Конспект уроку до предмету Українська мова, 5 клас Тема «Омоніми» Мета: - поглибити знання про групи слів за значенням, формувати вміння визначати в реченнях і текстах синоніми й антоніми, утворювати синонімічні ряди й добирати антонімічні пари, доречно вживати їх у мовленні, дати поняття про омоніми, формувати вміння визначати омоніми в реченнях, користуватися словником; - розвивати спостережливість, пам’ять, логічне й образне мислення, культуру усного й писемного мовлення; збагачувати словниковий запас учнів Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу
Хід уроку:
1. «5 хвилин для життя» «Подорож до Великобританії» (слайд 1) Звучить музика The Beatles «Yesterday» (правопис власних назв іншомовного походження) Сьогодні ми з вами подорожуємо до Великої Британії. Познайомимося з найбільшими містами цієї країни і запам’ятаємо правопис їх назв. Пригадайте основні правила правопису власних назв іншомовного походження.
2. Узагальнення й систематизація знань (слайд 2,3) 2.1. Бесіда з класом: - Які групи слів за значенням в знаєте? - Що таке синоніми? Синонімічний ряд? - Наведіть приклад синонімічного ряду. - Які слова називаються антонімами? - Наведіть приклад.
2.2. Вибірковий диктант (слайд 4) Знайти в реченнях синоніми й антоніми. Записати 1). Здавалося все й зблизька й здаля новим і чудесним для мене. 2). У тихій радості й журбі вклонився вечір дневі. 3). Кудись поділись сум, зажура, і хочеться безмірно жить. 4). Васильками в народі називають квіти базиліка, що широко використовуються в народних обрядах. 5). День одбіліє, ніч зачорніє. 6). Печериця гонориться, наче виграла мільйон. Їй нове ім’я вже сниться, нетутешнє – Шампіньйон.
3. RELAX. «Хто швидше?» (слайд 5) Ви іноді спостерігали, що, спілкуючись іншою мовою, дуже важко інколи перейти на рідну. Тому варто пристосувати свій артикуляційний апарат. В цьому нам допоможуть скоромовки
(Прочитати скоромовку. Спочатку мовчки, потім - вголос)
Бук бундючивсь перед дубом, Тряс над дубом бурим чубом. Дуб пригнув до чуба бука – Буде букові наука.
4. Виклад нового матеріалу.
Слова, однакові за звучанням або написанням, але різні за значенням, називаються омонімами.
Наприклад: Лава – бойовий порядок Лава – вид меблів для сидіння Лава – плавлена маса, що витікає з вулкану
Омофони – слова, що однаково звучать, але мають різне значення і написання (Юпітер – головний бог у давньоримській міфології; юпітер – електричний прилад); Омографи – слова, які мають однакове написання, але мають різне значення і звучання (води – іменник, множина, Н.в.; води – іменник, однина, Р.в) Омоформи – слова, які звучать і пишуться однаково, але означають форми різних слів (віз – іменник, чол.р, однина; віз – дієслово, чол.р., мин. часу)
5. Виконання вправ на застосування й закріплення знань, формування вмінь і навичок 5.1. Робота біля дошки: Записати речення, визначити лексичне значення омонімів:
Вітром збило трепетну крону, снігом вкрило зламану віть. Черевики для ворони продаються за три крони. Земле рідна, ти подих ласки і добра. Спів кладеться на звичайні ноти. Дипломати теж складають ноти.
5.2 Робота з роздатковим матеріалом
Запишіть словосполучення з виділеними словами:
1. Мої шановні літні люди, сердечно вас вітаєм ми! З великою любов’ю вам зичимо здоров’я! (В.Дворецька). 2. Мені в літні дні сонце не гріє, а в зимові не світить. (Народна творчість). 3. Сонця теплі дотики, мов вербові котики. (А.Камінчук). 4. У зеленному садочку сидить котик в холодочку. (Народна творчість). (слайд 11,12)
5.3 Виконати вправу 391, с. 165 у підручнику
5.4 Ви гралися коли-небудь в слова? А знаєте, що і слова граються між собою? Так, так, вони перегукуються, міняються місцями і ніби хизуються: ось які ми схожі! Така гра слів називається каламбуром.
Грає слово Грає слово, виграє. Грає Гриць – м’яча він б’є Грає мама роль в кіно. Грає тато в доміно. Грає братик на гітарі. Грає з ним сестра у парі. Вдома, в класі на перервах Граю я усім ... на нервах І.Січовик
5.5 Виконайте вправу 393 (усно), 394 (письмово)
6. Підсумок уроку (бесіда з учнями). - З якою групою слів за значенням ми познайомилися? - Що називається омонімами? - Які види омонімів існують? - Чим вони відрізняються?
7. Виставлення оцінок. Мотивація їх
8. Повідомлення і пояснення домашнього завдання Параграф 49-53. Вправа 395
Використана література: - С.Я.Єрмоленко, В.Т. Сичова. Рідна мова. 5 клас. – К. - Грамота – 2005 Cкачати презентацію уроку можна клікнувши на текст Скачати презентацію і встановивши Microsoft PowerPoint
Надіслано вчителем Міжнародного ліцею «Гранд» Горецькою І.Й. Бібліотека онлайн, конспекти уроків української мови скачати безкоштовно, підручник з української мови для 5 класу, навчальні матеріали по всім предметам для учнів і вчителів
Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас > Омоніми > Омоніми. Конспект уроку і опорний каркас
|