KNOWLEDGE HYPERMARKET


Частини мови основні способи їх розпізнавання. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: Частини мови основні способи їх розпізнавання. Повні уроки 

Тема уроку: Частини мови. Основні способи їх розпізнавання.


Содержание

Мета уроку

пояснити поняття частини мови, способи розпізнавання, їх значення, правопис та використання;

вдосконалювати вміння застосовувати частин мови, розрізняти самостійні та службові;

розвивати увагу, логічне мислення та пам’ять учнів.


Частини мови! Назви наче й звичні,

Ми любим їх — красиві, поетичні!

Вони велику силу мають,

Частини мови всім допомагають.

І нам вони потрібні знову,

Щоб прикрашати рідну мову.

Хто ж так назвав оці частини мови?

Назвали вчені. Й підхопив народ!

M3e.jpeg

Тип уроку

повторення набутих знань.


Хід уроку


На сьогоднішній день налічують 10 частин мови. Вони в свою чергу поділяються на самостійні ( або повнозначні) та службові ( або не повнозначні), окремою частиною виділяють вигук.

Самостійних частин мови шість: іменник, прикметник, числівник, займенник, дієслово та прислівник. Кожна з них мають і граматичне і лексичне значення.

Службові частини мови, відповідно, не мають лексичного значення, а служать для придання словам і реченням нових відтінків, форм тощо, або просто для зв’язку в реченнях. До службових частин мови відносяться прийменник, сполучник та частка.

Серед цих частин мови є змінювані (іменник, прикметник, числівник, займенник і дієслово) та незмінювані.

Давайте розглянемо таблички, які дадуть повну характеристику частин мови.

Таблиця 1.

M3b.jpeg


Таблиця 2.

M3c.jpeg

 А щоб легше і веселіше було запам’ятовувати всі правила мі запишемо з вами в зошити віршики про частини мови.

Ми іменника позвали

І спитали: Що ти? Хто?

Відповів він: ліс з лугами

І сідельце, і пальто,

M3d.jpeg

Хлопчик, дівчинка і мама,

Пес і пташка, сонце, кіт,

Щастя, радощі і слава,

Та Івасик, твій сусід!

Дієслово щось все робить,

Що ти робиш?

Що зробив? Йду, стрибаю, маю, хочу,

Впав, заплакав та розбив.

Прикметник, ти який і чий?

Я – рідний, синій та малий,

Я- голубий, веселий, шумний,

Важкий, дотепний та розумний,

Катрусин, батьків, Танін, кішкин

Брудний, охайний та розкішний.

Сполучник сполучає все:

а, та, і, й, бо, щоб, але,

чи і або – синонім, звісно,

запам’ятай їх всіх навмисно!

M3a.jpeg

Прийменник – це обманщик рідкий,

До слова липне, як до тітки,

Але стоїть завжди поперед:

У, до, від, над, за, із-за, перед,

Про, понад, через, по, посеред!


Всі запам’ятали? А тепер подивимося мультфільм і кожен випише в зошит по п’ять частин мови.


Отже ми з вами вже знаємо, що всі слова розділяються на частини мови за певними ознаками, а саме:

- що означає слово (дія або предмет);

- питання, на яке відповідає слово ( де? );

- існуючи граматичні ознаки (число, рід);

- яким членом речення виступає.

Подивіться і послухайте відеоматеріал.

Використовуючи побачене та почуте запишіть в зошит по три самостійних і по дві службових частин мови. Скажіть, як ви розрізняєте прикметник і прислівник.



Робота біля дошки

Складіть речення про школу, використовуючи прикметники улюблена, рідна, наша, особлива, весела, розумна, велика, охайна. Наша школа особлива. За роки навчання вона стала нам всім рідна. Я впевнена, що тут я навчуся бути веселою, охайною і буду дуже розумною.

M3f.jpeg

Подумайте і складіть невеличку розповідь, використовуючи малюнок.

M3g.jpeg

А зараз давайте запишемо віршик і розберемо речення за частинами мови.


«Кицю-кицю неслухняна»

- Ой ти кицю неслухняна,

ти куди біжиш так рано?

- Побіжу я аж до річки,

 щоб напитись там водички.
- А в ночі куди ходила?

- В полі мишку я ловила

- Ой не правду ти сказала,

ти сметанку тут злизала.

- Я не відаю, не знаю,

я сметанки не вживаю.

(Катерина Перелісна)


Підсумки уроку.

Я задам декілька питань, а кожен з вас скаже по одному слову у відповідь.

- Дайте характеристику сьогоднішньому уроку, використовуючи іменник (знання, гра, правила)

- Використовуючи прикметник (цікавий, новий, пізнавальний)

- А дієслово (дізнався, зрозумів, слухав)


Домашнє завдання.

Скласти невеличку розповідь про свою сім’ю, використовуючи всі частини мови і над кожним словом написати якою частиною мови воно є.


Список використаної літератури.

1. Конспект уроку з української мови на тему: Частини мови (самостійні, службові, вигук), їх значення, граматичні ознаки, правопис і використання у мовленні. Вчитель української мови та літератури Денисенко Світлана Іванівна, Оріхівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 5

2. Усі уроки рідної мови в 5 класі. С.А. Омельчук, А.І. Ляшкевич, М.В. Кравець, Харків. Видавнича група «Основа»., 2005 рік.

3. Рідна мова. Підручник для 5 класу. С.Я. Єрмоленко, В.Т. Сичова, Київ, Грамота, 2005 рік.


Відредаговано та надіслано Власюк О.О.



----

Над уроком працювали

Денисенко С. І.

Власюк О.О.

Балема Г.О.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас