KNOWLEDGE HYPERMARKET


Національно-визвольні повстання українського народу. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 8 клас. Повні уроки>> Історія України: Національно-визвольні повстання українського народу. Повні уроки

Содержание

Тип уроку

Комбінований

Мета

Дізнатися про основні визвольні повстання українського народу та оцінити їх роль у становленні української державності

Завдання

  • повторити вивчений матеріал;
  • удосконалити навички самостійної роботи з підручником;
  • освоїти основні питання теми;
  • навчитися критично ставитися до відеоматеріалу.

Обладнання уроку

Зображення козацьких клейнод, портети історичних діячів періоду, пісні про козаків

Хід уроку

Привітання вчителя та оголошення теми

Доброго ранку, шановні учні! Сьогодні ми продовжимо розглядати становище українських земель у 17 ст., а саме: ми вивчимо тему "Національно-визврольні повстання українського народу".

Мотивація, перевірка домашнього завдання

Учні по-черзі декламують вірші про козаків. Якщо хтось вивчив однакові, вони розповідають його разом - по 1 куплету.

Методичні примітки: на фоні тихо грають пісні про козаків, на фоні розвішані портети історичних постатей періоду національно-визвольних війн.

Актуалізація опорних знань

1. Назвіть, які причини та наслідки мали перші козацькі повстання у 90-х pоках XVI ст.?

2. Розкажіть про соціально-економічний розвиток українських земель в першій половині XVII ст. у складі Речі Посполитої.

3. Якими фактами можна підтвердити, важливість запорозького козацтва як чинника суспільного життя України 16- 17 століття?

40-тисячне козацьке військо після Хотинської війни повернулося на українські землі. Але це не було однозначно перемогою українців. Можна сказати, що козаки, з іншого боку, отримали поразку. Сиґізмунд III, хоч і давав запорожцям перед початком війни обіцянки, та вони не були в результаті виконані. У жовтні 1621 р. польським урядом залишено в реєстрі тільки 3 тис. козаків, решту майже примусово повернули до своїх колишніх панів та старост. Жодних обіцяних за участь у війні грошей козаки не отримали.

Більшість козаків, яких було нахабним чином виключено з резерву, повернулися жити до панських маєтків на Київщині, вони вирішили зберігати військовий устрій і відмовлялися підпорядковуватися панським «старосткам» та королівським урядникам. Таке явище отримало назву «покозачення» селян і міщан. Вони самовільно відмовлялися від порядків підпорядкування панам, бажаючи зберігти самостійність і незалежність.

У склад «самовільного» козацтва прибували реєстровці через причину незадоволення нахабною панською поведінкою. Поки козаки воювали, пани розоряли і грабували їх господарства.

Польська влада намагалася перешкодити козакам організовувати військові походи проти татар і турок. Запорожці були обурені таким станом справ і відмовлялися дотримуватися умов Хотинської угоди.

Ватажки повстань:


Тарас Трясило

Тарас Трясило


Іван Сулима

Іван Сулима


Яків Острянин

Яків Острянин


Дмитро Гуня

Дмитро Гуня

Робота з класом

Запитання до класу:
1. Коли було укладено Хотинську угоду?
2. Між ким було укладено Хотинську угоду?
3. Як інакше вона називається?
4. В чому вона полягала?



Запорожці просили владу про скасування Берестейської унії та про узаконення православної церкви. Річ Посполита байдуже ставилася до таких прохань.

Учитель розповідає про польсько-козацький збройний конфлікт 1625 р.


Опорний текст
Куруківська угода:
1. Козаки не мали надалі права вчиняти будь-які походи (як морські так і сухопутні) без дозволу польського короля, як не мали права самі вести переговори з сусідніми державами;
2. Козацький реєстр скорочувався до 6 тисяч козаків, які повинні були виконувати обов'язки прикордонної варти - з них одна тисяча повинна була жити на Запоріжжі, а решта перебувати на кордонах Київського, Чернігівського і Брацлавського воєводств в готовності виконувати вказівки влади;
3. Всі не увійшли до реєстру, зобов'язані повернутися в той суспільний стан, в якому вони перебували до прибуття в Запоріжжі;
4. Козаки вписані до реєстру користувалися «козацькими вольностями»: особистою свободою, правом бути судимими своїм військовим судом, займатися звіриним і рибних промислів та торгівлі;
5. Козаки в реєстрі повинні були одержувати грошове платню;
6. «Старшого» над козаками призначало польська держава;
7. Ті козаки, що проживають на королівських землях, залишаються як були, ті ж, хто жив на землях духовенства чи шляхти, міг залишитися на них лише з дозволу власників і лише в якості їх підданих. Якщо ж козак не погоджувався підкорятися цьому - то він повинен був залишити ці землі протягом 12 тижнів.


Запис у словнички:

Куруківській договір (пол. Ugoda kurukowska) – договір між польським коронним гетьманом Станіславом Конецпольським і запорізькими козаками, укладений в жовтні 1625 в урочищі Ведмежі Лози біля озера Курукового. Іноді також іменується як «договір у ведмежих лозах».





Учитель розповідає про формування нереєстрового козацтва та про повстання Івана Сулими


Запис у словнички:

Сулима Іван Михайлович (? -1635) – гетьман нереєстрових козаків. У 1635 році захопив і зруйнував польську фортецю Кодак (перед дніпровськими порогами).

Фішки для допитливих

Доля фортеці Кодак
В околицях Старого Кодака багато історичних місць. Це і стоянки стародавньої людини, і козацьке меморіальне кладовище, п'ять курганів, а також основний пам'ятник краю - фортеця Кодак. Твердиню давно кинули напризволяще, захистивши тільки на папері.

Найсуттєвішими нагадуваннями про колишню славу залишаються земляні валуни-стіни і кімната-музей в сільському будинку культури. „Експонати збирали всім світом, - розповіла директор будинку культури села Старі Кодаки Ніна Протопопенко. - Мешканці села знаходили старовинні речі прямо на території фортеці. Серед музейних цінностей - кетмень 1770 року, вишиті рушники, яким по 100-150 років, предмети побуту з землянок, що знаходилися в межах козацького поселення”.

Експозицію прикрашають старі фотографії лоцманів, які кілька століть тому проводили човна через небезпечний Кодацький поріг. Спогади про ті часи вміщаються в одній невеликій кімнаті. „Хочеться розширити музей, але поки такої можливості немає, - скаржиться директор сільського клубу. - А під вибори і картини доводиться знімати, на їх місце вивішують фотографії кандидатів у президенти або в депутати”.

Третя частина фортеці - земляні стіни. Але на місці козацького селища розташувався гранітний кар'єр, який зараз не функціонує. „Я і історики Дніпропетровська боролися, щоб закрили кар'єр, - розповіла „24” Ніна Протопопенко. Тільки після численних прохань тут було встановлено знак „Пам'ятник історії республіканського значення фортеця Кодак. Знаходиться під захистом держави”. Але навіть це попередження не лякає варварів. На залишках твердині люди влаштували зону відпочинку. І зараз замість могутніх стін на валунах підносяться гори сміття, а стіни кар'єра розмальовані сучасним графіті.

На екскурсії в маленький місцевий музей і до руїн приїжджають поляки, литовці, учні дніпропетровських шкіл і вузів. Але туристи тут не затримуються надовго - їм нема де зупинитися.Що говорити, якщо сам музей знаходиться на балансі Новоолександрівської сільради, і на його розвиток грошей не виділяють. Ніна Протопопенко підтримує експозицію своїми силами: «У мене є багато ідей з приводу реставрації фортеці. Можна повністю відтворити споруди та побут тих часів: наприклад, поставити курені і спорудити хоча б частину фортеці, - мріє Ніна Протопопенко. - От тільки коштів для цього катастрофічно не вистачає », - нарікає директор будинку культури.


Кодак

Кодак

Самостійна робота учнів

Про козацьке повстання 1637—1638 pp. та прийняття „Ординації Війська Запорозького” учні розповідають самостійно за допомогою матеріалу підручника.


Домашнє завдання

1. Повторити матеріал за відповідним параграфом підручника.

2. Створити кросворд або презентацію на тему "Культура українських земель 15 та 16 століття"


Список використаних джерел:

1. Урок на тему "Національно-визвольна війна українського народу проти польського панування" О.Тисовської (з сайту osvita.ua)

2. Урок-лекція на тему "Національно-визвольна війна 1648-1654 рр. та історичні передумови входження України до складу Російської держави." з сайту www.mavkovychi.org.ua/?p=642

3. Урок на тему "Передумови та початок розвитку Національно-визвольної війни" з сайту  i-kar-100.narod.ru

4. Гісем О. В., Мартинюк О. О. Історія України: Комплексний довідник. — Х.: Вид-во «Ранок», 2009

5. dubanevychi.info/?p=866


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.



Над уроком працювали

Любименко В.В.

Король Б.Ю.

Тисовська О.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 8 клас