KNOWLEDGE HYPERMARKET


Іменник. Велика літера і лапки в іменниках. Голосні у відмінкових закінченнях іменників Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: Іменник. Велика літера і лапки в іменниках. Голосні у відмінкових закінченнях іменників . Повні уроки 

Тема уроку: Іменник. Велика літера і лапки в іменниках. Голосні у відмінкових закінченнях іменників.


Содержание

Мета уроку

повторити з учнями найбільш важливі правила про іменник, використання великої літери та лапки в іменниках;

формувати вміння розпізнавати іменники в текстах, розрізняти їх за морфологічними ознаками; вміння застосовувати іменники в розмові в різних відмінках;

виховувати любов та повагу до оточуючого середовища.

M4a.jpeg

Тип уроку

повторення набутих знань.

Хід уроку


Давайте пригадаємо, що ми з вами вже знаємо з молодших класів про частину мови іменник.

- Що таке іменник?

- На які питання відповідають іменники?

- За якими морфологічними ознаками поділяють іменники?

Отже іменник – це частина мови, яка означає предмет і відповідає на питання хто? що?

Морфологічні ознаки іменника – рід, число та відмінок.

Рід:

Чоловічий – портфель, олівець, вчитель;

Жіночий – крейда, школа, дівчина;

Середній – вікно, світло, гніздо.

M4b.jpeg M4c.jpeg M4d.jpeg

Число: однина чи множина

учень – учні

підручник – підручники

вчитель – вчителі

M4n.jpeg M4e.jpeg M4f.jpeg

Відмінки:

В українській мові виділяюсь сім відмінків

Називний відмінок – хто? що? – дошка

Родовий відмінок – кого? чого? – дошку

Давальний відмінок – кому? чому? - дошці

Знахідний – кого? що? – дошку

Орудний – ким? чим? – дошкою

Місцевий – на(в) кому? на(в) (у) чому? – на дошці

Кличний – дошко

Також іменники поділяють на істоти на неістоти.

Назви істот – хто? – учень, люди, птах

Назви неістот – що? – вітер, урок, олівець

До істот відносять іменники, що вказують на назву людей, їх імена, прізвища, назви птахів, тварин, літературних героїв, тощо.

Наприклад: вчитель, Іван, Петров, кішка, Буратіно, лісоруб.

До неістот відносять слова, які називають неживі предмети, явища природи, абстрактні поняття.

Наприклад стіл, вітер, будинок, питання.


 Перевіримо, чи все ви зрозуміли.

Переглянемо уважно мультфільм, а потім запишемо іменники, які ви почули.

Дівчата записують іменники чоловічого роду, а хлопчики – жіночого.


Наступним завданням буде записати уривок з тексту. Підкреслити іменники. Які з них є назвами істот, а які – неістот?

Про осінь кажуть: золота. А я додав би: ще й багата. Йдучи по селах і містах, вона несе з собою свято. І я за щедрий урожай, який зібрати нам вдалося, вручу їй теплий коровай і верес, вплетений в колосся. Не встигла осінь відпочити, пройтись лісами і садами, все листя їй позолотити, намилуватися плодами, а вже земля про літо мріє і я спішу її зорати, щоб золотим зерном засіять поля на урожай багаті.

M4g.jpeg

Давайте разом провідміняємо слова крейда, кінь, озеро

Крейда – крейду – крейді – крейду – крейдою – на крейді – крейда!

Кінь – коня – коню – коня – конем – на коні – коню!

Озеро – озера – озеру – озеро – озером – на озері – озеро!

 

Ми з вами подивилися мультфільм. Пригадайте два-три іменника, які вжиті в однині, і стільки ж в множині.


Далі на дошці записані іменники, поставте їх в орудному відмінку однини.

Учень, душа, мова, молодість, вітер, тінь, річка, трава, багаття, дрова, букет, калина, небо, осінь.

Складіть по одному реченню, використовуючи згадані слова.


Прочитайте уривок. Вставте пропущені букви та розставте розділові знаки . Підкресліть всі іменники і над кожним з них вкажіть відмінок.

Розумієш Бруно сказав Їжачок кожен із зв…ряток заклопотаний своїми справами і розмов… з тобою далеко не завжди для них вчасні проте є один зас…б спробуй дізнатися про них більше поцікався їхніми справами чи пр….блемами часто істоти насправді не такі які здаються з першого погляд… можливо вони можуть розповісти тобі набагато більше ніж тебе цікавить.

M4h.jpeg

Пояснювальний диктант: записати і пояснити чому вживається велика буква або лапки в поданих іменниках.

Батьківщина, Румунія, Національний педагогічний університет імені М. Драгоманова, Голова Верховної Ради України, журнал «Пізнайка», фірма «Торчин», газета «Правда», Балканський півострів, Велика Ведмедиця.

 А тепер давайте переглянемо відеоролик про нашу Україну. Запишемо іменники, які пишуться з великої літери або в лапках.


Підведемо підсумки нашого сьогоднішнього уроку.

Дайте відповідь на одне запитання – яке значення мають іменники в житті кожної людини?


Домашнє завдання

Складіть невеличку розповідь про свою родину або друзів, використовуючи іменники, які пишуться з великої літери та в лапках.

У п’яти іменників з тексту визначте їх морфологічні ознаки.


Список використаної літератури

1. Урок на тему: Цей безмежний світ іменників. Порожняк Л. А., учителя української мови та літератури, Високопільської гімназії Херсонської обл..

2. Граматика української мови. Морфологія Видавництво: Київ "Либідь" 1993р.

3. Усі уроки рідної мови в 5 класі. С.А. Омельчук, А.І. Ляшкевич, М.В. Кравець, Харків. Видавнича група «Основа»., 2005 рік.

4. Українська мова 5 клас. С. Я. Єрмоленко, В. Т. Сичова. Київ. «Грамота». 2005.


Відредаговано та надіслано Власюк О.О.




----

Над уроком працювали

Порожняк Л. А.

Власюк О.О.

Жолник Р.М.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас