KNOWLEDGE HYPERMARKET


Україна у 50-80 роках ХХст. Дисиденти. Наш край. Повний урок

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 5 клас. Повні уроки>> Історія України: Україна у 50-80 роках ХХст. Дисиденти. Наш край. Повний урок

Содержание

Тип уроку

Урок-конференція

Мета

Розвинути в учнів навички критичного мислення та аналізу шляхом вивчення і обговорення нового матеріалу по темі.

Завдання

  • розвиток навичок критичного та аналітичного мислення;
  • розвиток зорової пам"яті;
  • вивчення та закріплення інформації щодо політичного та економічного стану українських земель у 50-80 рр. ХХ ст.;
  • виховання поваги до героїв нашої країни;

Обладнання

Портрети українських дисидентів, вислів Івана Лисяка-Рудницького: "Поки живе людина незгідна - живе людство в цілому" на картці, карта.

Хід уроку

Початок уроку

Привітання, оголошення теми та структури уроку.
Учитель розвішує на дошці портрети дисидентів та картку з висловом.

Проведення уроку

Подивіться на обличчя цих людей - усім їм була уготована нелегка, часто трагічна доля. (Учитель звертає увагу учнів на портрети). Їхні методи опору були мирними, але домоглися чи дисиденти будь-яких результатів? Зверніть увагу на точку зору історика Івана Лисяка-Рудницького: "Поки живе людина незгідна - живе і людство в цілому". (Учитель звертає увагу учнів на плакат з висловом історика). Чи згодні ви з цим?


Тема дисиденства настільки важлива і складна з морально-етичної точки зору, що гідна обговорення на прес-конференції.


Ключове питання, на яке ми сьогодні повинні відповісти: "Дисидентський рух проти СРСР- поразка чи перемога?".
 
Прес-конференція оголошується відкритою!

Учитель розглядає інші питання уроку. Приблизний текст промови:


Економіка України після ДСВ

У період Другої Світової війни (1939 - 1945 рр..) Україна зазнала найбільші втрати - близько 4, 5 млн. загиблих і 2 мільйонів вивезених на примусові роботи до Німеччини.


Незліченні лиха принесла війна українського народу. Колосальний збиток заподіяна народному господарству республіки. Практично повністю були виведені з ладу промислові підприємства, електростанції, шахти, залізниці, було зруйновано і спалено багато міст і сіл, знищена матеріально - технічна база сільського господарства.


Процес повернення України до мирного життя проходив у надзвичайно важких і несприятливих умовах. Протягом 1941 - 1944 рр.. по її території двічі прокотилася війна. Гітлерівці знищили близько 3,9 млн. мирних жителів, загинув кожен шостий житель республіки. Позбулися даху близько 10 млн. чол. Окупанти зруйнували і спалили 714 міст і селищ, понад 28 тис. сіл, майже 33 тис. шкіл, технікумів і вузів. Припинили існування близько 30 тис. колгоспів, радгоспів, МТС. Загальна сума збитку, спричиненого населенню і народному господарству України, склала майже 1,2 трл. руб.


У першу чергу в післявоєнний період відновлювалася важка і військова індустрія, яка забезпечує потреби фронту. Незважаючи на пережиті труднощі, робітничий клас і селянство Україна потом і кров'ю відновлювали зруйноване війною господарство Батьківщини.




Результати напруженої праці народу з відновлення зруйнованого господарства були вражаючими: у 1950 р. промислове виробництво на Україні на 15% перевищувало рівень 1940 р. У 1947 р. була скасована карткова система. Зростання промислового виробництва не призвів до істотного підвищення рівня життя народу. До 1950 легка промисловість ледве досягла 80% довоєнного рівня, відчувалася гостра нестача предметів споживання. До того ж грошова ре форма 1947 девальвувала рубль, «з'їла» особисті заощадження і супроводжувалася підвищенням цін. Найгостріші суперечності відновлення економіки найбільш сильно проявилися в сільському господарстві (до 1950 р. воно досягло близько 60% від рівня 1940 р.), займав другорядне місце і піддалося наслідків катастрофічної посухи 1946 р., після якої центральні органи почали, за свідченням Н. З . Хрущова, займатися вибиванням хлібних запасів у населення. Крім того, щоб не допустити прийняття низкою країн народної демократії плану Маршалла, І. Сталін наказав значну кількість хліба вивезти до східної Європи. У результаті цього свавілля на Україну почався голод, який забрав на Лівобережжі життя 890 тисяч чоловік.




Шестидесятництво
У 1961 р. Хрущов почав новий етап десталінізації, піком якого стало вилучення мумії диктатора з мавзолею. Будь-яка дія, спрямована проти Сталіна, завжди було хорошим знаком для українців. Їх впевненість в собі підкріплювали та інші події. Урожай, зібраний республікою в цьому році, був винятково багатим, що дало партійному керівництву Україна підстава вимагати від Кремля нових поступок. Намагаючись якось зменшити тертя, що виникли між ним та українцями через проблеми сільського господарства, Хрущов здійснив у травні 1961 р. широко розрекламовану поїздку до могили Шевченка. Тим часом культурна «відлига» досягла найвищої точки, коли російські письменники наважилися на такі кроки, як публікація за кордоном «Доктора Живаго» Б. Пастернака, який стверджував загальнолюдські, а не радянські цінності, або видання в СРСР «Одного дня Івана Денисовича» О. Солженіцина, детально описувати жахи сталінських таборів. Ці факти створювали враження, що, незважаючи на сердиті окрики з Кремля, можлива подальша лібералізація літератури і культури в цілому.

Культурна українська еліта, особливо літератори, відновила спроби використовувати десталінізації для розширення можливостей творчого самовираження. Вона знову зайнялася підрахунками тих втрат, які Сталін завдав українській культурі. Письменники старшого покоління досі наполягали на реабілітацію своїх репресованих колег. Так, Корнійчук запропонував заснувати «Бібліотеку великих 20-х», щоб оприлюднити твори Блакитного, Куліша, Курбаса та інших жертв чисток. Інші вимагали реабілітації жертв кінця 1940-х. І всі разом виступали проти тривала русифікації.




Однак найбільш примітним явищем стало народження нового покоління письменників, поетів і критиків, таких як Василь Симоненко, Ліна Костенко, Євген Сверстюк, Іван Дзюба, Іван Драч, Микола Вінграновський і Дмитро Павличко, вимагали виправлення «помилок» сталінського минулого та гарантій, що розвиток української культури не буде задушене в майбутньому. На їхню думку, найкращим способом досягнення цієї мети було б «повернення до правди». Не в силах бути спокійними свідками непослідовною десталінізації, ці молоді люди самі включилися в неї, вимагаючи припинити втручання партії в справи літератури й мистецтва, домагаючись права на творчі пошуки і відстоюючи чільну роль української мови в освіті і культурному житті республіки. На початку 1960-х представники нового літературного покоління, що отримав назву «шістдесятники», не тільки відкидали втручання у свою творчість партійних бюрократів, а й засуджували лицемірство, угодовство і надмірну обережність своїх старших колег. Бунтарство цієї талановитої молоді явно виходило за рамки, що передбачають хрущовської лібералізацією. Крім того, нова літературна когорта отримувала все зростаючу підтримку молодої інтелігенції.




У Радянському Союзі з'явився примітно невеликий, але постійно зростаюче коло людей званих шістдесятниками, який став, відкрито критикувати уряд і вимагати дотримання своїх релігійних і національних прав. Як же після многоліття терору, в умовах жорсткого ідеологічного контролю та постійного «промивання мізків» міг виникнути цей гідний подиву виклик режимові? У значній мірі шістдесятництво було результатом десталінізації, процесу ослаблення «паралічу страху», розпочатих Хрущовим. Дозовані викриття страшних злочинів сталінської епохи викликали розчарування та скептицизм відносно інших сторін режиму. У результаті, коли Брежнєв почав згортати політику лібералізації, це викликало протест, особливо інтелігенції.


В. Симоненко

В. Симоненко


Л. Костенко

Л. Костенко


Є. Сверстюк

Є. Сверстюк


І. Дзюба

І. Дзюба


І. Драч

І. Драч


М. Вінграновський

М. Вінграновський


Д. Павличко

Д. Павличко


Рух шістдесятників, в СРСР умовно можна розділити на три течії, які, втім, часто зливалися. Завдяки своїй наближеності до західним кореспондентам найбільшу популярність здобуло правозахисний, або демократичний, рух, що базувалося в Москві. Більшість його учасників представляла російська інтелігенція, а серед його лідерів були такі світила, як романіст Олександр Солженіцин та фізик-ядерник Андрій Сахаров. В Україні та інших національних регіонах шістдесятники викристалізовувалося навколо національних проблем, зазвичай тісно взаємопов'язаних з питаннями громадянських прав і свободи совісті.

Повторення і закріплення вивченого матеріалу

Давайте спробуємо розгадати кросворд і ще раз згадаємо імена людей, не побоялися кинути виклик існуючому ладу.


1. Один з "шістдесятників", поет-перекладач, який видав 1000-сторінковий "Словник рим української мови", активно виступав проти арештів української інтелігенції. Пробув в ув'язненні в цілому 30 років. (Караванський)


2. Дисидент, яким смертна кара була замінена 15-річним ув'язненням. (Лук'яненко)


3. Прізвище українського письменника, що піддалося гонінням за твір "Собор". (Гончар)


4. В кінці 1950-х років у Харкові навколо цього російського поета утворився гурток передової творчої молоді (подібні гуртки були в Києві - "Супутник": І. Драч, Є. Сверстюк, А. Горська та ін; у Львові - "Пролісок" на чолі з М. Косовому). А в брежнєвські часи ця людина вважався "незручним" поетом. (Чичибабін)


5. Прізвище української поетеси, яка писала гарні, але незрозумілі багатьом вірші. (Костенко)


6. Ця людина має безпосереднє відношення до фільму "Тіні забутих предків". (Параджанов)


7. Прізвище людини, що видавав "самвидавівську" літературу. Він також випустив збірник матеріалів про долю 20-ти засуджених інтелігентів "Лихо від розуму". Його називали "табірний генерал". (Чорновіл)


8. Прізвище одного з найактивніших борців за права греко-католицької церкви в Україні, колишній в'язень таборів і "спецпсіхушек". (Тереля)


9. Ідеалом цього поета був Григорій Сковорода. Своє життя він закінчив у таборі особливого режиму ... (Стус)


10. Людина, що відмовився від своїх поглядів, автор роботи "Інтернаціоналізм чи русифікація?". (Дзюба)


11. Прізвище активного правозахисника-дисидента, заарештованого за есе "Мойсей", "Хроніка опору", "Репортаж із заповідника ім. Берії". (Мороз)


12. Засновник Української Гельсінської Групи. Помер у 2004 році. (Руденко)


Слово вчителя. Ключове слово кросворду - тоталітаризм, так як досвід дисиденства - це досвід існування людини в невільною країні.


Звернімося ще раз до слів Івана Лисяка-Рудницького: "Поки живе людина незгідна - живе людство в цілому".

Підсумок уроку

Оцінювання роботи учнів.


Слово вчителя. Наша конференція завершилася. Всім нам є про що подумати ...
Після виступу та участі дітей на уроці, їх діяльність оцінюється. Виставляються бали. (Сьогодні ви дуже добре попрацювали, всі хлопці та дівчата були задіяні, і ніхто не залишився без уваги.)

Домашнє завдання

1. Вивчення матеріалу за підручником.

2. Доповідь на 2-3 ст. про одного з українських дисидентів.


Список використаних джерел:

1. Урок "Україна у 50-80 роках ХХст. Дисиденти. Наш край." учителя Андрієвої К.М., м. Кіровоград

2. Урок "Дисиденство: роль в історії України" учителя Шуманського Р., м. Донецьк

3. «Вступ до історії України». 5 клас. — Вид. група «Основа», 2006

4. Вступ до історії України. 5 клас / Н. А. Кагітіна, О. П. Мокрогуз. — Х. : Вид. група «Основа», 2008

5. Вітковський В. Дисиденство: час підбивати підсумки/Журнал Український тиждень 17(130)/2010

Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.


Над уроком працювали

Андрієва К.

Любименко В.

Шуманський Р.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 5 клас