхідно зважати на причину дефіциту і заходи щодо його зниження.
Заходи щодо зниження бюджетного дефіциту: 1 конверсія; 2 перехід від фінансування до кредитування; 3 ліквідація дотацій збитковим підприємствам; 4 зниження витрат на управління державою та оборону; 5 зміна системи оподаткування; 6 боротьба з корупцією та незаконною приватизацією державних підприємств; 7 підвищення ролі місцевих бюджетів.
3. Проблема державного боргу. Державний борг — (борг АРК чи борг місцевого самоврядування) — загальна сума заборгованості держави (АРК чи місцевого самоврядування), яка складається з усіх випущених і непогашених боргових зобов'язань держави (АРК чи місцевого самоврядування), включаючи боргові зобов'язання держави (АРК чи місцевого самоврядування), що вступають в дію в результаті виданих гарантій за кредитами, або зобов'язань, що виникають на підставі законодавства або договору.
Класифікація державного боргу:
1. залежно від сфер розміщення: - внутрішній - заборгованість держави домогосподарствам і фірмам даної країни, які володіють цінними паперами, випущеними її урядом; - зовнішній - це заборгованість держави перед іноземними громадянами, фірмами, урядами та міжнародними фінансовими організаціями;
2. залежно від термінів боргів: - короткострокові (менше 1 року); - середньострокові (1-5 років); - довгострокові (більше 5 років);
3. залежно від позиції уряду щодо залучення кредитних ресурсів: - активний – виникає внаслідок втручання уряду у подолання кризи; - пасивний – автоматично виникає внаслідок збільшення бюджетного дефіциту.
Управління державним боргом включає стадії: 1. залучення; 2. використання; 3. погашення.
Станом на 30.09.2009 державний борг України становив 279,6 млрд грн., що у 3 рази більше, ніж у 2004 році. У 2010 році очікується, що державний борг України складе 38,6% ВВП.
ІV Вправа на фокус уваги - (несподіване запитання)
Про що кажуть рівень бюджетного дефіциту та державного боргу України?
Чи можуть бюджетний дефіцит та державний борг загрожувати незалежності країни? (політичній та економічній)
V Завдання для закріплення нової теми (10 хв.) -задіяти всіх учнів
Які складові Державного бюджету Ви знаєте?
Чи є державний борг та бюджетний дефіцит проблемою?
Чи має значення рівень розвитку країни при оцінці рівня її державного боргу та бюджетного дефіциту?
VI Додаткові завдання Цікаві факти: Внаслідок кризи очікується, що 20 із 27 країн ЄС наступного року порушать межу рівня бюджетного дефіциту у 3%. Так, за прогнозами, у 2010 р. бюджетний дефіцит Німеччини буде становити 5%, Франції – 8,2%, Іспанії – 10%.
Згідно прогнозів державний борг в країнах ЄС зросте до 84% в 2010 р., 88,2% - в 2011 р., 100% ВВП – 2014 р. У зоні особливого ризику - Греція, Ірландія, Латвія, Іспанія і Великобританія.
В теперішній час максимальний цільовий обсяг державного боргу країни - кандидата на вступ до зони євро складає 60% ВВП. Рекордне зростання державного боргу очікується в Греції. Якщо в 2008 р. держборг Греції становив 97,6% ВВП, то до 2011 р. він може дорости до 135,4% від ВВП.
VII Домашнє завдання (з урахуванням трьох рівней) Джерела: підручник
VIII Заключна частина уроку (Установчий слоган- “Як я люблю навчатися”; “Розум дає свободу”...) Підсумки. “ Хто ні про що не запитує, той нічому не навчиться”. (Томас Фуллер)
Література:
Підручник «Загальна економіка» за ред. І.Ф.Родіонової. Підручник «Економіка», В.Г.Мельничук, Г.О.Ковальчук, В.О.Огнев`юк. Практикум з економіки для 10-11 класів. Додаткова література
Надіслано вчителем Міжнародного ліцею "Гранд" Биковим Д.Я.
Предмети > Економіка > Економіка 11 клас > Податково-бюджетна політика. Проблема дефіциту державного бюджету та державного боргу. > Податково-бюджетна політика. Проблема дефіциту державного бюджету та державного боргу. Конспект уроку і опорний каркас
|